Hazır giyim sektöründe rekor üzerine rekor kırılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Hazır giyim sektöründe rekor üzerine rekor kırılıyor

FİNANS

7 Temmuz 2020 Salı 17:51:12

Hazır giyim sektöründe rekor üzerine rekor kırılıyor

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe koronavirüs salgını sonrasında hazır giyim sektöründe yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Haziran ayında maske üretimi 10 katına çıktı.

Türkiye tek başına onlarca ülkeye yardım ediyor. Üretiminde %986’lık artış yaşandı. Korona virüsü salgının boyunca yerli giyim sektörü önemini bir kez daha gösterdi. Türk yerli giyim sektörü maske üretiminde sadece yerli ihtiyacı değil aynı zaman da yurt dışından gelen ihtiyacı da başarıyla karşıladı.

Rekor kırıldı

Türkiye 2020 yılının ilk 6 ayında büyük bir üretim rekoru kırdı! Türkiye olarak 2020 yılının ilk yarısında maske üretiminde rekor kırıldı. Maske üretiminde %986 oranında artış yaşandı ve 144,7 milyon dolar değerinde tıbbı ve kumaş maske üretimi yapıldı bunun yanında aynı zaman da 428,7 milyon dolar değerinde de koruyucu giysi dış satımı gerçekleştiği açıklandı. Açıklamayı yapan Mustafa Gültepe, bu yapılan üretimleri ticari ihracat dışında ırk, dil, din ayrımı yapmadan insanlık için sunulan bir katkı olarak değerlendirdiklerini aktardı.

İHKİB, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı olan Mustafa Gültepe konu hakkında açıklamalar yaptı. Mustafa Gültepe, yaptığı konuşmasında eşi benzeri görülmemiş bu salgın sebebiyle dünya çapında maske ve korucu kıyafetlere yoğun bir talep gerçekleştirildiğini aktardı.

Türk giyim enstitüsünün de bu talepleri karşılamak amacıyla hızlı bir değişme girerek yeterli önlemleri aldıklarını belirten Mustafa Gültepe konuşmasına ise şu şekilde devam etti, hızlı şekilde düşen tüketim sebebiyle nisan ve mayıs aylarında fabrika üretim kapasitelerinde devasa bir düşüş yaşandığını belirten Mustafa Bey, hatta bazı firmaların geçici olarak üretimlerinin durulduklarını açıkladı. Bu noktada ise sektör olarak kıvrak bir adam atarak talep artan maske ve koruyucu giysi taleplerini karşılamaya aşladıklarını aktardı. Bu sayede hem salgınla mücadeleye destek çıktıklarını belirten Mustafa Gültepe aynı zaman da var olan istihdamı korumayı başardıklarını aktardı.

Mustafa Gültepe aynı zamanda önceliklerinin ülkemizin ihtiyacı olduğunu belirterek hazırlanan bu ürünlerin büyük kısmını devletimize hibe edildiğini de belirtti.

573,4 milyon dolar ihracat gerçekleşti

Türk yerli giyim sektörü olarak bu zor salın döneminde ülkemizin imdadına yetiştiklerini belirtirken 2020 yılının ilk yarısında toplamda 144,7 milyon dolar değerinde tıbbı ve kumaş maske üretimi ve 428,7 milyon dolar değerinde de koruyucu giysi üretildiğini ve 573,4 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildiğini açıklayan Mustafa Gültepe, 2019 yılının aynı dönemine göre ise %986 oranında bir artışın olduğunu belirtti. Aynı zaman Mustafa Gültepe bu üretimle birlikte bir nevi küresel anlamda insanlar için bir kalkan oluşturduklarını da ekledi.

DAHA FAZLA İNSANA ULAŞABİLİRDİK

Mustafa Gültepe, maske ve koruyucu kıyafetlerin yurt dışına satışı yapılmadan önce İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından EKOTEKS Laboratuvarı’nda testlerden geçirildiklerini belirtti ve sektörün erken davranması rağmen bazı bürokratik sebepler yüzünden ihracatın geç başlandığının altını çizdi ve eğer daha hızlı hareket edilseydi daha çok insana ulaşılabilirdi yorumunda ulundu. 6 aylık ihracat döneminde 1 milyar dolara ulaşılabileceğini belirtti.

Aynı zamanda Mustafa Gültepe, koruyucu giysi ve maske dışsatım da giyim sektöründeki payının %8,2 ulaştığını aktardı.

HAZİRAN’DAKİ %25’LİK ARTIŞ MORAL OLDU

Türk giyim enstitüsüne dair değerlendirmelerde de bulunan Mustafa Gültepe, üç ay boyunca oluşan sert düşüşten sonra haziran ayında %25 artış yaşanan ihracatla birlikte moral bulduklarını aktardı.

Mustafa Gültepe konu hakkında ise; haziran ayında yaşanan %25 oranında artışa rağmen sektör olarak ihracatta 2020 yılının ilk yarısında %19,8 oranında küçülmeye gittiklerini belirtti ve 2019 yılının ilk 6 ayında 8,7 milyar dolar olan ihracatın 7 milyar dolar düştüğünü aktardı. Fakat umutlu olduklarını belirten Gültepe, AB bir canlanma olduğunu ve yeni sezon içinde siparişleri aldıklarından bahsediyor. Aynı zaman Gültepe, fabrikaların %85’inin de üretime yeniden döndüğünü aktardı.

ALMANYA’YA OLAN İHRACAT ARTTI

Gültepe Almanya ile olan ihracatın geçen yıldan bu yana %32,3 oranında artış olduğunu ve eğer yeni bir dalga olmazsa eylül sonuna kadar toparlanacaklarını kaydetti.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ EYLÜL SONUNA KADAR DEVAM ETMELİ”

Gültepe, giyim sektörünün Şubat 2020 yılında 592 binle istihdam rekoruna ulaştığını belirtti ve salgında 25 bin kayıp yaşandığını bu kaybın büyümemesi içinse Kısa Çalışma Ödeneğinin eylül ayına kadar devam etmesi gerektiğini savundu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı