Her Haneye 5 Bin TL Devlet Desteği Komisyondan resmen geçmek üzere
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Her Haneye 5 Bin TL Devlet Desteği Komisyondan resmen geçmek üzere

FİNANS

27 Kasım 2020 Cuma 16:33:00

Son Güncelleme: 27/11/2020 16:33:27

Her Haneye 5 Bin TL Devlet Desteği Komisyondan resmen geçmek üzere

Koronavirüs salgını sonrasında Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında vatandaşlarımıza birçok maddi yardım yapıldı. Karantina uygulamasının uzun süre devam etmesiyle birlikte yeni ödemeler gündeme geliyor. Meclise verilen teklifle birlikte her haneye 5 bin lira devlet destek ödemesi gündeme geldi.

Koronavirüs salgını sonrasında Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında vatandaşlarımıza birçok maddi yardım yapıldı. Karantina uygulamasının uzun süre devam etmesiyle birlikte yeni ödemeler gündeme geliyor. Meclise verilen teklifle birlikte her haneye 5 bin lira devlet destek ödemesi gündeme geldi.

Çin’in Wuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüsü kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Havayolu ulaşımıyla birlikte tüm dünyaya yayılan virüs ekonomik olarak ağır bir darbe vurdu. Dünya genelinde işletmelerin yüzde doksanı kepenk kapatırken ekonomi durma noktasına geldi. Yayınlanan güncel verilere göre dünya genelinde koronavirüs hasta sayısı 3.5 milyon kişiyi geçti. Bunların 1.11 milyonu iyileşirken 246 bin kişide iyileşmeyi başardı. Ülkemizde de hasta sayısı 126 bin kişiyi geçti. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte hasta sayılarının gün be gün azalmaya başladığı bilgisi paylaşıldı. Normalleşme süreciyle ilgili toplantılar başlarken, 1 Haziran tarihinden sonra hayatın normale dönebileceği bilgisi paylaşıldı.

Her Haneye 5 Bin TL Devlet Desteği

Salgın sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında emekli, engelli, dar gelirli aileler vb. birçok vatandaşımıza çeşitli ödemeler gerçekleştirildi. Öyle ki, hiçbir maddi yardımdan yararlanamayan vatandaşlarımız için ise 3. faz yardım ödemeleri başvuruları e-devlet üzerinden alınmaya devam ediyor. Sürecin uzaması ve hayatın ne zaman tam olarak normale döneceğinin belli olmamasıyla birlikte yeni ödemeler de gündeme geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal hazırladığı teklifi TBMM Başkanlığı’na sundu. Meclise sunulan teklife göre; hane geliri 5 bin 238 liradan az olan 4 kişilik tüm evlere 5 bin lira devlet desteği verilecek. Teklif gerekçesi olarak, geçim düzeyi yüksek ülkelerde sosyal yardım ve asgari geçim indirimi konularının yıllar önce düzenlendiğini gösterildi.

CHP milletvekili Mahmut Tanal, 5 bin lira devlet desteği hakkında yaptığı açıklamada; İsviçre’de devlet temel ihtiyaçlar için kişi başına 986 Frank, 4 kişilik bir aile için de 2 bin 110 Frank destek sağladığını örnek gösterdi. Açıklamalarına devam eden Tunal, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her yıl açıklanan yoksulluk rakamlarına göre devlet desteği getirileceğini ve hiçbir vatandaşımızın yoksulluk sınırının altında yaşamayacağını belirtti.

Mahmut Tanal tarafından meclise sunulan teklif yasası şuanda incelemede. Yasanın kabul edilmesiyle birlikte aylık hane geliri 5 bin 238 liranın altında olan tüm vatandaşlarımız devlet desteği ödemesinden yararlanabilecek. Yakın bir zaman için meclise kabul edilen ve incelemesi başlatılan teklifle ilgili sonucun ne zaman belli olacağına ilişkin herhangi net bir bilgi bulunmuyor. Önümüzdeki günlerde olumlu veya olumsuz sonuçlanan karar hakkında bilgilendirmeyle yeniden sizleri haberdar edeceğiz.

Başvurular Devam Ediyor

Öte yandan Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında vatandaşlarımızın mağduriyetini önlemek amacıyla yardım ödemeleri devam ediyor. Emekli maaşlarına yapılan güncellemeler ve primlerle birlikte emekli vatandaşlarımızın yüzü güldü. Esnaf ve KOBİ’ler için kredi ötelemesi ve düşük faizli kredi uygulamaları başlatıldı. Dar gelirli aileler ve düzenli yardım ödemesi alan vatandaşlarımız için bin lira ödemeler tamamlandı. Son olarak hiçbir ödemeden yararlanamayan vatandaşlarımız için ise 1000 lira devlet desteği ödemeleri başvuruları E-Devlet platformu üzerinden devam ediyor. Vatandaşlarımız TC kimlik numaralarının son hanesine göre başvuru yapabilecek, haftasonu ise tüm vatandaşlarımız e-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından hazırlanan teklifin kabul edilmesiyle birlikte her haneye 5 bin lira devlet desteği ödemesi gerçekleştirilecek. Sizde yorum bölümünden teklif hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
52 Yorum yapıldı

52 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı