Halkbank Şikayet Hattı Telefonu ile Hızlıca İletişime Geçin
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Halkbank Şikayet Hattı Telefonu ile Hızlıca İletişime Geçin

FİNANS

20 Aralık 2020 Pazar 20:19:55

Halkbank Şikayet Hattı Telefonu ile Hızlıca İletişime Geçin

Halkbank şikayet hattı telefon numarası üzerinden müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilir ve tüm taleplerinizi aktarabilirsiniz. Şikayet hattını aradıktan sonra size özel müşteri temsilcisi sizinle iletişime geçerek tüm istekleriniz hakkında size en kısa sürede yardımcı olacaktır.

Halkbank müşterilerinin görüşlerini ve değerlendirmelerini önemsiyor ve iyi hizmet sunabilmek için, ‘mutlu müşteri merkezi’ isimli bir merkez oluşturdu. Oluşturdukları bu merkeze, her türlü görüş, öneri ve dileklerinizi bu merkez aracılığıyla iletebilirsiniz. Mutlu müşteri merkezinde, size daha iyi bir hizmet amacı ile en önerilerin, sorun ve şikayetlerinize anında hızlı bir şekilde çözüm bulunur. Kusursuz hizmet almak adına sorunlarınızı Halkbank şikayet hattı ile çözebilirsiniz. Türkiye’de çok sayıda banka şikayet hattı ile bankalar kolay bir şekilde müşterilerinin şikayet, ihbar, öneri, beklenti ve isteklerini hızlıca değerlendiriyor ve çözüm buluyor.

HALKBANK ŞİKAYET HATTI NUMARASI

0 850 222 0 400 Halkbank için öneri ve şikayetlerinizi bu numarayı arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank müşterileri, eğer bir şikayeti veya ihbar, öneri ve beklentileri için şikayet hattını arayarak isteklerini iletebilir. Mutlu müşteri merkezlerine de öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz. Halkbank mutlu müşteri merkezine ulaşmak için; Buraya tıklayarak (Halkbank Şikayet) online şekilde başvuru formunu doldurabilirsiniz.  İşyerinizden ise 0 212 340 09 99 hattını kullanarak Halkbank’a faks çekebilir ve her türlü taleplerinizi iletebilirsiniz. Uzantıdan dolduracağınız başvuru formu ve faks alternatif olarak, bir diğer seçenek olan mutlu müşteri merkezi (İstanbul) adresine posta yollayabilirsiniz. Yollayacağınız bu postada şikayetlerinizi, istek ve taleplerinizi belirtebilirsiniz. Halkbank müşteri hizmetleri numarası 0 850 222 0 400 numarasını telefondan tuşlayarak Halkbank Dialog’u arayarak sesli yanıt sistemine yönlendirildiğiniz de 5 nolu ‘mutlu müşteri kısmından telefonunuzla şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN İLETİŞİM KURUN

Halkbank’ası müşterilerine daha kaliteli bir hizmet vermek adına, müşteri istek ve taleplerini son derece önemsiyor. Siz müşterilerde, Halkbank ürün ve hizmetlerinden en güzel şekilde bir şekilde faydalanmak için lütfen, yukarıda belirttiğimiz şikayet hattı yolları ile şikayetlerinizi bu hatlara görüş ve önerilerinizi iletiniz. Halkbank’ın şikayet hattı numarasını tuşlayıp arayarak yaptığınız her türlü başvurunun sonucu ile ilgili mutlaka size geri bildirilecektir. Ürün ve hizmet, personel ve her şekilde dolandırıcılık konusundaki bulunacağınız şikayeti Halkbank şikayet hattını arayarak bildirebilirsiniz. Banka şikayet hattına memnun kalmadığınız hizmetten tutun da dolandırıcılık durumlarına kadar her türlü sizi rahatsız eden olayları şikayet edebilirsiniz. Halkbank’ası müşterilerine özel bir şikayet destek hattı tanımlayarak, her türlü mağduriyetin yaşanmasını önlemektedir. Şikayet hattı sayesinde yaşadığınız her türlü olumsuz koşulları iletebilir problemlerinize çözüm yolu bulabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı