İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek? 2020 sorusunu uzmanlar cevapladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek? 2020 sorusunu uzmanlar cevapladı

FİNANS

13 Ekim 2020 Salı 19:42:25

Son Güncelleme: 13/10/2020 19:38:18

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek? 2020 sorusunu uzmanlar cevapladı

Ülkemizde araba fiyatları tarihte eşi benzeri olmayan bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Kredi faiz indirimiyle, fiyatları yükselmeye başlayan arabalar ÖTV düzenlemesiyle birlikte daha da yukarılara taşındı. Pandemi sürecinde araba sahibi olmak isteyenler ise araç fiyatlarının ne zaman düşeceğini merak ediyorlar. Uzmanlar Ekim 2020’de araba fiyatlarında yaşanacak gelişmeleri değerlendirdi.

Koronavirüs salgını, tüm sektörleri etkilediği gibi otomotiv sektörünü de etkiledi. Salgın nedeniyle sıfır araç üretimi azaldı ve bu nedenle, araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ikinci el otomobilleri yöneldi. İkinci el araçlara talebin artması ile birlikte araç fiyatları da artış gösterdi. Bu nedenle, vatandaşlar son zamanlarda “İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer?”sorusunun cevabını sık sık merak ediyor. Sizler için araba fiyatları hakkında uzman görüşlerini araştırdık.

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER?

2020 senesinin başından beri süreklilik gösteren ikinci el piyasasındaki fiyat artışı giderek yükseliyor. Cardata’dan alınan verilere göre, ikinci el piyasasında yaşanan fiyat artışı yüzde 85 oldu. Durum böyle olunca, vatandaşlar ikinci el araba fiyatlarının ne zaman düşeceğini ve 2021 yılında ikinci el araç fiyatlarının nasıl olacağını merak etmeye başladı. Uzmanlar bu konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yaptığı açıklamada, 1 Ocak’ta 100 bin lira olan bir ikinci el aracın fiyatının bugün 185 bin lira civarında olduğunu belirtti. Bu fiyat artışının başlıca sebeplerinden birinin sıfır araçlardaki arz talep dengesi olduğunu dile getirdi.

Pandemi nedeniyle sıfır km araç üretiminin ve buna bağlı olarak da araç bulunurluğunun düşmesinin, mayıs ayına kadar üretimin başlamamasının vepiyasaya giremeyen yaklaşık 300 bine yakın sıfır kilometre aracın olmasının fiyatları etkilediğini vurguladı.

Yalçın, yaptığı açıklamada; araç satın almak isteyen vatandaşlar, markalar sıfır araç tedarik edemeyince ikinci el araçlara yöneldiğini, bunedenle ikinci elde talep artışı yaşandığını ve bunun da ikinci el araç fiyatlarını yukarı yönlü hareket ettirdiğini söyledi.

2021 YILINDA ARAÇ FİYATLARI NASIL OLACAK?

Uzmanlar, araç fiyatlarında yaşanan artışın diğer sebebinin de esnaf, satıcı ve bayilerin araçlar fiyatlarında suni artışlar yapması olduğunu belirtti. Yalçın, otomotiv data şirketleri olarak fiyatlardaki artışın bir sene boyunca hatta 2021 yılının sonuna kadar devam edeceğini öngördüklerini dile getirdi. Bununla birlikte, otomotiv sektörünün yeni normali; hem sıfır hem ikinci el araçlarda yüksek fiyatlar olacaktır dedi.

2021’DE OTOMOTİV PAZARI GERİLEYECEK

Yalçın, bu yıl artan fiyatlara rağmen otomotiv pazarının beklentileri karşılayacağını öngördüklerini belirtti. Bunun en önemli nedeni insanların ikinci el ve sıfır kilometre araçları yatırım aracı olarak görmesidir. İnsanların talepleri doğrultusunda, fiyatlar yüksek olsa bile araç satışı gerçekleşiyor. Yaklaşık olarak 710-720 bin aralığındasıfır km araç satışı pazarı öngörülüyor.

2021 yılında ise pazarın doymuşluğu ile birlikte bu rakamın 600 bin seviyesine gerileyeceği öngörülüyor. Sıfır kilometre araç sayısının yaklaşık 10 katı kadar ikinci el satışı gerçekleşeceği ve ithalatta araç bulmanın giderek zorlaşacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle fiyatların sıfır ve ikinci el araçlarda yüksek olmaya devam etmesi bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı