Herkesin Yıl Sonuna Kadar Bildirmesi Gerekiyor! Aksi Halde Ağır Cezası Var
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Herkesin Yıl Sonuna Kadar Bildirmesi Gerekiyor! Aksi Halde Ağır Cezası Var

FİNANS

16 Kasım 2020 Pazartesi 23:15:11

Son Güncelleme: 16/11/2020 23:14:06

Herkesin Yıl Sonuna Kadar Bildirmesi Gerekiyor! Aksi Halde Ağır Cezası Var

Toplamda 107 ülkenin imzalamış olduğu anlaşma neticesinde ülkeler arası hesapların paylaşımı söz konusu. Fatih Nişancı bu konuda sorumluluğun vatandaşlarda olduğu belirterek, bildirilmeyen hesaplar için cezai işlem uygulanacağını belirtti. Bildirmler ise 31 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Yurt dışında hayatını sürdüren Türk vatandaşları 2020 yılında her türlü finans bilgilerini ikamet ettikleri yabancı ülkelerine bildirmek zorunda! Bu konu hakkında ise ilk değerlendirmelerden biri Nişancı’dan geldi. Nişancı, banka kasaları bildirilmeyecek fakat yaşanılan ülke talep ederse verilmesi gerek dedi.

Finansal bilgilerin ülkeler arasında hızlı paylaşımı ile ilgili çarpıcı detaylar geldi!

Bu yıl 107 ülke 2020 yılının sonundan itibaren hesapların karşılıklı paylaşacakları duyururken Türkiye, 31 Aralık 2020 günü itibariyle yurt dışında yaşayan ve Türkiye’de herhangi bir banka hesabı, finansal geliri ya da emeklilik, kira geliri, faiz geliri olan herkesin 2020 yılına dair hesap dökümünü, bu kişilerin yaşadıkları ülkelerin ekonomiyle ilgili bakanlığına bildirecek.

Sürecin ilk aşmalarından beri katılan ve Gelir İdaresi Başkanlığı sürekli iletişimde olan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Koordinatörü olarak görev yapmakta olan Fatih Nişancı, yaptığı açıklama da altına dayalı hesapların da bildirileceğini fakat banka kasalarının bildirilmeyeceğini açıkladı.

KAYNAK BELİRTİLMEYECEK

Fatih Nişancı ise paylaşılan hesap bilgilerinin kaynak belirtilmeden kişinin ikametgâh ettiği ülkeye gönderileceğini açıkladı. Aynı zaman da Nişancı konuya dair, altın hesaplarının da bildirileceğini söyledi.

Nişancı, bir kişinin Türkiye’de bankaya gidip altın verdiğini ve bundan gelir ettiğini ya da faiz aldığını söyledi. Bu tip gelir ve hesaplarında bildirileceğini, bildirimin ise 31 Aralık’ta yapılacağını açıkladı.

İSPAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ VATANDAŞTA

Nişancı aynı zaman eğer ikamet edilen ülke vatandaşalarparanın kaynağını sorarsa, vatandaşın açıklama yapmasının da zorunlu olduğunu söyledi. Konuya dair açıklamalar da bulunan Nişancı ise şu ifadelere ver verdi;

İspat sorumluluğunun vatandaş da olduğunu belirten Nişancı, Maliye ise bilgi vermeyenin kaynağını ispatlamak gibi zorunluluğu olmadığını ortalama bir değer belirlenip bundan bir ceza kesileceğini söyledi. Fakat Nişancı, bu sefer 10 yıl geriye de gidilebileceğimi bu sebeple vergi uzmanları görüşülmeden vatandaşların yanlış bir harekette bulunmaması konusunda uyardı.

ADRES DEĞİŞTİRMEK SUÇ

Nişancı, adres değiştirmek gibi hamlelere başvurmanın çözüm olmadığını aksine hukuku dolandırmak demek olduğunu bunun bir suç teşkil ettiğini belirtti. Nişancı, bunu kimseye önermediklerini, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini çünkü bazı ülkelerin bildirimde bulunmamayı bile sorun haline getirdiklerini anımsattı.

Nişancı aynı zamanda, vatandaşların hesaplarındaki paralar çekilse ve bakiye sıfır olarak gözükse bile bu paylaşımının yapılacağını aktardı fakatNişancı, gayrimenkul ve taşıt bilgisinin paylaşılmayacağını söyledi.

İsviçre çok çırpındı seneye verecek

Fatih Nişancı bankaların bu işlemler için dört yıldır hazırlık yaptıklarını ve sistemlerini, yazılımlarına buna göre geliştirdiklerini söyledi. Bunun ise yükümlülük olduğunu ve uluslararası hukuka dayandığını ifade etti. Avrupa Birliği’nde ise bu sistemin 2015-2016 yıllarından beri uygulandığını bunun dışında kalmanın bir yolu olmadığını beli etti. Bu durumdan kaçış olmadığını belirten Nişancı, İsviçre’den örnek verdi. İsviçre’nin 50 bin dolar altını bildirmek istememesiisteğinin bile kabul edilmediğini İsviçre’nin de ileriki dönem ile birlikte bu bilgileri paylaşacağını duyurdu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı