Giresun sel felaketi için bankalar kolaylık sağlayacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Giresun sel felaketi için bankalar kolaylık sağlayacak

FİNANS

29 Ağustos 2020 Cumartesi 16:12:37

Son Güncelleme: 29/08/2020 00:59:16

Giresun sel felaketi için bankalar kolaylık sağlayacak

Giresun’da meydana gelen korkunç sel felaketinin ardından vatandaşlarımız zor durumda kalmıştı. Hatta yaşanan bu korkunç olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve şehitlerimiz de olmuştu.

Selden zarar gören vatandaşlarımızın yüreğine su serpecek bir haber geldi. Türkiye Bankalar Birliği, Giresun ilimizde yaşanan korkun. Sel felaketinden sonra vatandaşlarımızın bankalarındaki borçlarındaki ödemeleri ile alakalı kolaylık göstermeye karar verdi. Türkiye Bankalar Birliği, selden zarar gören vatandaşlarımıza destek olarak bankalara olan borçlarına erteleme ve kendilerine yönelik finansman olanaklarında kolaylık gösterilmesi için karar aldı.

Türkiye Bankalar Birliği, Giresun ilimizde meydana gelen korkunç sel felaketinin sebebiyle “ödeme imkanları olumsuz etkilenen banka müşterilerinin” bankalara olan mevcut ödemelerinin ertelenmesin de ya da verilecek finansman olanaklarında gerekli kolaylıkların gösterilmesi adına üyelerine tavsiyede bulunduğunu duyurdu.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulunca yapılan toplantı ve görüşmelerde güncel sorunlara da değinildi. Doğal afetlerin kötü yönde etkilediği bölgelerde vatandaşların karşılaştığı sorunların üstesinden gelinmesine destek olunması, bu bölgelerde oluşabilecek ihtiyaçlara yönelik bankacılık sektörü tarafından verilen hizmetlerin aralıksız devam etmesi ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin görüşmeler yapıldığı basınla paylaşıldı.

Bunun yanı sıra düzenlenen toplantıda, bankacılık sektörü tarafından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile koordine şekilde faaliyet göstererek birtakım önlemler alınacağı ve konuya ilişkin çalışmaların da yapıldığı belirtildi.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu ise yapılan çalışmaların tarafınca denetlendiğini ve değerlendirildiğini paylaştı.

Yönetim Kurulu meydana gelen gelişmeleri takip eden açıklamalarında Bankaların mağdur vatandaşlara karşı izlemesi gereken politikası hakkında tavsiye niteliğinde mesajlar verdi.

Beklenmeyen bir anda ortaya çıkan doğal afetin fiziki zarara yol açtığı bölgede aynı zamanda çoğu vatandaşın iş yerlerine ve mülklerine zarar gelmesinin ekonomik imkansızlıkları da beraberinde getirdiğinden söz edilerekbahsi geçen felaketten etkilenen ve ödeme yapabilme güçleri düşen vatandaşların bankalara olan kredi borçlarının ödenmesi hususunda alternatifler üretilmesi gerektiği tavsiye edildi.

Türkiye Bankalar Birliği kendilerine üye olan bankalara vatandaşlara geri ödeme hususunda erteleme ve alternatif finansman destekleri sağlanarak kolaylık sağlamaları çağrısında bulundu.

Felaketin meydana geldiği bölgede ikamet eden, işyeri bulunan veya bu bölgelerdeki Türkiye Bankalar Birliğine üye olan bankaların bu bölgedeki şubelerinde hesapları mevcut olan müşterilerine imtiyaz tanınmasına yönelikte karar alındı. Son olarak ise TBB tarafından, ilgili vatandaşların kredi kullanımı yolu ile ihtiyaçlarının giderilmesi hususunda, risk ve geri ödeme hesaplamalarının, senet ve çek işlemleri bildirimlerinin olağanüstü hâl düzenlemesine uygun şekilde yapılması konusunda Risk Merkezi Üyelerine ilgili bildirimlerin yapılması kararına varıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı