İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek uzmanlar yorumladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek uzmanlar yorumladı

FİNANS

8 Kasım 2020 Pazar 15:08:10

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek uzmanlar yorumladı

Korona virüs salgını yüzünden vatandaşlar olabildiğinde fiziksel temasa dikkat eder hale geldi. Toplu taşıma araçlarından uzak kalmak isteyen vatandaşlarımız da hem kendi sağlıkları için hem de yatırım aracı olarak gördükleri için otomobil satın alma yoluna başvuruyorlar. İkinci el otomobil ticareti ile uğraşan galericiler ise talebin yüksek olduğunu, yetkili bayilerden sıfır araç stoklarını satın alıp üstüne yaklaşık yüzde 10 kâr payı koyarak satabildiklerini belirtiyorlar.

Salgınla birlikte vakaların hızla artması vatandaşlarımızı korkutmaya devam ediyor birçok vatandaşımız eskiye göre daha çok tedbir almaya başladı. Toplu taşımadan uzak kalmayı seçen vatandaşlarımıza da araç alımına yöneliyor. Hatta artık ayni hane içinde bile birden fazla araç ihtiyaç haline geldi. Talebin yükseldiğini gören araç sahipleri ise otomobillerinin bir ihtiyaç haline geldiğini fark ederek satışa çıkarıp kar etme düşüncesi içerisine girdiler. Çin ve Avrupa ülkelerinden Almanya gibi otomotiv sektöründe önemli yerlere sahip olan ülkelerin sıfır otomobil üretiminde pandeminin etkisi ile duraksamaya gitmesi ile artan talebin karşılanamaması ikinci el otomobil fiyatlarının daha da yükselmesine neden oldu. Normalleşme sürecinde her ne kadar üretim hızlanmaya başlamış olsa da talebin karşılaması ve ikinci el araç piyasasının durulmasının önümüzdeki yıl da mümkün olmayacağı beklendiği bildirildi.

İkinci El Araba Fiyatları Düşecek Mi?

Galericilerden alınan bilgilere göre İkinci el otomotiv sektörü en hızlı ve en sık alışverişlerin yaşandığı altın çağını yaşıyor. Koronavirüsün etkileri ve otomobilin bir yatırım niteliğinde olması sebebiyle beklentilerin çok üzerinde bir talep ve satış artışı yaşanmakta. Geçtiğimiz aylara kıyasla araç satışları iki katından fazla bir oranda artmış durumda. Önceden günde ortalama 10 araç satan bir galeri şu an günde 20 ila 30 arasında araç satışı gerçekleştirebiliyor. İnsanların ilgisi ve ülkeye araç girişi olmamasının ve sıfır araç üretimi sayılarındaki düşüşün ikinci el otomobillerin fiyatını artırdığı, şuan 100 bin Türk lirasına alınacak olan bir aracın 2 ay sonra hiç zorluk yaşamadan 120 bin ila 125 bin Türk Lirasına satılabileceği anlatılıyor.

UCUZA ALIP PAHALIYA SATIYORLAR!

Galerici olarak çalışan Kurtçu ise sözlerine devam ederken sıfır bir aracın, ikinci el pazarında daha yüksek fiyatlara bile satıldığın anlattı. Kurtçu, sıfır ve etiket fiyatı 190 bin Türk lirası civarın olan aracın ikinci el pazarında 210 bin Türk lirasından rahat bir şekilde alıcı bulduğunu aktardı. Bunun sebebi olarak da araçların bulunamaması dedi.

İkinci el alım- satımı yapan Kadir Eker ise, satışların bir önceki aya kıyasla %60 ila %70 arasında yükseldiğini açıkladı. Eker, yine bayiler de olağanüstü fiyatların görüldüğünü ve kendilerinin bayilerden daha hızlı bir şekilde araç alım – satımı yaptıklarını aktardı.

İkinci al araç almak isteyen Ferit Taş ise, toplu taşımanın sıkıntılı olduğunu bu nedenle de araç almak istediklerini belirtti. Bu karar da salgının da etkisi olduğunu ekledi. Bir diğer alıcı ise Sevim Meral ise, salgın döneminde toplu taşıma kullanmak istemediğini bu yüzden araç almayı düşündüğünü belirtti. Aynı zaman da Meral, bu durumu geleceğe yatırım olarak gördüğünü ileride ise aracın parasıyla ev almayı düşündüğünü anlattı.

Vatandaşlar ise duruma bakıldığında hem salgın döneminde kendilerini korumak ve kalabalıktan uzak durmak adına hem de yükselen enflasyona karşı araç satın almanın paralarını korumanın bir yolu olarak gördükleri için alıma yöneldiği ön plana çıkıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı