İkinci el araç alacaklar bunlara dikkat! 10 gün sonra fiyatlar yükselecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç alacaklar bunlara dikkat! 10 gün sonra fiyatlar yükselecek

FİNANS

21 Eylül 2020 Pazartesi 23:12:34

Son Güncelleme: 21/09/2020 12:01:09

İkinci el araç alacaklar bunlara dikkat! 10 gün sonra fiyatlar yükselecek

2020 yılında ÖTV düzenlemesiyle birlikte sıfır araç fiyatları oldukça yükseldi. Pandemi nedeniyle iç piyasada araç kalmaması, fiyatların yükselmesini tetikleyen diğer etkenler arasında. Uzmanlar yaptıkları yorumlarla ikinci el araç almayı düşünenleri uyardı. 10 gün sonra ikinci el fiyatları da artacak!

Koronavirüs vakalarının tekrar artış göstermesi tüm sektörleri olumsuz etkilediği gibi otomobil piyasasını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan ÖTV zammı ile birlikte araç fiyatları artmıştı. Galericiler, 10 gün içinde ikinci el araç fiyatlarının tekrar yükseleceğini tahmin ediyor.

Bu ay içinde yapılan ÖTV düzenlemesi ile birlikte ikinci el araç fiyatları yeniden yükseldi. ÖTV düzenlemesi ile bayilerde satılan 400 bin liralık sıfır aracın liste fiyatı 500 bin liraya kadar arttı.

FİYATLAR DAHA DA YÜKSELECEK

Galerici Mustafa Üzer, 10 güne kadar ikinci el araç fiyatlarında yeniden yükseliş gözlemleneceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Üzer, bayilerin sıfır olan 400 bin liralık araçlara 500 bin lira fiyat belirlediklerini, henüz bu fiyat artışının ikinci el araçlara yansımadığını ancak yakın bir zamanda ikinci el araç fiyatlarının da artacağını düşündüklerini söyledi.

“SIFIR ARAÇ KALMADI”

Üzer, ikinci el araç satışlarında fırsatçılık yapmaya çalışan çok fazla kişinin olduğunu dile getirdi. Türkiye’deki vatandaşların yüzde yetmişi araba satmaya başladı, bu yolla ek kazanç elde etmeye çalışan kişi sayısı fazla. Üzer, ülkedeki araba fiyatlarının artış sebebinin yurtdışından araba gelmemesi ve ülkemizde fabrikaların üretim yapmaması olduğunu belirtti. Sıfır araç almak isteyen vatandaşlara, bayilerde araç kalmadığı için 6 ay sonraya zaman verdiğini ve bu nedenle çok fazla talebin oluştuğunu dile getirdi. Artan talepten dolayı araç fiyatlarının düşme ihtimalinin çok az olduğunu söyledi.

HERKES BU MESLEĞİ YAPMAYA ÇALIŞIYOR

Üzer, vatandaşların galeriden araç almayı tercih etmediklerini, binicilerden almaya çalıştıklarını, bu nedenle fiyatların daha da arttığını dile getirdi. Binicilerin yüzde sekseninin araç ticareti yaptığını, vatandaşların bu kişilerden araç almaya meyilli olduklarını vurguladı.

ARAÇLARI GALERİLERDEN SATIN ALIN

Galeriler araç satışlarını yasal bir şekilde garanti kapsamında yaptıkları için araçta bir sorun oluştuğunda vatandaşların bir muhatap bulabiliyorlar. Ancak ne yazıkki binicilerin sattığı araçlarda sorun çıktığında aracı satın aldığınız kişi sorumluluk kabul etmiyor. Bu nedenle arabaları galerilerden satın almak öneriliyor.

Eylül ayı sıfır araç kampanyaları için buraya tıklayarak ilgili haberimize ulaşabilirsiniz.

Son dönemde vatandaşların en çok ilgisini çeken konulardan biri de araba fiyatları ve yeni gelen ÖTV zammı. Türkiye’de ÖTV düzenlemesine tekrar gidişi ve ikinci el araç fiyatları da bundan etkilenilerek oldukça pahalılaştı.

Halihazırda korona virüs ve dolaylı şekilde bozulan tedarik zinciri nedeniyle 0 araç piyasasından üretim sıkıntıları yaşanmış vatandaşlar araç bulmak zorluk yaşamışlardı. İkinci el araçlar da hem bu sebeple hemde kamu bankaları tarafından atılan ekonomide normalleşme adımları altında uygun faizli taşıt kredileri araçların fiyatlarının iyiden iyiye artmasına neden olmuştu.

Şimdi ise yeni düzenleme ile birlikte ikinci el fiyatları bir kez daha arttı. Peki ikinci el araçlara yeni bir zam mı yolda? Vatandaşlar yeni fiyatlar yüzünden isyan etti? Araç fiyatları tekrardan mı yükselecek? Araç almak için en doğru zaman ne zaman? işte ayrıntılar;

Galericiler e sorulduğundan, ikinci el araçların fiyatlarının 10 güne kadar tekrar yükselmesini beklediklerini açıkladılar. Çin’de başlayan korona virüs salgını özellikle otomobil sektörünü derinden etkiledi. Tüm sektörler gibi otomotiv sektörü de kendine düşen payı aldı. Uzun süredir ise yükselişte olan ikinci el araçlar yeni yapılan ÖTV düzenlemesiyle birlikte tekrardan yükselişe geçti. Bayilere bakıldığında ise 400 Türk lirası değerinde sıfır otomobil fiyatlarının 500 bin Türk lirasına çıktığı rapor edildi.

“Fiyatlar yükseldi”

Galericilik yapan Mustafa Üzer ise konuya dair açıklamalarında, 10 güne kadar ikinci el fiyatların tekrardan yükselmesini beklediğini belirtti. Mustafa Bey, ileriki günlerde 1 hafta 10 güne kadar araçların fiyatlarında tekrar bir yükselme beklediklerini, bayilerde sıfır 400 bin Türk lirasıdeğerinde ki araçların 500 bin Türk lirası yazdırıldığını fakat ikinci el piyasasına bunların yansımadığını aktardı. Üzer, fiyatların yükseldiğini bunun da su götürmez bir gerçek olduğunu ifade etti.

“Sıfır araba yok”

Mustafa Üzer, aynı zamanda ikinci el araç satışlarında fırsatçılık yapmaya çalışanların da varlığından bahsetti ve normal fiyatlardan satmak isteyen ve acil ihtiyacı olan vatandaşların da olduğunu belirtti. Fakat üzer, devamında piyasaya bakıldığını araç sahiplerinin %70’nin arabalarını satmaya başladığını yenisini almaya çalıştıklarını aktardı. Bu şekilde ise ek kazanç sağlamak isteyen çok fazla vatandaşın olduğunu belirten Üzer, araba fiyatlarının neden yükseldiğini de söyledi. Üzer, yurt dışındaki sıkıntılar nedeniyle ülkeye araba gelmediğini ve ülkemizdeki araba sayısı belli olduğunu ve fabrikalarında çeşitli sebeplerden üretim yapmadığını açıkladı. Aranın da bir ihtiyaç olduğunu belirten Üzer, sıfır arabanın zaten bulunmadığını olsa bile 6 ay sonraya geldiğini talebin fazla olduğunu bu sebeplerden fiyatlarla düşüş beklemediğini aktardı.

“Herkes bu mesleği yapmanın derdinde”

Üzer, fiyatlarda bir düşüş beklemediğini anlatırken, dışarıdan gemilerle arabaların gelene kadar düşme şansının olmadığını açıkladı. Fiyatların arttığını ve herkes galeriden değil de sahibinden alma derdinde dedi. Binicilerin ise %80’nin bu işin yine ticaretini yaptığını bizlerinse yasal yoldan yaptığını belirten Mustafa Üzer, herkesin bu mesleği yapmanın derdinde olduğunu söyledi. Üzer son olarak dışarıdan satın aldığınız da yarın insanların sizi tanımaz ama biz sattığımız her arabaya garanti veririm diyerek de sözlerine ekleme yaptı.

Haber Kredi

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı