İkinci dalga ekonomiye ağır darbe vurur
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci dalga ekonomiye ağır darbe vurur

FİNANS

24 Haziran 2020 Çarşamba 23:01:49

İkinci dalga ekonomiye ağır darbe vurur

Ülke ve dünya genelinde vaka sayıları tekrardan artış gösterirken, Koç Üniversitesi-TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu Direktörü Prof. Selva Demiralp ikinci dalganın ekonomi üzerinde etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Demiralp ikinci dalganın çok daha büyük etkilere sahip olacağını belirtti.

Korona virüs salgını ülkelerin ekonomisini ve buna bağlı olarak da küresel ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Salgın sebebiyle birçok kişi işini kaybetmiş ve borçlanmış durumda. Ülkeler ekonomik büyüme hedeflerinden çoktan vazgeçmiş ekonomilerinin daralmaması için önlemler almaya başlamış durumda.

Küresel anlamda tüm bu tedbirler alınırken Koç Üniversitesi-TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu Direktörü Prof. Selva Demiralp tarafından yeni bir açıklama gündeme geldi. Profesör Demiralp ikinci bir korona virüsü dalgasının maliyetinin çok daha fazla olacağını belirtti. Profesör Demiralp, Türkiye şu an için korona virüsüne dair başarıyla devam ediyor, gurur duyuyoruz ama bunun bir ekonomik bedelinin olacağını hatırlattı.

Profesör Demiralp korona virüs salgının çok daha yüksek olacağını belirtti. Demiralp bu konuda ise yalnız değil aynı zaman Bilim Akademisi tarafından düzenlenen ve Prof. Daron Acemoğlu’nun da katıldığı “Covid-19 Salgının İktisadi Analizi” adında yapılan sunumda konu hakkında uzmanlar görüşlerini belirtti. Uzmanların analizlerine göre;
İkinci kez tepeyi görme ihtimalimiz yüksek.

Türkiye’de şu ana kadar başarılı bir kısmı karantina uygulaması yapıldı ve virüs kontrol altında tutuldu. Mart ve sonrasında vatandaşlar evlerde durdu, virüsten korunma sağlandı fakat bağışıklık kazanılmadı. Bağışıklık kazanan vatandaşlarının sayısının çok az olması ikinci bir tepe noktasının görülme olasılığını da arttırmakta.

Tüketicinin güveni git gide zayıflıyor

Karantina sürecinde durum kontrol altına alınmış olmasaydı ve daha çok insan hasta olsaydı ikinci dalga riskinin olma ihtimali de ironik olarak daha az olacaktı bunun sebebi ise daha çok vatandaşımızın bağışıklık kazanmış olmasıydı. Fakat bu senaryonun gerçekleşmemesi uzmanlardaki ikinci dalga korkusunun artmasına sebep açıyor.

Uzmanları en çok korkutan tarafı ise gelecek olan ikinci dalganın maliyeti. İkinci dalganın ekonomi üzerindeki etkisi birinci seferden çok daha ağır olacak. Vaka sayıların da artış yaşandıkça tüketicilerin güveni azalıyor. Uzmanlara göre televizyon gibi sosyal medyalar da vaka artışlarını gören halkta tekrar korkma başlayacak ve bu da inşaları saklanmaya itecek. Halkın evini terk etmemesiyle birlikte tüketici taleplerinde tekrardan düşük seviyeler görülecek ve canlanmaya başlayan ekonomide tekrardan durgunluğa düşecek. Taleplerin azalmasıyla birlikte iş yerleri açılmayacak, açılsalar bile üretim düşük oranda olacak veya hiç olmayacak. Bunun da bir diğer sonucu işçi çıkarımı olarak yansıyacak.

Aşı çıkana kadar tedbirler elden bırakılmamalı

Uzmanlar düşen vaka sayılarına veya geçen uzun zamana aldırmaması gerektiğinin altını çizerek virüsün hala aramızda olduğunu hatırlatıyorlar. Bu sebeple de aşı çıkana kadar önlemleri elden bırakmamak en doğru seçenek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı