Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

HSBC Bir Günde 200 Milyon Dolar Zarara Uğradı

FİNANS

15 Mayıs 2020 Cuma 16:45:41

HSBC Bir Günde 200 Milyon Dolar Zarara Uğradı

İngiliz merkezli HSBC Bankası altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle bir gün içinde tam 200 milyon dolar zarar etti. Vadeli ve spot piyasalar arasındaki farkın açılmasıyla fiyat farkı 70 dolara kadar çıktı. Yaşanan bu durum sonucunda HSBC bir gün içinde 200 milyon dolar zarar ederek tarihi bir kayba uğradı.

HSBC bank bir günde 200 milyon dolarlık altın zararı yaşadı. Bu dev kayıp ise salgın sebebiyle rafinerilerinin kapanması ve lojistik sorunlar nedeniyle meydana geldi. Mart ayında yaşanan dengesizliğin faturası ise HSBC bank için oldukça ağır oldu.

Salgın sebebiyle rafinerilerinin kapanması ve lojistik alanında yaşanan sıkıntılar sebebiyle mart ayının sonunda altın fiyatları oldukça dengesizleşmişti. Bu dengesiz altın piyasasının faturası ise İngiliz merkezli banka HSBC için oldukça ağır oldu. HSBC bank tek bir günde 200 milyon dolar zarara uğradı. Bir ons altının normalde değeri birkaç dolar olurken New York piyasasındaki vadeli piyasa ile Londra’daki spot piyasa arasındaki fark açılarak 70 dolara kadar çıktı. 70 dolar fark ile de son 40 yılın zirvesi görüldü.

Mart ayının ikinci döneminde New York ve Londra altın ticaret merkezleri piyasalarındaki fiyatlarda farkın açılmasıyla çalkantı yaşanmıştı. Dev HSBC Bank ise yaşanan bu dalgalanmalar sırasında tek günde 200 milyon dolar zarar etti.

Yaşanan bu olağanüstü kayıp içinse Bloomberg, HSBC ve JPMorgan gibi büyük bankalar için bile bir yıl içinde 200 milyon dolar kazanç elde etmenin mutlu bir başarı olduğunu ve böylesine bir kaybın oldukça büyük ve şaşırtıcı olduğu belirtildi.

FİYAT FARKI 70 DOLARA YÜKSELMİŞTİ

Kaybın bu kadar fazla olması ise aynı zamanda altın piyasaların da yaşanan son zamanlardaki çalkantıların boyutunu da gözler önüne serdi. Yaşanan bu çalkantılara sebep olarak ise altın piyasasında mart ayının sonlarına doğru rafinerilerin kapanması ve korona virüs salgınının havayolu trafiğine etkisiyle uçakların yerde kalması ve bu yüzden tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar gösterilmekte.

Altında New York’ta vadeli Londra’da ise spot piyasa bulunmakta. Bir ons altın da ise normal zamanlar da birkaç dolar gibi ufak farklar bulunmakta. Fakat mart ayının sonunda ise iki piyasa arasındaki fark 70 doları gördü. İki piyasa arasında alım satım yapan HSBC bank gibi bankalar da bu farktan oldukça derin etki gördü.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı