İcradan araba almak 2020 işlemleri nasıl yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İcradan araba almak 2020 işlemleri nasıl yapılır?

FİNANS

27 Temmuz 2020 Pazartesi 00:02:17

Son Güncelleme: 27/07/2020 00:02:24

İcradan araba almak 2020 işlemleri nasıl yapılır?

Son günlerde icrada satılan uygun fiyatlı lüks araçların artmasıyla birlikte icradan araba almaya talep arttı. İkinci el araç almaya bütçesi yetmeyen vatandaşlar icra dairelerinin düzenlediği hacizli araç ihalelerine yoğun katılım gösterdi. Sizde icradan araba almak istiyorum diyorsanız 2020 yılında sizler için icradan araba nasıl alınır sorusunu araştırdık.

Vatandaşların en çok merak ettiği “icradan nasıl araba alınır, icradan araba almanın şartları nedir, icradan alınan arabanın masrafı var mı, icradan araba almak riskli mi, araba ihaleleri nasıl yapılır, icradan alınan araba ne zaman teslim edilir?” gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte tüm detaylar…

Piyasaya oranla daha uygun fiyatlarla araç sahibi olmak isteyenlerin yeni gözdesi ihaleye katılarak icradan araç almak oldu. Haciz işlemi başlatılan icralık arabaların ihale ilanları; resmi gazetede, ilgili web sitelerinde, icra dairelerinde bulunan panolarda bulunur. İsteyen her vatandaş ihalelere katılabilir. Bu ihalelere katıldığınızda, ihale açılış fiyatına bile araç sahibi olmanız mümkün oluyor. İhalede kişinin teklif ettiği fiyatla birlikte binek araçlara yüzde 1, ticari araçlarda yüzde 18 KDV ödenir. Buna ek olarak 150-200 liralık bir damga vergisi ödenir. Fakat vatandaşlar gerekli araştırmaları yapmadan icradan araba almaya çalışırsa zarara uğrayabilir. Sizler için, icradan araç almakla ilgili öğrenmeniz gereken tüm detayları haberimizde topladık.

İCRADAN ARABA ALMA ŞARTLARI

• İcradan araç satın alacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
• Kişinin ihale teminatı vermesi ve ihale katılım formu doldurması gerekmektedir.

İCRADAN ARABA NASIL ALINIR?

• İlgili icra müdürlüğü tarafından ilan edilen dosyanın numarasını kaydedin.
• İhale şartnamesinde bulunan bilgileri detaylı bir şekilde inceleyin.
• Şartnamede istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
• İcra müdürlükleri tarafından ihaleye katılmadan önce istenen icra teminatınızı hazırlayın. Peki “teminat parası” nedir? Teminat parası ihalenin değerine göre belirlenir. Teminat parasını elden ödeyebilirsiniz veya Vakıfbank’a yatırarak dekontunu götürebilirsiniz. Araç ihalesini kazanmanız durumunda, araç ücretini 10 gün içinde ödeyerek aracı satın alabilirsiniz. Araç ihalesini alamazsanız eğer teminat paranız iade edilir.
• İhaleler genellikle 5 gün ara ile 2 kez gerçekleşir. İlk ihalede araç, piyasa değerinin yaklaşık yüzde 60’ı bedeliyle satışa sunulur. Araç ilk ihalede satılmadığı takdirde ikinci ihale başlatılır ve ikinci ihalede aracın yüzde 40’lık bedelle satılır.
• İhaleye katılmadan önce mutlaka aracı görün ve ihalede belirtilen detaylarla araç detayları eşleşiyor mu karşılaştırın. Yediemin depoları olarak adlandırılan otoparklara giderek aracı gözlemleyebilirsiniz.
• İhale açık arttırma yöntemiyle yapıldığı için diğer kişilerin sunduğu teklifleri gözlemleyin ve değerinin üzerinde teklif verilirse dikkatli olun.
• Almak istediğiniz icralık aracın devlete borcu olup olmadığını araştırın.
• Aracı satın alan kişi KDV’yi ödeyecektir.

İCRADAN ALINAN ARACIN MASRAFI OLUR MU?

• Araca verdiğiniz teklife ek olarak binek araçlarda yüzde 1, ticari araçlarda yüzde 18 KDV ödersiniz.
• 150-200 liralık bir damga vergisi ödersiniz.
• Alınan araçların genelde ruhsatları ve anahtarlı yoktur. Tekrar ruhsat almak için aracı muayeneye sokmanız gerekir.
• Araç muayene cezalıysa eğer cezası hariç olarak muayene ödemesi sizin tarafınızdan yapılır.
• Otopark, tellaliye, mtv vb. diğer masraflar borçlu kişiden kesilir. Sizi ilgilendiren bir durum yoktur.

İCRADAN ARAÇ ALMANIN RİSKLERİ

İhaleye çıkarılacak olan araç otoparka bırakılır. Araç ihaleyle satılana kadar otoparkta kalır ve otoparktayken araca zarar gelebilir. Araç çizilebilir, parça çalınabilir. Bu nedenle ihaleye girmeden önce aracı kontrol etmeniz sizin için iyi olacaktır. Bunun dışında ihaleler ve satışlar devlet kontrolünde gerçekleştiğinden dolayı herhangi bir risk bulunmaz.

İCRADAN ALINAN ARAÇ NE ZAMAN TESLİM EDİLİR? İCRA TEMİNAT PARASI NE ZAMAN İADE EDİLİR?

İcradan alınan araç, ihale bittikten sonra yaklaşık 15 günlük bir süre içinde teslim alınabilir. İhalede aracı alamayan kişiler ihaleden sonra parasını iade alır. Banka ile ödeme yapan kişilerin teminat iadeleri 1 ile 3 gün arasında gerçekleşir.

İCRALIK ARABA İHALELERİNDE USULSÜZLÜK

Halk arasında “ihale mafyası” olarak bilinen kişiler, icra ihalelerinde bulunmamaktadır. İcra ihaleleri devlet görevlileri tarafından yönetilir ve kamera ile izlenir. Şüphe uyandırıcı bir durum olduğunda ihale ertelenebilir. Ayrıca ihaleye fesat karıştırmanın hapis cezası gibi ağır cezaları mevcuttur.

İCRADAN ALDIĞIM ARAÇ SORUNLU ÇIKTI

İcradan satın aldığınız araçta, resmi dökümanlarda yer almayan, eksik bir durumla karşılaştığınızda davanın feshini isteyebilirsiniz. Ödediğiniz tüm miktar 7 iş günü içinde size iade edilir. Paranız geç iade edilirse devlet faiz başlatır ve paranız herhangi bir değer kaybına uğramaz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı