Hazine Nisan Ayında Rekor Borçlanmaya İmza Attı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Hazine Nisan Ayında Rekor Borçlanmaya İmza Attı

FİNANS

3 Mayıs 2020 Pazar 18:17:30

Hazine Nisan Ayında Rekor Borçlanmaya İmza Attı

Koronavirüs salgını sonrasında ülkemizde paketleri devreye alınmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 Nisan ayında Türkiye borçlanma rekoru kırdı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyrek rakamlarına göre net borçlanma yüzde 119 artış gösterdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüsü yüzünden ülkelerin ekonomik tedbirleri de arttı. Virüsle mücadele içinse sağlık ve kamu sektöründe harcamalar oldukça arttı. Korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında kamu harcamalarının artmasıyla beraber de borçlanmalar da arttı. Hazine’nin 2020 yılı çeyrek döneminde net borçlanması, 2019 yılına göre %119 artışla 123 milyar Türk lirasına ulaştı. Sadece Nisan ayı içinse net borçlanma 59,7 milyar Türk lirası oldu.

Yeni tip korona virüsü salgını dünyanın birçok ülkesi gibi Türkiye’de de kamu borçlanmalarını arttırdı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre 2020 yılının Ocak-Nisan ayları arasında Hazine’nin net borçlanması 2019 yılının ilk çeyreğine kıyasla %119 artış göstererek 123 milyar Türk lirası oldu.

2020 yılındaki 123 milyar Türk lirası olan net borçlanma, şimdiye kadar ilk çeyrekteki zamanların en yüksek miktarı olarak açıklandı.  Ocak-Mart ayları arasında ise 63,3 milyar Türk lirasına ulaşan Hazine’nin net borçlanmasına, Nisan ayının, aylık bazdaki olan rekor artışı olan 59,7 milyar Türk lirası da eklendi. Mart ayının rekor net borçlanması ise Şubat 2020 yılında 41,9 milyar Türk lirası olmuştu.

31 Mart 2020 tarihinden itibaren ise merkez yönetim borç stoku toplamda 1 trilyon 462 milyar Türk lirası civarında olduğu biliniyor.

MAYIS AYI İÇİN BORÇLANMA 40 MİLYAR CİVARINDA

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafında açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalara göre ise mayıs ayında 40 milyar Türk lirası borçlanma bekleniyor. Haziran ayı içinse borçlanma tahmini 22 milyar Türk lirası civarında. Temmuz ayı içinse 27 milyar Türk lirası borçlanmaya gidileceği açıklaması yapıldı.

MAYIS’TA 40 MİLYAR TL BORÇLANACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı, önceki gün yaptığı açıklamada, Mayıs’ta 40, Haziran’da 22, Temmuz’da 27 milyar TL borçlanmaya gideceğini açıkladı.Hazine ise 2020 yılının ilk üç ayı olan ocak-şubat-mart döneminde toplamda 26,4 milyar Türk lirası açığı vermişti. Mart ayının ise büyük bir kısmı karantina uygulamalarıyla geçmişti. Karantina uygulamalarının görüldüğü mart ayında ise Hazinenin nakit açığı 40,4 milyar Türk lirası ile rekor kırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgını sonrasında Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi hakkında bilgiler vermiş ve her vatandaşımızın yanında olduklarını belirtmişti. Bu kapsamnda emekli, engelli, memur, asgari ücretli çalışanlar, dar gelirli aileler gibi her kesimden vatandaşımıza ek ödemeler gerçekleştirildi. Hiçbir ödemeden yararlanamayan vatandaşlarımız için ise 3. faz devlet yardımı başvuruları hala e-devlet platformu üzerinden devam ediyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı