İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer? Başkan ÖTV indirimi hakkında konuştu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer? Başkan ÖTV indirimi hakkında konuştu

FİNANS

10 Temmuz 2020 Cuma 00:01:04

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer? Başkan ÖTV indirimi hakkında konuştu

İkinci el otomobil almayı düşünen vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren açıklamalar yapıldı. İkinci el araba fiyatlarının ne zaman düşeceği, fiyatların durgunlaşmasının beklendiği tarihler belli oldu. OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ÖTV indirimi hakkında konuştu.

Korona virüs salgını sebebiyle sıfır araç stokları hızlıca tükenmiş ve vatandaş da yüzünü de ikinci el araçlara dönmüştü. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) de görev alan Murat Şahsuvaroğlu 2 veya 3 ay zaman dilimi içerisinde durumların biraz daha netleşeceğini ve araç bulunurluğunun artacağını belirtti. Bununla birlikte de ikinci el araç fiyatlarına biraz daha denge geleceğini ekledi.

Öte yandan Galeri sahibi Cumhur Halıcı da benzer ifadeler paylaşarak, ikinci el araçlarda fiyatların Eylül ayı gibi sakinleşeceğini fakat geri dönüşün zor olduğunu dile getirdi. ÖTV indirimine dair ise sektörün ileri gelenleri tarafından böyle bir gelişmenin olmadığı kaydedildi.

İkinci el otomobil piyasası ise her gün daha hızlı bir şekilde ivme kazanıyor ve fiyatlar artıyor. Salgın ile birlikte fabrikalar 3 ay çalışamamış, tedarik zincirlerinde aksaklıklar yaşanmış ve küresel anlamda otomobil sektöründe sıfır üretim stokları erimişti. Haziran ayıyla birlikte ise otomobil fabrikaları yavaş yavaş da olsa üretime tekrar dönmüş ve 3 ay önceden alınmış siparişleri teslim etmeye başlamışlardı.

Fakat bu süre içerisinde de toplu taşımadan vazgeçen vatandaşların sayısı da arttı ve ikinci el olan talepler ise piyasa da 0 bulunmaması sorunundan hızlıca yükseldi.

Fiyatların her yıl yükselmesi nedeniyle otomobil almayı bekleyen vatandaş ise anlık olarak kendini geri çekti ve beklemeye başladı. ÖTV indirimine dair iddialar ise gündemde olmasına rağmen resmi bir açıklamada gelmiş durumda değil.

FİYATLAR SUNİ YÜKSELİYOR

Bir diğer yandan ise araçlarını satmak isteyen vatandaşlar piyasa fiyatlarını görünce fiyatı arttırarak araçlarını satışa çıkarıyor. Döngü şeklinde gerçekleşen bu durum nedeniyle de ikinci el otomobillerin fiyatları daha da artıyor ve sonunda fiyatlar bazı modellerde sıfırları geçmiş durumda. Haliyle sıfır el otomobillerin bulunmaması da bu durumun devam etmesine yol açıyor.

“TAŞLAR 2-3 AY SONRA YERİNE OTURUR”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği OYDER de görev alan Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ise taşların 2 veya 3 ay sonrasında yerine oturacağını ve araç bulma olasılığının yükselmesiyle de ikinci el fiyatlarına denge geleceğini belirtti.

Şahsuvaroğlu ise aynı zamanda fiyatlarda bir düşüş ön görmediklerini fakat genç ve dinamik bir ülkede olduğumuzu ve geçmiş dönemlere bakarak değerlendirme yaptığında neyin fiyatı düştü ki ikinci ellerin fiyatı düşsün yorumunda bulundu. Bu durumun ise arz- talep dengesine oluşan ters orandan kaynaklı olduğunu belirtti ve herkesin aynı anda diledikleri arabayı alma şanslarının olmadığını Avrupa genelinde de otomotiv fabrikalarının mayıs sonunda üretimine başladığını belirtti.

“FİYATLARDAKİ ARTIŞ ALICILARI CAYDIRIYOR”

İstanbul Bağcılar’da ikinci el otomobillerle ticaret yapan Cumhur Halıcı, fiyatlardaki yükselişin satın alma planlarında ötelemeye sebep olduğunu ve bu sebeple de vatandaşların ikinci el araçlara daha temkinli yaklaştıklarını aktardı.

Aynı zamanda Halıcı, ikinci el piyasalarında fazla alım-satımın yaşanmadığını fakat fiyatların gün geçtikçe yükselmesinin de alıcıları kaçırdığını aktardı. Vatandaşların 70 – 90 bin bandında iyi bir araç almadık istediklerini aktaran Halıcı, fakat iyi arabaların ikinci elde değerlerinin 120 – 130 bin Türk lirası bandından başladığını söyledi. Galericiler olarak da sattıkları arabanın değerine aynı arabayı alamadıklarını belirten Halıcı, 100 bin Türk lirasına sattıkları arabanın aynısından aynı fiyatta elde edemediklerini fiyatların da bu denli artmasının galericiler için iyi olmadığını aktardı.

“DÜŞÜK PEŞİNATLA ARAÇ ALMAK İSTİYORLAR” 

Araç sahibi olmak isteyen vatandaşların düşük bütçeler ile arayışa girdiklerini ve kazançlarına göre ödemelerin yüksek çıkması sebebiyle de kredi alamadıklarını belirten Halıcı, bazı finans kuruluşlarının da kredi vermekten yana olmadıklarını ve vatandaşların da gelirlerinin asgari ücret altında gösterilmesi sonucunda kredi alma imkanlarının da azaldığını açıkladı.
“FİYATLAR EYLÜL AYI GİBİ DURGUNLAŞIR”

Fiyatların artmasına rağmen ikinci elde yaşanan bu dengesizliğin eylül ayına doğru sakinleşeceğini dile getiren Halıcı, ikinci el fiyatlarının da Eylül ayı gibi durgunlaşmaya gideceğini fakat geriye dönük bir düşüşten ziyade durgunlaşma olacağını ifade etti.

“ÖTV İNDİRİMİ BEKLENTİSİ YOK”

ÖTV indirime dair ise yapılan dedikoduların ismi belirsiz kişiler tarafından ortaya atıldığını ve sıfır model araçlarda bir ÖTV indiriminin söz konusu olduğunu düşünmediğini belirten Halıcı, talebi olan bir ürünün fiyatı düşmez yorumunda bulundu. Ayrıca ÖTV indirimi gelse bile stoklar boş olduğu için ikinci el araçların yükselişe devam edeceğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı