İkinci el araç alacaklar dikkat! Bakan açıkladı araba fiyatları düşecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç alacaklar dikkat! Bakan açıkladı araba fiyatları düşecek mi?

FİNANS

24 Ekim 2020 Cumartesi 11:42:51

Son Güncelleme: 24/10/2020 01:27:44

İkinci el araç alacaklar dikkat! Bakan açıkladı araba fiyatları düşecek mi?

Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) düzenlemesi sonrasında iyice yükselen araç fiyatları vatandaşı çileden çıkarmıştı. Koronavirüs sonrası artan talep, stoklarda yaşanan sıkıntılar araç fiyatlarını yükseltmişti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ikinci el araba fiyatları düşecek mi sorusunu yanıtladı. Araç alacaklar dikkat! Bakan otomotiv sektöründe yaşanacak gelişmeleri değerlendirdi.

Geçtiğimiz aylarda satış rekorları kıran sıfır ve ikinci el araç pazarında zam yağmuru devam ediyor. Koronavirüs salgını sürecinden beri zam üstüne zam rekoru kıran araç fiyatları, hala yukarı yönlü hareketini sürdürmekte. Araç satın almak isteyen vatandaşlar ise araç fiyatlarının düşmesini merakla bekliyor. “Araba fiyatları düşecek mi?” sorusunu sık sık araştıran vatandaşla müjdeli haber Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi. Sıfır araç üretiminin hızlanacağını ve böylece ilk olarak sıfır araç fiyatlarının, ardından ikinci el araç fiyatlarının düşeceğini belirtti.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, otomobil fiyatları beklenmedik derecede artış gösterdi. Otomobil almak isteyen vatandaşlar, yukarı yönlü hareketini sürdüren araç fiyatlarının düşmesini bekliyor. Uzmanların yorumlarını merakla takip eden vatandaşlara, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan müjdeli haberi verdi.

ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; bu sene,geçtiğimiz senenin Eylül ayına oranla yüzde 0,5 oranına artış yaşandığını, Ağustos ayına göre yüzde 82,5 civarında artışa tekabül ettiğini ve bunun pozitif bir sinyal olduğunu belirtti. Önümüzdeki süreçte otomotiv sektöründe ana ve yan sanayiyle beraber ihracatında ciddi artışlar yaşanmasını beklediklerini dile getirdi.

ÖNCE SIFIR ARAÇLARIN ARDINDAN İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI DÜŞECEK

İlerleyen zamanlarda yapılacak olan üretimin sıfır araç stoğu sorununu çözeceğini belirten Pekcan, sıfır araçlar kademeli olarak bantlardan indikçe, öncelikle sıfır araç fiyatlarında düşüş yaşanacak dedi. Sıfır araçların ardından, buradan kayan talep geri çekilecek veikinci el araç fiyatlarının düşeceğini dile getirerek sözlerine devam etti. Düşüşün kademeli olarak gerçekleşeceğini ve Euro kuru ile ÖTV üzerinden yapılan artışlar sebebiyle araç fiyatlarının eskiye dönmesinin zor olduğunu ekledi. Araç fiyatlarındaki yükseliş eğrisinin kırılacağı fakat ikinci el araç fiyatlarında sert bir çekilme yaşanmayacağı tahmin ediliyor.

SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NEDENYÜKSELDİ?

Geçtiğimiz Mart ayında, koronavirüs salgınının ülkemizde görülmeye başladığı zaman pandemi ilan edilmişti ve uçuş seferleri iptal edilip sınırlar kapatılmıştı. Otomobil fabrikaları bu nedenle tedarik sorunu yaşamıştı ve sıfır araç üretimine mecburen ara verilmişti. Bunun ardından araba fabrikaları zorunlu olarak kapatılmıştı ve yaklaşık 3 ay boyunca sıfır araç üretimi yapılmamıştı. Araba fabrikaları, 3 ay boyunca üretim yapamayınca büyük bir stok sorunu yaşanmıştı.İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde insanlar toplu taşıma kullanımından uzaklaşmış ve araç satın almaya yoğun talep göstermişti. Artan talep ve yetersiz araç üretimi sebebiyle; önce stokta olan sıfır araç fiyatlarıartmıştı, ardından ikinci el araç fiyatları yükselmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı