Girişimcilere destekler artıyor! Toplam yatırım 49 milyon dolara ulaştı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Girişimcilere destekler artıyor! Toplam yatırım 49 milyon dolara ulaştı

FİNANS

9 Temmuz 2020 Perşembe 23:15:13

Girişimcilere destekler artıyor! Toplam yatırım 49 milyon dolara ulaştı

Girişim yatırımlarına talep artıyor. Salgın süresi boyunca vatandaşlar tarafından girişim yatırımlarına olan talep %50 arttı. Dünya ve ülkemizde girişimcilere olan destek yükseldi.

2020 yılının ilk yarısında yapılan yatırımlarla birlikte 58 işlem yapıldı ve toplam değer 49 milyon dolar olarak hesaba geçti.

%512 ORANINDA YATIRIM DEĞERİ ARTTI

Startupswatch tarafından gerçekleşen istatistiklere göre 2019 yılının ilk yarısında 24 girişim gerçekleşmişti ve bunların değerleri 8 milyon dolar etmekteydi. Fakat 2020 yılının ilk yarısında salgına karşın yatırım ilgili arttı ve yatırım girişiminde %140 oranında bir atış yaşanırken toplam tutar ise %512 bandında yükseldi.

Türkiye girişimcilik verilerinin nisan- haziran ortalamaları paylaşıldı. Analiz şirketi tarafından paylaşılan oranlara göre 2020’nin ikinci çeyreğinde yani nisan, mayıs ve haziran dönemlerinde 28 işlem gerçekleşti ve toplam da 29 milyon dolarlık yatırım meydana geldi.

Bu sayede 2020 yılının ilk yarısında Türk girişimlere yapılan yatırımların toplamı 49 milyon dolara ulaşmış oldu ve öten yandan yatırım alan girişimi de 58’e yükseldi.

SALGINA RAĞMEN YÜKSEK ARTIŞ

Korona virüs salgını Türkiye’de mart ayından bu yana hızlıca kendini hissettirmiş özellikle de yılın ikinci çeyreğin de ekonomiyi etkilemişti fakat buna rağmen yatırımlar yılın ilk çeyreğine göre %44 artmış durumda.

Yine aynı verilere göre ise 2019 yılının ilk yarısında 24 girişim ve toplam değeri 8 milyon dolarlık yatırım gerçekleşti bu yılın aynı yarısında ise girişimin sayısın %140 oranında bir artış girişim değerinde ise %512 oranında bir katlanma olduğunu görülüyor.

SAĞLIK GİRİŞİMLERİNE İLGİ ARTTI

2020 yılının ilk yarısında yapılan girişim yatırımları incelendiğinde ise yapılan yatırımların %78 oranının 1 milyon doların altında olduğunu görülüyor. %19’luk kısmının ise 1 ve 5 milyon arasında olduğunu %2’lik bir kısmın ise 5 ve 10 milyon arasında geriye kalan %1’lik kısmın ise 10 ve 25 milyon dolar arasında olduğunu açıkça görülüyor.

2020 yılının ikinci çeyreğine dikkat edildiğinde ise ne çok göze çarpan husus girişim yatırımlarının sağlık alanında yoğunlaşması. En çok tutar sağlık alanında işletim gösteren girişimlere aktarılmış durumda. Sağlık sektörünün ardındansa perakende teknolojileri ve müşteri deneyimi girişimleri gelmekte.

Yine oranlar incelendiğinde ülkemizde yoğun olarak hissedilen salgına rağmen 2020 yılının ikinci çeyreğinde yatırım araçlarına bir olumsuzluk yansımadığı yönünde.

Fakat bu alanda gerçekleşen en önemli gelişme ise yerli oyun şirketi Peak’in 1,8 milyar dolar karşılığında Zynga’ya satımının gerçekleşmesi oldu. Bu işlemle birlikte ülkemizde girişimcilik adına son yılların en hayati gelişimlerinden biri meydana geldi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı