İkinci el araba fiyatları daha da yükselecek mi? Arabayı satan ev almaya koştu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araba fiyatları daha da yükselecek mi? Arabayı satan ev almaya koştu

FİNANS

26 Eylül 2020 Cumartesi 00:12:59

Son Güncelleme: 25/09/2020 23:27:22

İkinci el araba fiyatları daha da yükselecek mi? Arabayı satan ev almaya koştu

Pandemiyle birlikte gerek sıfır gerekse ikinci el araç fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. 100 bin liralık aracın bir ay içerisinde 180 bin lira fiyata çıktığına hep birlikte şahit oldu. Yeni araç alacak vatandaşlarımız ise ikinci el araba fiyatları ne zaman düşecek sorusunun cevabını merak ediyorlar. Konuta artan ilgiyle birlikte ikinci el piyasasında yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

Pandemi dönemi ile birlikte oldukça yüksek bir hızla artışa geçen araç fiyatları yüksek değerler kazanırken evi olmayan kişiler araçlarını satarak ev sahibi olmaya başladı. İlanlarda ev takaslı ya da ev peşinatı için acil satılık yazan ilanlarda ki araçlardaki artışı dikkat çekti. Araba fiyatlarının düşüşünün ardından,konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirimlerle birlikte beraber ev sahibi olmak için satışa çıkarılan araç sayısı çok büyük oranda arttı.

ARABASINI SATANLAR EV SAHİBİ OLMAYA BAŞLADI!  

Aracını yüksek fiyatlar ile satan kişiler ev sahibi olmak adına yatırım yapmak amacı ile yönünü konut pazarına çevirmeye başladı. İzmir’in en büyük otomobil pazarlarından biri olan Otokent’te de yükselen bir hareketlilik yaşanılıyor. İzmir’de oto galeri işleten Fahri Karlık son zamanlarda ev sahibi olmak için arabasını satan kişilerin sayılarının arttığını belirterek, bazı vatandaşlar aracının değer kazandığını düşünerek aracını satıp, yeni bir yatırıma yöneliyor. Örneğin 150 bin liralık arabasını satıp 50-60 bin liralık başka bir otomobil tercih edip satın alıyorlar. Kalan 100 bin lirayı peşinat olarak verip üzerine kredi çekip ev sahibi olma veya yatırım amaçlı ev satın alma yoluna gidiyorlar diye belirtti. Bu dönem için bu yöndeki alışverişlerin çok hızlandığını belirtere yaşanan durumu  bize daha iyi özetlemiş oldu.

Otomobil pazarında yaşanan hızlı hareketliliğin bir diğer nedeni ise bazı evlerde iki arabanın olması olarak gösterildi. İki arabaya sahip olan aileler yükselen araç fiyatlarını yatırım fırsatına çevirmek için birini satıyor ve satmış olan aracın getirisi olan para ile konut peşinatı yaparak ev sahibi olmayı tercih ediyor. Bazı lüks araç sahipleri ise lüks araçlarını şöyle değerlendiriyor ,araçlarını yüksek fiyatla satarak daha alt modelleri olan araçlara yönelip satın alıyorlar ve aradaki oluşan fiyat farkını ise konut, arsa gibi  yatırım yapmak üzere bu parayı peşinat olarak kullanmayı tercih ediyorlar.

EV FİYATLARINDA YÜKSELİŞ YAKIN

Uzmanlar konut talebinin her geçen gün arttığını, buna bağlı olarak ev fiyatlarında da yakın süreçte artış beklediklerini ifade etti. Uzmanlara göre en geç Ekim ayının sonunda Türkiye’de konut stoğu bitecek ve mevcut konut satışları yüksek fiyatlar üzerinden yapılacak. Bir türlü düşmek bilmeyen ikinci el araç fiyatları da Ekim ayı itibariyle yeni bir sürece girebilir. Konut – araç dengesi arasında yaşanacak gelişmeler fiyat dengelerini değiştirebilir.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı