İkinci el araba fiyatları neden bu kadar yükseldi? Galericiler isyan etti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araba fiyatları neden bu kadar yükseldi? Galericiler isyan etti

FİNANS

2 Ekim 2020 Cuma 14:12:45

Son Güncelleme: 02/10/2020 04:25:16

İkinci el araba fiyatları neden bu kadar yükseldi? Galericiler isyan etti

İkinci el araba fiyatları dur durak bilmiyor. Bu yıl yaşanan fiyat artışlarıyla birlikte ne döviz, ne de altın yatırımcısına bu kadar kazanç sağlamadı. 25 yıllık araçlara ise 60 bin lira fiyat biçilmesi, araç alacakları çileden çıkarttı. Galericiler ise araba fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ve fiyatların neden arttığı sorusunu yanıtladı.

İkinci ellerin satışa çıkarıldığı araba pazarında 25 yıllık araçlara 60 bin lira değer biçiliyor. Galeri sahipleri ise, kaçak araba satanlar için ” Aile bireyleri üzerinden birden çok araba alıp satışa çıkaranlar piyasayı yükseltiyor” dedi. Afyonkarahisar’da kurulan ikinci ellerin satışa çıkarıldığı araba pazarında fiyatların yüksek olmasından hem araba almak isteyen alıcılar hem de arabalarını araba pazarına getiren satıcılar dert yandı. Satıcılar, 25 yıllık araçların 60 bin lira değer biçildiği pazarda, satışların durgun olduğunu ifade etti

İkinci el araçların fiyatları artmaya devam ederken, araba pazarlarında ise araba almak isteyen müşteriler sadece fiyatları sormakla yetiniyor. Satışların az olduğu pazarda, daha çok düşük modelli araçlar diğerlerine göre nispeten daha uygun fiyata satışta oldukları için ön plana çıkıyor. 25 yıllık araçlara 55-60 bin liraya kadar fiyat istenildiğini söyleyen pazardaki satıcılar sattıkları arabanın yerine yenisini alamadıkları ve her geçen gün fiyatların yükselmeye devam ettiğini belirttiler.

25 YILLIK OTOMOBİLE 60 BİN LİRA DEĞER BİÇİLİYOR     

Araba fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyen araba alıcısı,fiyatların çok yüksek olduğunu ve satışlarında düşük olduğunu belirtti. Fiyatların yüksek olması nedeniyle piyasada durgun. Araba satıcıları ise sattıkları aracın yerine yenisini alamadıklarını ve böyle giderse araba fiyatlarının daha da artacağını belirtti.

Satıcılar ise kendilerini şu şekilde ifade etmekte;Üretimde yaşanan aksaklıklar ve sıfır araçların ÖTV’lerinin yüksek olmasından dolayı da ikinci el araçlarında fiyatlarını yükseldiğini, bunlarında alım satımı etkilediğini belirtti.  Araba fiyatlarının yüksek olması satışlarımızı da etkiliyor diye belirtti. Satılan araç fiyatına tekrar araç alamıyorsun sözlerini ekledi. Korona virüsten dolayı sıfır araç üretiminin durması ve vatandaşların toplu taşıma araçlarına binmek istememesiyle birlikte ikinci el arabaya olan talep arttı.

GALERİCİLER İSE ZOR DURUMDA

Bazı insanların vergi ödemeden yakınlarının üzerinden araba alıp satarak piyasayı yükselttiğini belirten başka bir galerici ise, araç satamadıklarını ,araç piyasasının galericilerin yükselttiğini söyleyenlerin ise yanıldığını belirterek vergilerini ödediklerini sadece düzgün bir şekilde iş yapmaya çalıştıklarını  orijinal araba almaya çalıştıklarını , aile bireyleri üzerinden birden fazla araba alıp daha sonrasında satışa çıkaranların piyasayı yükselttiğini  ve galeride araç alım, satım yapan insanların satışlarını olumsuz yönde etkilediğini belirttiler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı