Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Gary Kelly: Günlük Zararımız 2 Milyon Dolar

FİNANS

11 Mayıs 2020 Pazartesi 18:14:46

Gary Kelly: Günlük Zararımız 2 Milyon Dolar

Dünyanın en popüler havayolu firmalarından SouthwestAirlines, koronavirüsü sonrasında ağır bir darbe aldı. Firmanın CEO’su Gary Kelly, firmanın mali durumu ve koronavirüsünün havacılık sektörüne olan etkileri üzerine açıklamalar yaptı. Bu gidişle birçok havayolu personelinin işsiz kalacağı belirtildi.

Çin’de ortaya çıkan COVID-19 hastalığının bütün dünyaya yayılmış olmasıyla, tüm ülkeler belirli kısıtlamalar getirmek zorunda kaldı. Bu kısıtlamaların en çok vurduğu sektörlerden biri ise havacılık sektörüydü. Neredeyse tüm ülkelerin sınırlarını kapatması, hatta ve hatta şehirlerarası yolculuğu bile kısıtlamasıyla, uçuşlar %95 seviyesinde gerileme gösterdi. Bu gerileme ile daha önceden hazırlığını yapmış olan havayolu firmaları, çalışanlarına gerekli ödenekleri ayırdı, hazırlıksız yakalananlar ise, işçi çıkarmak zorunda kaldı.

Korona virüsünün Çin’den yayılabileceğini öngörüp, virüse karşı ödenek ayırmış firmalardan biri de Amerika Birleşik Devletleri’ne ait AmericanAirlines, ödeneklerinin daha uzun süre dayanamayacağını duyurdu. Virüsün ABD’de yayılmaya başladığı ilk dönemlerde belirli çalışanlarına erken emeklilik fırsatı veren bu firma, 2 aydan daha kısa süredir firmasında barındırdığı çalışanlarını işten çıkardı.

25 Milyar Dolar Çare Değil

İlk 2 ay içerisinde herhangi bir ücretli izin zorunluluğu olmadığı için, kanunen haklı bulunan havayolu şirketleri daha sonrasında ise çalışanlarından ücretsiz veya düşük ücretli izne çıkmalarını istedi. AmericanAirlines, United Airlines, Delta Airlines ve SouthwestAirlines şirketlerinde çalışan işçilerin 100.000’i bu öneriyi dinledi ve ücretsiz veya düşük ücretli izne ayrıldı. Ancak bu kadar fazla gönüllü izin ve ABD hükümeti tarafından isteyen tüm havayolu şirketlerine sağlanmış olan 25 milyar dolar değerindeki düşük vadeli kredi paketi bile, havayolu şirketlerinin kanayan yarasını durdurmaya yetmedi.

Günlük Zarar 2 Milyon Dolar

SouthwestAirlines CEO’su Gary Kelly, günlük olarak zararlarının en az 2 milyon dolar seviyesinde olduğunu, ve 2020’nin ilk çeyreğinde sektördeki kaybın 2 milyar dolardan daha fazla olduğunu açıkladı. İşçilerini çıkarmak yerine, işçi gereğini korumak için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını ve yapacaklarını söyleyen Kelly’e göre; “Bizim hala çok paramız var, ama bir ay içerisinde, mesela Nisan ayında neredeyse bir milyar dolar yaktık.” Kelly aynı zamanda durumun böyle devam etmesiyle en az 105.000 havayolu işçisinin, işini kalıcı olarak kaybedeceğini söyledi. Tüm dünya üzerinde hava yolcu trafiğinin 0 seviyesine inmesiyle dünya üzerinde birçok hava yolu firmasını büyük zararların beklediğini de söyleyen Kelly, ne kadar çok ödenek ayrılmış olsa da yetersiz olacağını, hava trafiğinin tekrar eski haline dönmesi için en az 2 yıl kadar bir zaman gerektiğini söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı