Herkesin merakla beklediği Merkez Bankası enflasyon açıklaması yapıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Herkesin merakla beklediği Merkez Bankası enflasyon açıklaması yapıldı

FİNANS

7 Ekim 2020 Çarşamba 18:12:05

Son Güncelleme: 07/10/2020 02:44:23

Herkesin merakla beklediği Merkez Bankası enflasyon açıklaması yapıldı

Koronavirüsün olumsuz etkileri ve kurda yaşanan dalgalanmalar sonrasında herkes Merkez Bankası tarafından yapılacak enflasyon açıklamasını merak ediyordu. Beklenen açıklama geldi ve resmi merciden Türkiye’nin ekonomik haritası, sektörlerde yaşanan gelişmeler, yıllık temel baz puanları paylaşıldı. İşte 2020 Eylül döneminde sektör sektör enflasyon rakamları.

Merkez Bankası, enflasyon verilerine dair açıklamalar da bulundu. İşte Türkiye Merkez Bankası tarafından ülkemizdeki enflasyon oranlarına dair açıklamalar şu şekilde;

TCMB, temel mal grubundaki artıştan dolayı tüketimin mallarında bir öne çıkış olduğunu ve gıda gruplarındaki tüketimin de enflasyon oranlarında etkili olduğunu açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklananlara göre Eylül ayı beklentilerin altında geldi. TMCB ise enflasyon oranlarında tüketim malları ve gıda grubunun ön planda olduğunu belirtti.

Türkiye Merkez Bankası, aylık fiyat gelişmeleri raporuna bakıldığında ise eylül döneminde enflasyon temel mal ve gıdalar da yıllık bazda artış gösterdi fakat diğer yandan enerji ve hizmet gruplarında da düşüş meydana geldi.

TÜİK, eylül dönemine dair Tüketici Fiyat Endeksi olan TÜFE’nin %0,97 artış yaşadığını ve yıllık bazda enflasyonun %11,75 bazında olduğunu açıkladı. TÜİK tarafından gelen açıklamaların ardındansa, Merkez Bankası tarafından Eylül dönemine dair Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı.

Yine aynı rapora göre ise eylül dönemi bir önceki ay olan ağustos dönemine göre temel mal grubunda 0,43 puan ve gıda grubunda ise 0,28 puan artış gösterdi. Öte yandan yine enerji grubunda 0,33, hizmet grubunda, 0,26 ve alkol-tütün-altın gruplarında 0,14 puan düştü.

Bu şekilde incelendiğinde ise yıllık enflasyon temel mal ve gıda da artış gösterdi fakat enerji ve hizmet gruplarında düşüş oldu. Temel mal grubunda ise artışının ana sebebi tüketim malları oldu.

Gıda grubundaki enflasyonda ise işlenmiş ve de işlenmemiş gıdaların hepsi etkili oldu.

Enerji ise yıllık enflasyon bakımından, yüksek baz etkisiyle geriledi ve hizmet enflasyonu yavaşladı.

Yine yıllık değişim oranları B endeksinde 0,39 puan artışı yaşadı ve %11,57 bandına ulaştı, C endeksinde ise 0,29 puan yükseldi ve %11,32 bandına ulaşıldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere bakıldığında ise üç aylık ortalama da B ve C göstergelerinde hafif düşüşler oldu. Bu dönemde enflasyon temel mal grubunda artış gösterdi fakat hizmet grubunda düşüş yaşadı.

EĞİTİM HİZMETLERİNDE KDV İNDİRİMİ FİYATLARA OLUMLU YANSIDI

Hizmet fiyatları ise yine eylül döneminde %0,58 oranında artış meydaan gelirken yıllık bazda %0,99 puan düşüş yaşandı ve yıllık enflasyon raonı %10,84’e geriledi. Yıllık enflasyon ulaştırma hizmetlerinde ise özzellikle lokanta-otel ve kira gruplarında düşüşler yaşandı ve haberleşme ile diğer hizmetler grubu yükseldi.

Ulaştırma grupların da yıllık enflasyonda düşüş dolu. Aylık bazda da yine düşüş yaşanırken bu düşüşün en önemli etkeni %6,31 ile şehirlerarası otobüs ücretlerinnin fiyatları oldu.

Yine eylül döneminde lokanta-otel bölümünde yemek hizmetlerinin fiyatları %0,83 oranında yükseldi ve konaklama fiyatlarında ise %0,12 ile artış limitli oldu.

Diğer hizmetlere bakıldığında da kura duyarlı olan bazi kalemler de yine artış yaşandı. Özellikle de kişisel araç bakımları ve dişçilik fiyatlarında yükseliş meydana geldi.

Öte yandan ise eğitim grubunda KDV indirimi meydana gelmişti. Yapılan bu indirim ise genel olarak fiyatlara olumlu şekilde etki yaptı.

OTOMOBİL FİYATLARINDAKİ ARTIŞTA MATRAH VE ÖTV DEĞİŞİKLİKLERİ ETKİLİ OLDU

Temel mal grubunda görülen enflasyon geçtiğimiz ay 1,66 puan artarak 11,68’e ulaştı. İçerisinde bulunduğumuz dönemde yıllık enflasyon dayanıklı ve temel mallarda yükselişteyken ayakkabıda gerilemeye gitti.

Grup odaklı enflasyonda artışa yön veren dayanıklı mallar oldu. Artışa sebep olan etkenler ise talep ve döviz kuru olarak belirlendi. Aynı dönem içerisinde altın dışındaki dayanıklı mallarda fiyat yükselişi alt kalemlerde artış gösterirken yüzde 7,14 oranıyla beyaz eşya, 4,11 ile otomobil ve 3,30 ile mobilya bu gelişmede etki gösteren gruplar olarak belirlendi. Otomobil fiyatlarındaki yükselişte Özel Tüketim Vergisi artışlarının ve matrahın etkili olduğu belirtildi.

Giysi ve ayakkabı gruplarında ise mevsimlere dayalı ortalama değerlerle karşılaştırıldığında geçtiğimiz ay oldukça düşük, yatay bir seyir izledi. Bu değerlere göre grup enflasyonu yüzde 6,79’a düştü. Bunun dışında kalan temel mal gruplarında fiyatlar ise döviz kuru dalgalanmalarından kaynaklı olarak %1,54 artış gösterdi.

Enerji grubunda fiyatlar geçtiğimiz ay 0,5 arttı. Doğalgaz, şebeke suyu ve yakıt fiyatlarında artış yaşandı. Doğalgaz fiyatlarındaki yüksek baz etkisi bu grupta yıllık enflasyonu 2,82 puan düşürdü ve enflasyon oranı yüzde 6,77 olarak belirlendi.

Bu ay itibariyle yapılan elektrik fiyatı zammının önümüzdeki tarihlerde enflasyonu yükseltme ihtimali bulunduğu belirtiliyor.

İşlenmiş gıda grubunda tahıl grubu ve ürünlerinin fiyatlarındaki artış göze çarpıyor.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu yıllık enflasyon oranı 1,44 puan yükselişle 14,95 olarak belirlendi. 2,11 puan yükselişle işlenmemiş gıdalar grubu 17,47 enflasyon oranıyla bu grupta daha belirleyici bir hale geldi. İşlenmiş gıdalar ise 0,93 puan yükselişle 12,79 enflasyon oranına ulaştı. İşlenmemiş gıdalar ise mevsimlere dayalı dalgalanmalar göz ardı edildiğinde taze meyve ve sebze fiyatlarının geçtiğimiz aya göre bir miktar yükseliş gösterdiğine fakat diğer işlenmemiş gıda fiyatlarının yatay bir çizgi izlediği gözlendi.

İşlenmiş gıda grubunda tahıl ve tahıl ürünleri 1,96 artışla öne çıktı. Bu dönemde diğer işlenmiş gıda gruplarında fiyat artışları yaşandı ve yıllık enflasyon katı ve sıvı yağlar grubunun etkisiyle yükselişe geçti. Mevsimsel gıdaların dışında kalan ürünlerin yıllık enflasyon oranı bu etkenlere bağlı olarak 13,47 puana ulaştı.

Üretici fiyatlarında döviz kuru artışa neden oldu.

Yurt içinde yapılan üretim fiyatları 2,65’e yükselerek yıllık enflasyonu 2,80 puan artırdı. Yıllık enflasyon oranı 14,33 olarak belirlendi. Bu artışa ise döviz kurundaki artışlar sebep gösteriliyor. Petrol ve metal harici imalata dayalı sanayi fiyatlarının dönemsellikten ayrıştırılmış verilerinin yükselişte olduğu belirlendi.

Ana sanayi gruplarına yönelik değerlendirme yapıldığında, yıllık enflasyon enerji grubunda düşüş gösterirken alt gruplarda artış oldu. Aylık verilere göre enerji fiyatları yatay bir çizgi izledi. Elektrik üretim ve dağıtım, su temini ve işlenmemiş petrol fiyatları artmış olsa da işlemiş petrol ve gaz imalatı fiyatlarında düşüş gözlendi. Bu dönemde demir-çelik, plastik ürün, temel kimyasal, kâğıt ve tekstil ürünleri ara malları grubunda fiyat artışı hususunda öne çıkan ürünler oldu. Sermaye malı fiyatlarındaki artışta ise metal yapı ürünleri, motorlu araçlar ve parçaları ve makineler belirleyici oldu.

Dayanıklı tüketim malları grubunda ise mobilya ve elektronik tüketici ürünleri artışta temel sebep olarak görünürken, dayanıksız tüketim malları grubunda ise katı sıvı yağlar enflasyon artışının temel sürükleyicileri olarak belirlendi. Bu sebeple tüketiciye yansıyan fiyatlar nedeniyle üreticiye yapılan baskılar artışa geçti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı