İki yıl süren ABD-Türkiye davasını Türk ihracatçılar kazandı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İki yıl süren ABD-Türkiye davasını Türk ihracatçılar kazandı

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 11:12:57

Son Güncelleme: 18/07/2020 02:26:37

İki yıl süren ABD-Türkiye davasını Türk ihracatçılar kazandı

Çelik ihracatçıları Amerika’dan ilave olarak getirilen gümrük vergileri sebebiyle iade talep edecek. Yapılan mahkeme sonucunda Donald Trump’ın hareketleri Amerikan anayasasına karşı bulunuldu. İki yıl süren dava sonucu Türk ihracatçılar kazandı.

Donald Trump bilindiği üzere ticaret savaşlarını başka bir noktaya taşımış ve anlaşamadığı ülkelere gümrük vergileri uygulamaya başlamıştı bu listenin en başında Çin gelse de diğer dünya ülkeleri de yine aynı şekilde etkilenmişti. Öte yandan Trump sadece Çin’e karşı değil Türkiye’ye karşı da geçtiğimiz dönemlerde ilave gümrük vergileri koymuştu. Fakat Trump şimdi geri adım atmak zorunda kalacak. İki yıldır süren dava sonucu zafer Türk ihracatçıların oldu.

Amerikan Uluslararası Ticaret Mahkemesi, Donald Trump’ın yaptığı gümrük vergilerinin anayasaya aykırı olduğunu belirledi. Türkiye’ye uygulanan çelik ihracatına dair getirilen ilave vergiler Amerikan Anayasasına uymadığı kararı alındı. Konu hakkında ise Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan’dan açıklamalar geldi. Aslan, Trump’ın %25 oranında keyfi getirdiği ilave vergilerden ötürü ihracatımızın zarar uğradığını belirtti ve zararın karşılanmasını talep edeceklerini ekledi.

Amerikan Başkanı Donald Trump, 2018 yılının mart döneminde çelik ithalatının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çelik endüstrisinin üretiminin ihtiyaçları karşılayamayacak kadar zayıfladığını belirtmiş ve bunun sonucunda da ise elindeki yetkileri kullanarak dünyanın birçok ülkesindeki çeşitli çelik ithalatına %25 ilave vergi getirmişti. Fakat Trump bu noktada durmamış ve aynı yılın ağustos döneminde ise Türkiye’den gelen çelik ithalatına olan vergilere ikiye katlayarak %50 bandına çekmişti. Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Mahkemesi ise Başkan Trump’ın çelik ithalatı için getirdiği ilave vergilerin anayasaya aykırı olduğuna sonuç getirdi.

İKİ YILLIK MÜCADELENİN SONUCU

Öte yandan ÇİB Başkanı Adnan Aslan konu hakkında yaşanan gelişmeler üzerine ise yorumlarını şu şekilde yaptı;

ÇİB Başkanı Adnan Aslan, Amerika Uluslararası Ticaret Mahkemes tarafından verilen kararadeğinerek, Başkan Trump’ın bir gerekçeye sahip olmadan sadece keyfi olarak ve ülkemizi hedef alarak yaptığı %25 oranındaki ilave vergilernedeniyle çelik ihracatçısını zarara uğradığını dile getirdi ve ekledi; Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın mahkeme kararından önce bizlere yani çelik ihracatçılarına uyguladığı vergiyi kaldırdı fakat bu hâksiz karar “geceden gündüze” denecek bir zaman diliminde alındığını belirtti. İhracatçıların bu karara gemilerde ve limanlar da yakalandığını ve iki sene gibi bir süredir bu davayla uğraştıklarını ve hakkın sonunda yerine geldiğini belirten Adnan Aslan, davanın temyize gitmemesi durumunda doğan zararlarının iadesinin Amerika gümrüklerinden talep edeceklerini de belirtti. Temyizin gerçekleşmesi durumunda ise Aslan, üst mahkemelere de başvuracaklarını aktardı.

2017 yılında ise Türkiye’nin çelik ihracatında toplam ihracatın %15 değerindeki payı Amerika’ya gerçekleştirilmişti. Bu oran ise günümüzde %3 bandına kadar düşmüş durumda. Amerika’da hali hazırda Güney Kore, Avustralya, Brezilya ve Arjantin’e özel kota açmış durumda bunun yanı sıra yine Meksika ve Kanada’ya da özel kota açıldı. Bu ülkelerden ithal edilen çelik ürünlerinde ise vergi alınmamakta.

KARAR REFERANS OLACAK

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan, kararın Türk çelik sektörüne karşı yapılan haksızlığın gidercisi değil ama aynı zamanda referans niteliğinde bir örnek karar olacağını da ifade etti ve Aynı mücadelenin Avrupa Birliği ile de sürdürüldüğünü belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı