Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Hane Başına 6000 Dolar Devlet Desteği Senatodan Geçti

FİNANS

18 Mayıs 2020 Pazartesi 19:15:26

Hane Başına 6000 Dolar Devlet Desteği Senatodan Geçti

Koronavirüs salgını sonrasında ağır bir darbe alan Amerika Ekonomisi, halkın mağduriyetini önlemek adına birbir destek paketlerini açıklıyor. Başkan Donald Trump’ın karşı olduğu 3 trilyon dolar değerindeki destek paketi geçtiğimiz gün senatodan onay aldı. Destek paketi kapsamında kişi başı 1200 dolar, hane başına 6000 dolar ödeme yapılacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir süredir konu demokratlar tarafından salgına karşı hazırlanan yeni paketin senatodan onay alıp almayacağıydı. Paketin ise Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu senatodan geçmesi pek olası gözükmüyordu. Fakat beklenilenin aksine paket senatondan az bir farkla da olsa geçti.

Amerika korona virüs salgınıyla boğuşmaya devam ediyor. Ülkedeki toplam vaka sayısı bir buçuk milyona yaklaşmış durumda. İşsizliğin her gün arttığı Amerika’da ise halk zor durumda. Birçok insan işini kaybetmiş durumda veya alınan tedbirler kapsamında dükkanlarını veya iş yerlerini açamadığı için ekonomik olarak kötü bir durumda. Ülkede tüm bunlar yaşanırken demokratlar tarafından ise korona virüsüne karşı 3 trilyon dolarlık bir destek paketi tasarısı hazırlandı. 3 trilyon dolarlık önlemler içeren paketin ise senato onayından geçmesi beklenmemekteydi. Fakat ihtimallerin aksine Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu senatodan tasarı az farkla kabul edildi. Fakat tasarı ne kadar senato onayını almış olsa da Başkan Donald Tump ve cumhuriyetçiler karşı olduğu için yasallaşması beklenmemekte.

Hane Başına 6000 Dolar

Demokratlar tarafından hazırlanan 3 trilyon dolarlık tasarıda ise işsizlik maaşını ödemekte zorlanan eyaletlere destek sağlanması her aile ferdine 1200 dolar hane başına da 6000 dolar nakit yardımı yapılması, bu süreçten oldukça kötü etkilenen küçük işletmeler için 10 milyon dolara yakın geri ödemesiz maddi destek ve hastanelere ve sağlık sektörüne doğrudan korona virüsü salgının da destek olmak için 100 milyon dolar sağlanması gibi birçok madde yer almaktaydı.

Demokratlar tarafından hazırlanan yardım tasarısının, senato da çoğunluk cumhuriyetçilerin elinde olduğu için geçmesi beklenmiyordu. Fakat yeni bir destek paketinin gerekliliği karşısında Cumhuriyetçiler de hemfikir olsalar da Demokratları çok hızlı ve plansız davranışlar sergilediklerini iddia etmekte. Bu konu hakkında ise görüşlerini belirten Cumhuriyetçilerin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, bir destek paketinin gerekli olduğuna katıldıklarını fakat bunun ne zaman olması gerektiğini söyleyemediklerini aktardı.

208 Evet 199 Hayır

Yapılan senato oylamasında ise beklenilenin aksine bir sonuç çıktı. Senatodan 208 evet oyuna karşılık olarak 199 hayır oyu geldi. 208 oyla büyük bir başarı kazanan Demokratlar içinse hiçbir şey henüz kesin değil. Cumhuriyetçilerin yanı sıra Başkan Donald Trump’ da paketi onaylamamakta. Bu yüzden Donald Trump’ın paketi veto etmesi beklenmekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı