Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Gümrük Vergileri Yükseldi! Bu Ürünlerin Fiyatları Artacak

FİNANS

11 Mayıs 2020 Pazartesi 20:02:52

Gümrük Vergileri Yükseldi! Bu Ürünlerin Fiyatları Artacak

Resmi gazetede yayınlanan kararnameyle birlikte bazı ürünlere uygulanacak gümrük vergisi arttırıldı. 2020 Eylül ayına kadar uygulanacak yeni vergi sistemi kalıcı olacak mı merak konusu. Yeni vergiler sonrasında yayınlanan listedeki ürünlerin fiyatı artacak. Özellikle yüksek teknoloji ürünlerini ithal ettiğimizi gözönünde bulundurursak, teknolojik ürünlerde yüzde 30 fiyat artışı yaşanacağı tahmin ediliyor.

Çok sayıda ürüne ek gümrük vergileri getirildi. Hangi ürünlere yüzde kaç vergi getirildi? Ek gümrük vergileri kalıcı mı olacak? Yapılan son dakika açıklamalarıyla birçok ürüne yeni ek gümrük vergilerinin getirildiği açıklandı. Ürünlerin başında altın, mücevher, buzdolabı, klima gibi ürünlerde yer almakta. Eylül ayına kadar ise ürünlere %30 oranın da uygulanacak verginin eylül ayından sonra ise %25’e çekileceği paylaşılan ayrıntılar arasında.

Mücevherat, golf arabası, kilit, çakmak, makas, fermuar ve çamaşır makinesi gibi her evde bulunan eşyaların da olduğu birçok ürüne ek gümrük vergisinin getirildiği açıklandı.
ResmîGazete ‘deyayımlanan vergiler hayata geçmeye hazırlanıyor. ResmîGazete ‘de yayımlanan italar rejimi kararına ek karar ile ek vergiler getirildi. Ek karar ile birçok ürüne 30 Eylül 2020 tarihine kadar geçici olmak üzere %30 oranında ek gümrük vergisi uygulanacağı açıklandı. 30 Eylül 2020 tarihinden sonra ek gümrük vergileri %30 oranından %25’e kadar değişen oranlarla uygulanmaya devam edilecek.

EK GÜMRÜK VERGİSİ ÜRÜNLERİ

Resmî Gazete ’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına ilişkin Ek Kararlar sonucu uygulanan bazı ürenler ise;

Altın ve kıymetli taşlarında olduğu mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucu ürenler olmak üzere, bulaşık ve çamaşır makineleri, split klimalar bunların yanı sırada her ev bulunan ocak ve yemek pişirme gibi cihazlar da yer alıyor. Listenin devamında ise, su filtreleri, turbo kompresörler yer almakta. Ayrıca motor parçaları, golf arabaları, mensucat açma sarma makineleri de yer almakta. İnşaat sektöründe ve çeşitli sektörlerde sıkça kullanılan çeşitli el ve ziraat aletleri, metalden eşyalar alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar da ek gümrük vergisi getirilen ürünlerin listesinden yer almakta. Son olarak ise listede, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar ve benzerleri ile bazı muhtelif ürünler bulunmakta.

Bir tarım ülkesi olarak görülen Türkiye, yüksek teknolojik ürünlerin birçoğunu ithal ediyor. Özellikle cep telefonu, bilgisayar vb. cihazlar en çok harcama yapılan ürünler arasında bulunuyor. Alınan bu karar sonrasında teknolojik cihazların fiyatları ne kadar yükselecek herkes tarafından merak konusu. Sizde gümrük vergilerinde yaşanan artış hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı