İkinci el araç alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç alırken nelere dikkat etmek gerekir?

FİNANS

9 Ağustos 2020 Pazar 05:12:45

Son Güncelleme: 09/08/2020 02:19:36

İkinci el araç alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İkinci el araç fiyatlarında hareketli günlerin yaşanmasıyla birlikte araç alacaklara önemli uyarılar yapıldı. Eğer ikinci el araç alacaksanız almadan önce bunlara dikkat edin.

Kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte hareketlenen ikinci el otomobil piyasasında dolandırıcılar artış gösterdi. Hasarlı araçların hasarlarını gizleyerek satmaya çalışanların sayısı çoğaldı. Dolandırılmamak için, ikinci el araç alırken dikkat etmeniz gereken hususları sizler için derledik.

HAVA YASTIKLARI VE EMNİYET KEMERLERİ KAZANIN BELİRTİSİ

İkinci el araç alırken hava yastıkları ve emniyet kemerlerini mutlaka kontrol edin. mutlaka kontrol edilmeli. Kaza anında emniyet kemerleri ve hava yastığı patlar. Eğer kaza yaparsanız hava yastığı açılsa bile emniyet kemeri kitlenmediği sürece ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Dirençle kandırılmış kemere sahip olan araçları satın almaktan kaçının.

ŞASE VE KAPORTAYI KONTROL EDİN

İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise aracın şasesi ve kaportasıdır. Bu konularda çok fazla bilgi sahibi değilseniz mutlaka işin uzmanı birinden yardım alın. Kaporta ve şasesinde sorun olan araçları ya daha ucuza satın alabilirsiniz ya da aracı almaktan vazgeçebilirsiniz. Şasesinde hasar olan araçları satın almaktan kaçının. Hasar kayıtlı araçları mümkün olduğu kadar düşük fiyata almanız önerilir.

ŞAZIMAN YAĞI VE FREN HİDROLİĞİ DEĞİŞMİŞ OLAN ARAÇLARI SATIN ALIN

Sanayi ustalarının ömürlük olduğunu iddia edilen şanzıman yağı ve fren hidroliği gibi sıvılar belirli aralıklarla değiştirilmelidir.Ekonomik ömrü genelde 10 yıl olan otomobillerin parçalarının da ömrü 10 yıllıktır. Servise gidemiyorsanız şanzıman yağı ve fren hidroliği için aracın kullanma kılavuzunda yazan kilometre aralıklarına dikkat edin. Şanzıman yağı ve fren hidroliği değişmemiş araçları almaktan kaçının. Aracın şanzımanı daha önce değişmemişse aracın şanzımanında boşluklar oluşur ve dişlilere zarar verir.

EKSPERLERE DİKKAT!

Son zamanlarda franchising hizmeti veren ekspertiz firmaları işin uzmanı olmadan ekspertizlik yapmaya başladı. İlerde sorun yaşamamak için araca ekspertiz yapılırken firmanın araca zarar vermemesine dikkat edin. Ekspertiz yapılırken aracın boyasının kazınmasına engel olun ve bunu yapmayı teklif eden firmaları tercih etmeyin.  Araçlara ekspertiz yaparken zarar veren firmalara karşı dikkatli olunması gerekiyor. Hava yastığının orijinal olup olmadığını kontrol ettirip ekspertiz raporuna ekletin. Mümkünse “Seri numarası orijinalle uyumludur” notunu rapora eklemelerini isteyin. İhtilaflı durumlarda eksperlerin kendilerini savunmak için başvurduğu yöntem olan kaporta parçalarına D/B yazma işlemi aracınızın ilerde yaşayacağı sorunları engelleyebilir. Genellikle, araçta düzeltme varsa düzeltme, boya varsa boya yazılır. Aracın kaportasına yazılan D harfine dikkat edin çünkü bu değişen parça anlamına gelir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı