Fitch Türkiye'nin kredi notunu negatife çekti! Ekonomi alarm veriyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Fitch Türkiye’nin kredi notunu negatife çekti! Ekonomi alarm veriyor

FİNANS

25 Ağustos 2020 Salı 12:12:52

Son Güncelleme: 24/08/2020 00:22:51

Fitch Türkiye’nin kredi notunu negatife çekti! Ekonomi alarm veriyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Fitch Raiting tarafından son dakika açıklaması geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kurulu Fitch Raiting Türkiye’nin kredi notunu güncellediğini son dakika haberi olarak açıkladı.

Yapılan açıklamaya bakıldığında Türkiye’nin güncellenmiş kredi notu BB- olarak belirtildi. Aynı zaman uluslararası kuruluş Türkiye’nin kredi görünümünü de durağan kategorisinden negatife indirdi.

Türk ekonomisi hali hazırda çalkantılı bir süreçten geçmekteydi. Bir süredir sabitlenen dolar kurunda anı yükselişler meydana gelmiş ve Euro tarihi rekorlar kırmıştı. Öte yan altın ve benzeri değer madenlerin de fiyatları oldukça artmıştı. Öte yandan Merkez Bankası faiz artırımına karşı direnç ortaya koyarak sıkılaşma politikası uygulamaya karar vermişti. Ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdeli bir haberin duyurusu yapılmış ve Türk lirası beklenmedik hızda bir değer kazanmıştı. Tüm bunlar ise ekonominin çalkantılı ve tahmin edilemez imajına bir etken daha olmuştu.

Bu çalkantılı süreç devam ederken bir etki de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Raitings’den geldi. Fitch Türkiye’nin kredi notunu BB- ve kredi görünümünü ise durağan kategorisinden negatife düşürdü. Fitch ’in kredi notunu güncellemesi ise oldukça etki yarattı.

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTU BELLİ OLDU!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan açıklamayla birlikte ülkemizin kredi notunun BB- ‘ye güncellendiği tüm dünyaya duyuruldu. Bunun yanı sıra Türkiye’nin kredi görünümü de negatife düşürüldü.
Türk lirası uzun zamandır değer kaybetmekteydi bunun yanı bir de kredi notunun olumsuzluğa sürece eklenmiş oldu.

Fitch tarafından tüm dünyaya duyurulan açıklamaya göre Türkiye’nin kredi notu BB- olarak teyit edildi. Ayrıca Türkiye’nin kredi görünümü de durağandan negatife düşürüldü. Türk lirasının değer kaybı ile başlayan sürecin kredi notunun olumsuzluğu ile devam etti.

Türk ekonomisi son zamanlar da oldukça çalkantılı bir süreçten geçmekte. Korona virüs salgının ardından normalleşme dönemine girse de tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ülkede de kendini hissettiriyor. Enflasyon verilerinin ise oldukça yüksek açıklandığı Türkiye’de vatandaşlar bazı konular da zorlanmaya başladı.

TÜRK EKONOMİSİ ALARM VERİYOR!

Son olarak ise ülkeden Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervleri ile ilgili haberler gelse de dolar kuru üzerinde çok büyük kalıcı bir etki yaratamadı.

Bankaların ise kredi faizlerinde artırıma gitmesi ise iç piyasada yaşanan nakit akışlarını sekteye uğratmakta. Öte yandan dolaşıma sokulamayan paralar sebebiyle de Merkez Bankası dolar kurunu düşürmekten yana sabit tutmada bile zorluk yaşıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı