İkinci el araç alacaklar dikkat! Ucuza aldığı araç pert kayıtlı çıktı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç alacaklar dikkat! Ucuza aldığı araç pert kayıtlı çıktı

FİNANS

12 Temmuz 2020 Pazar 14:20:13

İkinci el araç alacaklar dikkat! Ucuza aldığı araç pert kayıtlı çıktı

Geçtiğimiz aylarda bir vatandaş yeni aldığı aracın sigortasını yaptırmak istediğinde aldığı aracın pert kayıtlı olduğunu öğrendi. Satıcıyla iletişime geçemeyen mağdur kişiye bir sürprizde mahkemeden geldi.

Geçtiğimiz aylarda faizlerin düşmesiyle birlikte ikinci el araç satışında artış gözlemleniyor. Bugün, milyonlarca araç sahibini ilgilendiren emsal nitelikte bir karar Yargıtay’dan geldi. Yüksek Mahkeme; piyasa değerinden ucuz alınan aracın ‘pert olduğunun’ bilindiği kanaatinin hatalı olduğuna, herhangi bir bilgilendirme yapmadan ağır hasarlı aracı satmanın yasal olmadığına hükmetti.

VATANDAŞA ŞOK ÜSTÜNE ŞOK

Aracının sigortasını yaptırmak için acentaya giden vatandaş, hayatının şokunu yaşadı. Satın aldığı aracın pert olduğunu öğrenen vatandaş, noter yoluyla araçta gizli ayıp olduğunu satıcıya bildirdi. Mağdur vatandaş, taleplerine cevap alamadı ve Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Aracın sigorta ve kaskonu yaptırmak için acenteye gittiğinde aracın pert olduğunu ve satıcının, satış öncesinde kendisine bu konuda bilgi vermediğini öne sürdü. Satın aldığı aracın pert kayıtlı olmasının gizli ayıp olarak değerlendirilmesini gerektiğini dile getirdi. Aracın iadesine ve 14 bin 900 TL satış bedeliyle araç için yapmış olduğu 327 TL masrafın davalı satıcıdan tahsil edilmesini talep etti. Davalı satıcı davanın reddini istedi.

Vatandaşın yaşadığı ikinci şok mahkeme kararından geldi. Mahkeme, piyasadan 6 bin lira daha düşük bedelle satılmasının aracın pert kaydı olma ihtimalini güçlendirdiğini belirtti ve bu bedel düşüklüğünün aracın ağır hasara uğramasından kaynaklandığını davacı kişinin bildiği veya bilebilecek durumda olduğu gerekçesiyle davayı reddetti. Davacı tarafından karar temyiz edilince Yargıtay 13. Hukuk Dairesi devreye girdi. Daire, emsal nitelikte bir karara imza attı.

Alınan kararda, Borçlar Kanununun 223.maddesi hükmüne göre, alıcının satılanın durumunu imkan bulur bulmaz gözden geçirmesi ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görülürse uygun bir sürede bildirilmesi gerektiği yer alıyor. Gözden geçirme ve bildirim yapma işlemleri ihmal edilirse alıcı satılanı kabul etmiş sayılıyor.

Araç piyasa değerinden düşük satın alındığı için davacının ayıbı bildiğine kanaat getirildi. Fakat aracın piyasa değerinden düşük bir fiyata satın alınmasının davacının ayıbı bildiğine karine teşkil etmeyeceği belirtildi. İspat yükünün, araçta bulunan ayıbın davacıdan gizlenmediği konusunda davalı tarafta olduğu bildirildi. Alınan kararla birlikte, açıklanan hususlar göz önünde bulundurularak oy birliğiyle kararın bozulmasına karar verildi.

Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, konuyla ilgili açıklama yaptı. Yılmaz, 6502 Sayılı Tüketici Kanunu tüm satışlarda alıcının doğru bir şekilde bilgilendirilmesini esas kılmıştır ve ayrıca Medeni Kanunumuz da satıcıların dürüst bir şekilde satış yapmakla yükümlüdür dedi. Doğru bir şekilde bilgilendirme yapılmadığı takdirde satıcının aracin iadesi ve kullandıkları paranın yasal faiziyle birlikte ödemek zorunda kalabileceğini belirtti.

KİŞİDEN KİŞİYE SATIŞTA DİKKATLİ OLUN

Yılmaz, tüketicinin dikkatli olması gerektiği diğer noktaları da anlattı. Aracın kişiden kişiye satış olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiği açıklandı. Aksi halde tüketici, tüketici haklarından yararlanamaz. Bu tarz satışlarda bir tarafın kesinlikle satıcı kimliğine sahip olması gerektiği de belirtildi. Bunlara ek olarak, satıcının alıcıyı her konuda doğru bilgilendirmesi gerektiğinin altını çizdi. Satışın bu şekilde gerçekleşmediği sürece fiyat üzerinden tüketicinin sorumlu tutulmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı