İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Son dakika otomobil gelişmeleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Son dakika otomobil gelişmeleri

FİNANS

3 Ağustos 2020 Pazartesi 20:12:18

Son Güncelleme: 03/08/2020 19:52:35

İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Son dakika otomobil gelişmeleri

Otomobil alacaklar dört gözle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci el araç fiyatları hakkında açıklama yapmasını bekliyordu. Vatandaşlarımız son dakika araba haberlerini takip ederken beklenen ÖTV indirimi kararı gelmedi. İşte otomobil piyasasında yaşanan son dakika gelişmeleri.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin hazırladığı Avrupa otomobil pazar değerlendirme raporu açıklandı. Geçen yılın ilk yarısına oranla Koronavirüs salgını sürecinde Türkiye, Avrupa’da otomotiv satışlarını artıran tek ülke oldu. Bununla birlikte otomobil ve hafif ticari araç satışı listesinde en çok satış yapan 6. ülke oldu.

Birçok sektörü olumsuz etkileyen Koronavirüs salgını, yapılan kredi ve faiz kampanyaları sayesinde Türkiye’yi diğer ülkelere göre daha az etkiledi. 2019’un ilk yarısına oranla, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde Avrupa’da otomotiv satışlarını artıran tek ülke Türkiye oldu.

OTOMOTİV PAZARI YÜZDE 38,9 DARALDI

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerini kullanarak Avrupa otomobil pazar değerlendirme raporunu hazırladı.Pazar toplamı verilerine Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA), Avrupa Birliği (AB-26) ve ülkeleri ile İngiltere dâhil edildi. Rapordan alınan sonuçlara göre, yılın ilk 6 ayında tüm Avrupa pazarlarında daralma gerçekleşti.

Bu yılın ilk 6 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine oranla Avrupa otomotiv pazarı, yüzde 38,9 azaldı ve 6 milyon 11 bin 918 adet olarak gerçekleşti.2019 yılının ilk 6 ayında ise 9 milyon 834 bin 542 toplam satış yapılmıştı.

Söz konusu dönemde, sadece otomobil pazarında satışlar yüzde 39,5 azaldı ve 5 milyon 101 bin 669 adet satış gerçekleştirildi.2019 yılının ilk 6 ayında ise otomobil pazarında 8 milyon 427 bin 639 adet satış gerçekleşmişti.

2020’nin Ocak-Haziran döneminde, hafif ticari araç pazarı yüzde 33,8’lik azalma gerçekleşti ve 758 bin 166 adet gerçekleşti. 2019’un aynı döneminde ise 1 milyon 144 bin 454 adetlik satış yapılmıştı.

Geçen yılın ilk yarısına oranla; EFTA, AB, UK ülkeleri arasında toplam pazarda, 2020’nin ilk yarısında en fazla düşüş Hırvatistan’da yüzde 52,4 ile gerçekleşti. İspanya yüzde 50,Portekiz’de yüzde 48,2 azalma gözlemlendi.

2020 yılının ilk 6 ayında herhangi bir pazarda satış artışı yaşanmadı. En önemli lokomotif ülkelerinden biri olan Almanya’da otomotiv satışları yüzde 33,9 azaldı. Fransa’da ise yüzde 37,3, İngiltere’de yüzde 48 düşüş yaşandı. İtalya’da yüzde 45,1 ve Belçika’da yüzde 29,6’lık azalma gözlemlendi.

TÜRKİYE 6. SIRADA YER ALDI

Bu dönem toplam pazarda, İngiltere, EFTA, AB ülkeleri satışlarını artıramadı. Salgın ve salgının ekonomiye olan kötü etkileriyle başarılı bir şekilde mücadele eden Türkiye’de ise otomotiv satışlarında artış gözlemlendi. Yılın ilk çeyreğinde Avrupa otomotiv satışları listesinde 7. sırada bulunan Türkiye, 2020’nin ilk yarısında 6. Sırada yer aldı. Buna ek olarak, 2020 Haziran’da Avrupa’da satışlarını yükselten tek ülke oldu.Avrupa otomobil satışları listesinde yüzde 30,2 artış göstererek 7. Sırada yer alan Türkiye, yine yüzde 30 artışla Avrupa hafif ticari araç satışları listesinde 6. ülke oldu.

ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Pandemi sonrasında araç almayı düşünen vatandaşlarımız ÖTV indirimi dedikodularıyla birlikte indirim beklentisi içine girdiler. Haber sitelerinde yer alan ÖTV indirimi haberleri sonrasında gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a çevrildi. Ağustos ayına yeni girdiğimiz bu günlerde henüz ÖTV indirimi hakkında bir açıklama yapılmadı.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) de görev alan Murat Şahsuvaroğlu ÖTV indirimi hakkında “Dedikoduların ismi belirsiz kişiler tarafından ortaya atıldığını ve sıfır model araçlarda bir ÖTV indiriminin söz konusu olduğunu düşünmediğini belirten Halıcı, talebi olan bir ürünün fiyatı düşmez yorumunda bulundu. Ayrıca ÖTV indirimi gelse bile stoklar boş olduğu için ikinci el araçların yükselişe devam edeceğini belirtti.”

İkinci El Araç Fiyatları Düşecek Mi?

İkinci el fiyat alacaklar hakkında uzmanlar uyarıda bulundu. Pandemi sonrasında otomobile artan yoğun talep doğrultusunda fiyatlar tavan seviyelere ulaşmıştı. Uzmanlar alacak alacakların eylül sonunu beklemesi konusunda tavsiyelerde bulundu. Eylül 2020’de fiyatların durgunlaşacağı, piyasada daralma yaşanacağı öngörülüyor. Uzmanlar fiyatların gerilemeyeceğini fiyatların sabit kalacağını ifade ediyorlar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı