Haziran ayı tüketici alışkanlıkları raporu paylaşıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Haziran ayı tüketici alışkanlıkları raporu paylaşıldı

FİNANS

16 Temmuz 2020 Perşembe 05:12:40

Son Güncelleme: 16/07/2020 02:58:51

Haziran ayı tüketici alışkanlıkları raporu paylaşıldı

Dünyayı saran koronavirüs salgını sonrasında alışveriş alışkanlıklarımızda değişti. Temassız ödemede ciddi bir artış yaşanırken, internet alışverişleri de büyük ölçüde arttı. İşte 2020 Haziran ayı tüketici alışkanlıkları raporu..

Yapı Kredi’nin açıkladığı verilere göre, toplam alışveriş harcamaları 16 Mart-31 Mayıs 2020 tarihleri arasındaki pandemi sürecinde yüzde 17 düşmüştü. 1-30 Haziran tarihleri arasındaki normalleşme süreciyle birlikte harcamalar salgın dönemine oranla yüzde 37 artış gösterdi.

Pandemi sürecinde hayatımızda birçok değişiklik oldu. Çoğu tüketicinin öncelikleri, ihtiyaçları ve harcama tercihleri değişti. Yapı Kredi, koronavirüs salgını sürecinde müşterilerin alışveriş alışkanlıklarındaki değişim verilerini paylaştı.

Paylaşılan verilere göre 16 Mart-31 Mayıs arası toplam alışveriş harcamaları yüzde 17 düşüp; 1-30 Haziran arası normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte, salgın dönemine göre yüzde 37 artış gösterdi.

ONLINE ALIŞVERİŞE GEÇİLDİ

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, yaptığı açıklamada “evde kal” çağrıları yapılmaya başlandığından beri tüketicilerin online alışverişe yöneldiğini ve pandemi sürecinden önce 5 işlemden 1’i internet alışverişiyken, pandemide yapılan her 3 işlemden 1’inin internet alışverişi olduğunu aktardı. E-ticaret alışveriş cirosunun pandemi öncesine göre yüzde 22, pandemi dönemine göre de yüzde 14 artış gösterdiğini belirtti.

TEMASSIZ ÖDEMELER İKİ KAT ARTTI

Toplum sağlığı için büyük risk taşıyan POS cihazına temas ederek alışveriş yapmak tüketicileri korkuttu. Bu nedenle temassız işlem sayısı pandemi sürecinde 2 kat artış gösterdi. Haziran ayında gerçekleşen temassız işlem sayısı pandemi dönemine göre yüzde 57 arttı. Temassız işlem cirosu da yüzde 53 arttı.

SÜREÇTEN EN ÇOK SEYEHAT/KONAKLAMA HARCAMALARI ETKİLENDİ

Pandemi öncesi dönemle karşılaştırıldığında evde kaldığımız süreç boyunca seyehat/konaklama harcamalarında yüzde 82, yeme içme harcamalarında yüzde 76, giyim harcamalarında yüzde 66, akaryakıt harcamalarında yüzde 36 azalma gerçekleşti.

YEME-İÇME SEKTÖRÜ ÇABUK TOPARLANDI

Normalleşme sürecine geçişle birlikte harcamalar salgın öncesi dönem seviyesine dönüş yaptı. Bu süreçte en çabuk toparlanan sektör yeme-içme sektörü oldu. Giyim ve restoran harcamalarında pandemi dönemine oranla yüzde 200, seyehat harcamalarında da yüzde 180 artış gözlemlendi. Bunların yanında, mobilya/dekorasyon harcamalarında yüzde 76, market/gıda harcamalarında yüzde 12, akaryakıt harcamalarının yüzde 58, elektronik harcamalarının yüzde 39 arttığı belirtildi.

MediaMarkt’ın açıkladığı verilere göre, tüketiciler öncelikle temizlik ve beslenme gibi fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştılar. Müşteriler bu süreçte ilk olarak süpürge, ekmek yapma makinesi, derin dondurucu gibi ürünlere yöneldiler.

BİLGİSAYAR SATIŞLARI ARTTI

Beslenme ve temizlik gibi temel ihtiyaçların karşılanmasının ardından, tüketiciler iş ve eğitim hayatlarını evden sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için bilgisayar, kulaklık, tablet, yazıcı gibi ürünleri tercih etti.

EVİMİZE DÖNDÜK

Salgın nedeniyle, hepimiz yeni sosyal ortam olarak evimize adapte olduk. Bununla birlikte, evde yeme içme alışkanlıkları geliştirdik. Bu sebeple çay ve kahve makinelerinin, tost makinelerinin, fırın ve ekmek yapma makinelerinin satışlarında artış gözlemlendi.

ÇOK SIKILDIK! BİRAZ EĞLENELİM!

İhtiyaçlarını gideren ve hayatını evde geçirmeye başlayan tüketiciler bir süre sonra sıkılmaya başladı ve daha büyük ekranlı,daha çok özelliğe sahip televizyonlara geçiş yaptı. Oyun ve oyun konsolları satın almaya, ses sistemlerini yenilemeye başladı.

BAKIM ZAMANI

Özellikle kuaförlerin kapanmasıyla birlikte, tüketiciler kendi bakımını kendileri yapmak zorunda kaldı. Bu sebeple kişisel bakım ürünlerinin satışında önemli derecede artış gözlemlendi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı