Huawei çok büyük atak yaptı! Samsung'u geride bıraktı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Huawei çok büyük atak yaptı! Samsung’u geride bıraktı

FİNANS

31 Temmuz 2020 Cuma 09:12:37

Son Güncelleme: 31/07/2020 03:35:55

Huawei çok büyük atak yaptı! Samsung’u geride bıraktı

Küresel anlamda korona virüs dalgası her anlamda dünyayı sallamaya devam ederken zirvedeki birçok ismin yerine de yeni isimler gelmeye devam ediyor.

Telefon devi olan Huawei, Amerika Birleşik Devleti ve Google’ın yaptırımları ile boğuşmaktaydı. Amerikan ve Çin arasında yaşanan gerilimlerden oldukça etkilenmekte olan dev marka için boykot kararlarının yanı sıra aynı zamanda birçok engel meydana gelmişti. Hatta dev firma casuslukla bile suçlanmıştı. Kısa süreli de olsa satımlarında düşüş yaşayan Huawei, korona virüs salgının gölgesinde beklenmedik bir atağa geçti.

Tüm bunlara karşın, fiyat ve performans açısından sundukları ile birlikte rakiplerinin önüne geçmeyi başaran dev marka ise koreli rakibi olan dev marka Samsung’u zirveden düşürmeyi başardı.

Dünyayı etkileyen salgın görülmemiş olaylara tanıklık etmemizi sürdürürken bunlara bir yenisini daha ekledi. Akıllı telefon satışlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin baskısı ve Google’ın bu cihazlardan desteğini çekme tehditleri ve yaptırımlarına rağmen Çin’de satış rakamlarının yükselişi ile pazar lideri şirket olan teknoloji devi Samsung’u ikinci sıraya geriletti.

Uzmanlık alanları teknolojik ürünler için pazar araştırmaları yapmak olan Canalys şirketinin paylaştığı araştırma sonuçlarına göre raporun bu senenin Mart ve haziran ayları arasını kapsayan bölümünde Çin menşeli akıllı telefon üreticisi Huawei, pazar lideri olan Samsung’u akıllı telefon satışlarında geride bıraktı.

2020 yılının ikinci çeyrek döneminde ise Huawei telefon sevkiyatlarında %5 düşüş yaşadı yaşamasına ancak rakip olan Koreli firma Samsung çok daha derin bir düşüş ile karşılaştı. Koreli firma olan Samsung sevkiyatlarında %30 oranına varan derin bir düşüş ile karşı karşıya geldi. Bu durumda ise Çinli dev firma küresel piyasalar da en çok cihaz satımı yapan marka olarak yükseldi. Huawei, 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde 55,8 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştirirken Samsung 53,7 milyon bandında kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımları karşısında aynı zamanda Google’ın Android lisansından ve bunula brilikte Google’a ait olan uygulama mağazası Google Play’den de erişimi kalkan ve Huawei bu sebepler nedeniyle Huawei Mobile Servieces ve Play Store yerini de alacak AppGallery ile kendine has ekosistem oluşturmak için adım atmıştı. Bu başarısı ile birlikte de Huawei Çin pazarında lider konumuna yükseldi.

Huawei ise Çin haricinde telefon sevkiyatların düşüş gerçekleşti. Sevkiyatlar %27 oranında azalırken Çin pazarında ise %8 oranında bir artış gözlemlendi.

‘COVID-19 OLMASAYDI, BU OLMAZDI’

Öte yandan Canalys uzman analisti olan Ben Stanton konu hakkında görüşlerini paylaştı. Stanton’a göre korona virüs salgını olmasaydı karşılaştığımız bu sonuç da yaşanmayacaktı. Huawei, akıllı telefon işinde ipleri eline almak için Çin’de meydana gelen ekonomik toparlanmadan yararlandı yorumunda bulundu.

Çin ekonomisinde ise Samsung’un %1 oranında bile daha az Pazar payı bulunmakta. Öte yandan Samsung, Brezilya, Hindistan, Amerika ve Avrupa ülkeleri gibi temel pazarlarından salgından ötürü ve yine salgınla birlikte gelişen diğer etkenler nedeniyle kötü etkilendiği de analist Ben Stanton tarafından belirtildi.

Küresel Akıllı Satışları

Küresel anlamda Samsung ve Huawei’nın satışları incelendiğinde ise Huawei 2015 yılında sadece 15 milyon bandına telefon satışı yapabilmişti. 5 yılın sonunda ise Çin merkezli marka 60 milyona yaklaşmış durumda.

Öte yandan 2015 yılında Samsung 80 milyonun üzerinde satış yapmaktaydı fakat marka da düşüşler gözlemlenmekte. Özellikle de Samsung 2019 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde düşüş yaşadığı gözlemlenmekte. Dev Kore merkezli firma 2019 yılında 70 milyondan fazla satış yaparken bu oran 2020 yılı ile birlikte 60 milyonun aşağısına geriledi. Bu sayede iki dev markanın satışları kafa kafaya geldi hatta rakip Huawei liderliği eline aldı.

“BU YETERLİ OLMAYACAK”

Canalys Analisti MoJia ise yaptığı açıklamalar da Huawei için ilk sırada olmanın hayati önem taşıdığını fakat uzun dönemde Çinli firmanın liderliğe devam etmesinin oldukça zor olduğunu belirtti. Küresel anlamda ekonomiler toparlanmaya gittiğinde Huawei’nin Çin pazarından almış olduğu gücün onu zirvede tutmak için yeterli olmayacağı belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı