Google Türkiye için alışveriş reklamlarını kaldırıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Google Türkiye için alışveriş reklamlarını kaldırıyor

FİNANS

31 Temmuz 2020 Cuma 08:12:13

Son Güncelleme: 31/07/2020 03:15:55

Google Türkiye için alışveriş reklamlarını kaldırıyor

Google ve Rekabet Kurulu arasındaki görüşmeler devam ederken, dünya devi arama motorundan yeni karar çıktı. Buna göre Google Türkiye’deki alışveriş reklamlarını kaldıracağını açıkladı.

Google merkezinden yapılan Rekabet Kurulu kararının ardından yapılan açıklamalara göre Türkiye’de arama motoru üzerinde çıkan alışveriş reklamlarının kaldırılmasına karar verildiği duyuruldu.

İnternet devinin yaptığı açıklamalara göre 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren artık arama sayfasının üst kısmında yer alan reklamlar Türkiye’deki kullanıcılar tarafından görülemeyecek. Google ise yaptığı açıklamalar da yılın en yoğun alışveriş dönemine girilirken alınan bu kararın kendileri için kolay karar verilmiş olmadığını belirtti ve Rekabet Kurumu ile anlaşmaya varmak için müzakerelerin devam ettiğini aktardı.

Arama motoru olarak hizmet veren Google ise Rekabet Kurlu kararının ardından 10 Ağustos 2020 tarihiyle birlikte arama motorlarında çıkacak olan alışveriş reklamlarını kaldırma kararını paylaştı.

Rekabet Kurumu’nun ise Mayıs 2020 döneminde Google’da alışveriş reklamlarla ilgili alınan kararı dahilinde 10 ağustostan itibaren Google’a satın almak veya araştırmak istedikleri bir ürünün ismini yazan kullanıcılar, çıkan arama sayfasında en üst bölümde yer alan ve alışveriş reklamlarını erişim sağlayamayacak.

Google tarafından paylaşılan açıklamada ise şu şekilde,

Yılın başlarında Rekabet Kurumu tarafından Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servisleri olan AKS’lere eşit davranması doğrultusunda karar alındı. Cevap olarak ise Rekabet Kurumu’na satıcıların Alışveriş reklamının gösterebilmesini sağlamak amacıyla Alışveriş Karşılaştırma Servislerine Google Alışveriş ile benzer fırsatları temin edecek ve alışveriş rakamlarında sunulan ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak tedbirler sunduk denildi. Sunulan tedbirler ise Alışveriş rakamlar adına Avrupa’da 600’ün üstünde olan Alışveriş Karşılaştırma Servislerinin katılımıyla 3 yılı aşkın süreyle başarıyla uygulanmış olan önlemlere oldukça benzer bir yol içermekteydi. Fakat, sunulan çözüm önerilerinin Türkiye içinse kabul edilebileceği belirsizliği bu noktada korumakta denildi.

Açıklamanın devamında ise bu sebeple faaliyetlerin yasal çerçeveler içerisinde sürdürülebilmesi adına ve müşterilere hazırlık yapmaları için gereken süresi sağlamak için, ne yazık ki 10 Ağustos 2020 tarihi itibariyle alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracakları bildirildi.

‘REKABET İLE ANLAŞMAYI UMUYORUZ’

Uygulanabilir bir yol bulmak adına ise Rekabet Kurumu ile görüşmelerin devam edeceğini belirten Google tarafından yapılan açıklamalar da ise bunun kendileri için alınmış kolay bir karar olmadığı, bu kararın tüketiciler, satıcılar ve Alışveriş Karşılaştırma Servisleri için az seçeneğe ve düşük kalite deneyime neden olacağını düşündüklerini belirtti. Yılın en yoğun alışveriş dönemi gelirken mevcut durumun müşteri satışlarına olan etkisini olabildiğince azaltmak adına birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Google tarafından bahsi geçen konu hakkında yapılan duruyu da tüketicilerin bilgilere erişim sağlamak adına Google Arama motorunu kullandıklarını satıcıların da müşterilerle iletişim sağlayıp onlara ulaşmak adına diğer reklam formatlarını kullanmaya devam edebileceğini belirtti.

Bu sorunların çözümlerinin de ileriki dönemler de çözüme kavuşmasını ve Rekabet Kurumu ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’de yeniden görülebilmesinin sağlanacak bir çözüme varabilmeyi umut ettikleri belirtildi.

Bu senenin şubat döneminde ise Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, tarafından toplantı düzenlemişti. Küle başkanlığında düzenlenen toplantı da ise, Google Reklamcılık ve Google International, Google LLC, Google Ireland ve AlphabetInc’in genel arama motorlarında oluşan pazardaki hâkim durumunu kötü şekilde kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetlerindeki pazarda rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştığını belirterek Rekabet Kanunu’nun ihlali olup olmadığının tespitine yönelik başlatılan soruşturma dahilinde Amerika merkezli teknoloji firmasının sözlü savunmasını almıştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı