IBAN Devri Bitiyor! Kolay Adres Tanımlama Dönemi Başlıyor! Kolay adres tanımlama nedir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

IBAN Devri Bitiyor! Kolay Adres Tanımlama Dönemi Başlıyor! Kolay adres tanımlama nedir?

FİNANS

9 Aralık 2020 Çarşamba 16:26:35

IBAN Devri Bitiyor! Kolay Adres Tanımlama Dönemi Başlıyor! Kolay adres tanımlama nedir?

Para gönderirken iban adresi karmaşası artık yerini kolay adres tanımlama sistemine bıraktı. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, YapıKredi, İşBankası, ING Bank, Denizbank gibi bir çok banka iban olmadan para yolla yöntemine geçiş yaptı. IBANsız para gönderme nasıl yapılır işlemlerini sizler için ele alıyoruz.

Günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan teknolojik araç ve gereçler hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Eskiden banka gişelerinde sıra beklerken artık telefonumuzdan saniyeler içinde Türkiye’nin hatta dünyanın her yerine anında para gönderebiliyoruz. Para gönderme işlemleri sırasında vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından biri ise IBAN adresiydi. Uzun karakterlerden oluşan ve çoğu zaman hatalı girişinden dolayı paranın geri dönmesine neden olan IBAN ile para gönderme işlemleri artık tarihe karışıyor. Tüm bankalar Kolay Adres Tanımlama dönemine geçiş yapıyorlar. Vatandaşlarımız ise yeni sistemi nasıl kullanacaklarını kısacası kolay adres tanımlama nedir sorusunun cevabını merak ediyorlar.

KOLAY ADRES TANIMLAMA NEDİR?

Tüm bankalar tarafından geçişi gerçekleştirilen kolay adres tanımlama sistemi temelinde IBAN veya hesap numarasına ihtiyaç duymadan para transferi yapabileceğiniz bir sistemdir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile birlikte ortak geliştirilen bir projedir. Kolay adres tanımlama sistemi sisteme sadece size özel olan; TC kimlik numarası, e-posta adresi, pasaport numarası, cep telefonu numarası gibi bilgilerin yüklenmesiyle elde edilir. Bu bilgiler sadece size özel olduğu için paranız direkt olarak size ulaşabilir. Dünyanın bir çok ülkesinde de bu sistem kullanılmaktadır. Örneğin Avustralya’da para transferi için sadece cep telefonu numaranızı paylaşmanız yeterlidir. Kolay adres tanımlama sistemi artık ülkemizde de kullanılmaya başlanıyor.

Merkez Bankası tarafından FAST uygulaması olarak tanımlanan sistem bankaların kendi bünyelerinde KOLAS, KOLAS Adress, kolay adres tanımlama gibi çeşitli isimlerle karşımıza çıkabilmektedir.

Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

Para transferlerinizde kullanacağınız kolay adres tanımlama işlemlerini örneğin Yapı Kredi sistemi üzerinden anlatalım;

Yapı Kredi mobil adresine giriş yaptıktan sonra Hesaplarım > Kolay Adres Tanımı ve Listeleme adımlarını izleyerek bu sayfa üzerinden kolayca hesapla ekleme işlemi yapabilirsiniz. Hesabınız için toplam 5 farklı kolay adres tanımlama işlemi yapabilirsiniz. Bunlar TC kimlik numarası, pasaport numarası, e-mail adresi gibi bilgilerdir.

Kolay para gönderme sistemi için benzer sistemler ve izlenecekler yollar Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, Garanti BBVA, Akbank gibi bankalar içinde aynı şekilde gerçekleştirilmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı