HSBC müşterileri dikkat! Yeniden yapılanma dönemi başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

HSBC müşterileri dikkat! Yeniden yapılanma dönemi başlıyor

FİNANS

27 Mayıs 2020 Çarşamba 01:56:08

HSBC müşterileri dikkat! Yeniden yapılanma dönemi başlıyor

155 yıllık köklü bir tarihe sahip HSBC Bank, geçtiğimiz haftalarda 35 bin çalışanı işten çıkaracağını açıklamıştı. Koronavirüs salgını sonrasında ağır bir darbe alan banka, bu yıl 11 milyar dolarlık batık kredi beklentisi içinde. Durum böylece olunca yönetim kurulu yeniden yapılanma için stratejik çalışmalara başladı.

Korona virüsü salgını bankacılık sektöründe dengeleri değiştirmeye devam ediyor. HSBC bank virüs sürecinde 35 bin kişi işten çıkarmayı planlıyordu. Fakat banka bu planı askıya almak zorunda kaldı. Şimdi ise banka virüs döneminde yeni bir strateji için hazırlanıyor.

HSBC Bankası dünyadaki en büyük bankalardan biri olarak hizmet vermekte. Banka 1865’te kuruldu ve Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Amerika, Orta Doğu ve Afrika’da 80’den fazla ülke dahil olmak üzere günümüzde binlerce şubesiyle hizmet vermekte. Fakat bankanın yönetim kurulu korona virüsünün de etkisiyle daha sert tedbirler almaya karar verdi. İngiliz merkezli banka kuruluşundan bu yana geçen 155 yıllık sürede, tarihindeki en büyük yeniden yapılan için hazırlanıyor.

Yatırım Bölgeleri Değişiyor

Dev Banka şubat ayında yaptığı açıklamada Avrupa ve ABD’deki iş ve yatırım bankalarında 35 bin çalışanının işten çıkarılacağını duyurmuştu. Banka sadece bunla kalmayıp farklı tedbirler de aldı. Açıklamanın devamında HSBC Bank giderlerinin 4,5 milyar dolarlık bölümünü kısacağını bununla beraber de 100 milyar dolar değerindeki risk varlıklarını azaltacağını duyurmuştu. HSBC yönetim kurulu varlıklarını Asya’ya bölgesine kaydırmayı ve böylece de tarih boyunca HSBC’nin kalbi ve kâr merkezi olan bölgelere yatırımı arttırmayı planlıyordu.Fakat bankanın salgınla birlikte işten çıkarma planları dahil olmak üzere birçok planı sekteye uğradı. Salgın sebebiyle Banka sadece bu yıl içinde 11 milyar dolarlık kötü kredi beklentisine girdi. Öte yandan HSBC yönetim kurulu, daha sıkı tedbirler ve yeniden inşa sürecinin hayata geçmesi konusunda baskı yapıyor.

AMERİKA ELDEN ÇIKARILABİLİR

Banka’nın alacağı radikal değişikler arasında ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çalışmalarını elden çıkarması da yer alıyor. Fransa bölgesindeki perakende ağının ve stratejik olarak daha küçük bölgelerdeki operasyonların da satılması gündemde. Fakat iddialara göre HSBC yönetim kurulu çok daha hızlı yeni bir stratejik plan istemekte. Fakat şu an banka içindeki incelemelerin bitmesi bile birkaç ay sürecek gibi gözüküyor.

HSBC bank ise gözünü Amerika’ya çevirmiş durumda. Banka özellikleri Amerika bölgesindeki tüm operasyonlarını tekrardan incelemeye aldı. HSBC bank sadece şubat ayı içerisinde Amerika’daki operasyonlarında üçte bir oranında bir küçülme yaşadı. Bu küçülmeyle birlikte şirketin üst düzey yöneticileri Amerika’daki varlıklarını bile tartışır hale geldi.
Asya Pazarı’nın daha çok getirisi var.

Banka’nın geleceğinin ise Çin’de olacağı şeklinde iddialar devam etmekte. HSBC Bank konuya dair resmi bir açıklama yapmamış olsa dahi bankanın Amerika’daki payı 2019 yılında %39 oranında düşüş yaşamıştı. Banka’nın operasyonları Amerika’da sadece %1,5 oranında maddi öz kaynak getirisi sağlarken bu oran Asya pazarında %15,8 Ortadoğu pazarında ise %12 oranında.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı