İkinci el araç alım satımına 5.000 TL ceza şoku! Bunlara dikkat edin
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç alım satımına 5.000 TL ceza şoku! Bunlara dikkat edin

FİNANS

20 Eylül 2020 Pazar 09:12:08

Son Güncelleme: 19/09/2020 22:31:58

İkinci el araç alım satımına 5.000 TL ceza şoku! Bunlara dikkat edin

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasıyla birlikte 1 Eylül tarihinden sonra ikinci el araç alım ve satımlarına çeşitli cezalar getirildi. Piyasaları kızıştırarak fiyatların yükselmesine sebebiyet veren, yetki belgesi olmayan kişilere 5.000 TL tutarınca idari para cezası kesilecek.

1 Eylül 2020 tarihi itibariyle ikinci el otomobil alım satım işi ile uğraşan kişilerin yetki belgesi alması zorunlu hale gelmişti. Yetki belgesi olmadan araç satan kişiler 5000 lira ceza ödeyecek. Yetki belgesi olmadan ikinci el araç satışı cezasının başlamasıyla birlikte, vatandaşlar ikinci el araç satış yetki belgesi nereden alınır sorusunu araştırmaya başladı. Vatandaşlar otomobil alım satım yetki belgesinin en son ne zaman alınabileceğini de araştırıyor.

1 Eylül’den itibaren ikinci el araç ticaretinde yetki belgesi alma zorunluluğu başlamıştı.İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, yaptığı açıklamada ikinci el ticari araç ticaretini düzenleyen yönetmelik ile birlikte, araç satış yetki belgesi olmayan kişilere para cezası verileceğini belirtti. Ertemel, ikinci el araç ticaretin düzenleyen yönetmelik hakkında bazı açıklamalar yaptı.İkinci el fiyatlarında herhangi bir düşün söz konusu olmayacağını da vurguladı. Ertemel, ikinci el araç fiyatlarının sıfır araç fiyatlarına kıyasla yükseldiğini, yapılan ÖTV zamları ile birlikte tekrar bir yükseliş yaşanmasını beklediklerini söyledi.

İLK ARAÇTA 5 BİN TL CEZA KESİLECEK

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’de bir takım değişiklikler yapıldı. Bu düzenlemeye göre, araç satış yetki belgesi olmadan araç alım satımı yapan kişiye, sattığı ilk araçta 5 bin TL, satış yapmaya devam etmesi durumunda da araç sayısına göre bu cezası katlanarakartacak.

BELGE ALMANIN SÜRESİ DOLDU

Araç satışı yapan tüccarlara, ikinci el araç satışına yönelik düzenlemeler getiren yönetmelik kapsamında belge almak için 31 Ağustos’a kadar süre verilmişti. 31 Ağustos’a kadar araç satış yetki belgesi almayan kişiler ikinci el araç satımı yapamayacak.

KAYIT DIŞI SATIŞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

2019 yılında noter kanalı ile yapılan satış verilerine göre 7 milyona yakın ikinci el otomobil satışı gerçekleşirken, bu rakamın 3.5 milyonunun kayıt dışı olarak satıldığı öğrenildi. Yetki belgesiyle satış yapmanın ikinci el araç piyasasını olumlu etkilemesi bekleniyor. Bu sayede araç satışı işini gelişigüzel yapan kişilerin ve kayıtdışı satışın önüne geçilecek.

BU KİŞİLER VERGİ MÜKELLEFİ OLACAK

Yapılan değişiklikle birlikte, kayıt dışı ikinci el araç alım satımı yapan kişiler tespit edilip Maliye Bakanlığına bildirilecek. Bu kişiler incelemeye alınıp, vergi mükellefi yapılıp, beyanname cezası alacak.

KİMLER ARAÇ SATIŞ YETKİ BELGESİ ALMAK ZORUNDA?

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen sorulardan birisi de kimlerin araç satış yetki belgesi almak zorunda olduğudur. Yapılan düzenleme ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal etmeyen vatandaşları kapsamayacak. Yani kişiler kendi isimlerine tescilli olan taşıt satışlarını yapabilecek. Alınan karar kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden gerçek ve tüzel kişi tacirler, esnaf ve sanatkarlar belge almak zorunda.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı