Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Her iki kadından biri işsiz! İşte güncel işsizlik rakamları

FİNANS

23 Haziran 2020 Salı 06:30:02

Son Güncelleme: 23/06/2020 02:08:19

Her iki kadından biri işsiz! İşte güncel işsizlik rakamları

Normalleşme planları devreye alınırken pandeminin ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri tüm hızıyla devam ediyor. Açıklanan rakamlara göre kadın işsizlik oranı yüzde 45,3’e yükseldi. Bu rakamlara göre ülkemizde neredeyse her iki kadından biri işsiz. İşte Covid-19 sonrası güncel işsizlik rakamları..

Korona virüsü sebebiyle kadın çalışanlarımız işsiz kaldı.Türkiye’de mevcut işsizlik gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Aralık ayında ilk defa görülmüş korona virüsü 10 Mart 2020 yılında Türkiye’ye girmişti. Virüsle birlikte ekonomik tedbirler alınmasına rağmen birçok vatandaş işini kaybetmişti. İşlerini kaybedenlerin başlarında ise kadın çalışanlar geldi.

İŞSİZLİK KADINLAR DA %45,3

Korona virüsü salgının ile birlikte Türkiye’de kadın istihdam daha da kötü bir noktaya geriledi. 2019 Mart ve 2020 yılı Mart arasında istihdamdaki kadın işgücü %11 oranından %9 oranına geriledi.
Geniş tabanlı kadın işsizlik oranı ise %45,3 olarak açıklandı.

Küresel anlamda salgın sebebiyle birçok işveren istemese de personel çıkarımına gitmek zorunda kaldı. Korona virüsünsün küresel ekonomide tahribatı sebebiyle toplu işten çıkarımla yaşandı ve kadın istihdamı çok daha hızlı bir şekilde düşüşe geçti. Korona virüsü döneminde kadınların iş aramalarının azalmasıyla birlikte kâğıt üzerinde kadın işsizliği düşük gözüktü fakat geniş tanımlı işsizlik oranlarına bakılınca kadınlar erkeklere kıyasla çok daha fazla.

Tüm dünyada işçilerin işi, geliri ve sağlığı üzerinde büyük tahribat yaratan Covid-19 salgını ile kadınlar işgücü piyasasından daha hızlı çekildi ve kadın istihdamı daha hızlı daraldı. Covid-19 döneminde daha az iş aramaları nedeniyle dar tanımlı kadın işsizliği kâğıt üzerinde azalırken, gerçekte bu durum kadınların geniş tanımlı işsizlik ve istihdam kaybını erkeklerden çok daha fazla büyüttü.

Mart 2019 ve Mart 2020 yılları arasında istihdamdaki kadın işgücü %11 oranında %9 oranına geriledi. Mart 2019 döneminde kadınların istihdamdaki payı %28,8 civarındaydı. Fakat bu oran Mart 2020 döneminde 3 puan geriledi ve %25,8 oranına düştü.

Bu çarpıcı sonuçlar çalışma çağında ulunan her 4 kadından birinin istihdam da olduğunu diğer 3’ünün ise işsizlik ile karşı karşıya kaldığını gözler önüne serdi. Salgınla birlikte ücretsiz izin uygulamalarının ve kısa çalışmaların artmasıyla birlikte işbaşında olan kadınların sayılarında da kritik düşüşler yaşandı. İstihdamda görülen fakat işbaşında olmayan kadınlarımızın oranları 1 yıl içerisinde 5 kat arttı.

İŞSİZLER 13 MİLYONU AŞTI

Salgın döneminde geniş tabanlı yapılan işsizlik oranları Mart 2020 döneminde %39,4 olarak açıklandı. İşsizlik oranı erkeklerde %36,4 oranındayken kadınlar da %45,3 oranında. Salgının yarattığı tahribat ile birlikte Mart 2020 yılında 13 milyondan fazla işsiz vatandaş bulunmakta. İşsiz kadın sayısı 5,2 milyon işsiz erkeklerin ise sayısı 8,1 milyon olarak kayıtlara geçti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı