FETÖ terör örgütünün Türkiye ekonomisine etkisi ne kadar oldu?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

FETÖ terör örgütünün Türkiye ekonomisine etkisi ne kadar oldu?

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 16:12:56

Son Güncelleme: 18/07/2020 03:14:53

FETÖ terör örgütünün Türkiye ekonomisine etkisi ne kadar oldu?

2016 yılında FETÖ tarafından yapılan hain darbe girişimini ekonomiye faturası raporu açıklandı. Raporda yer alan bilgilere göre FETÖ’nün darbe girişimi, ülke ekonomisine 1.3 trilyon lira zarar verdi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’da yaptığı darbe girişimi Türkiye ekonomisine ciddi miktarda zarar verdi. 4.2 trilyon liralık Türkiye gayri safi yurt içi hasılasının neredeyse 3’te birini götürdü. Darbe girişiminden sonra ekonomideki tahribatı gösteren rapora ulaşıldı. Rapor, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, TBMM Genel Sekreterliği, bakanlıklar, Kamu Denetçiliği Kurumu, Türk Hava Yolları ve kamu bankalarından alınan bilgilerle düzenlendi. İşte rapordaki detaylar…

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun hazırladığı raporda üç kriter belirlendi. Darbecilere karşı kullanılan mühimmat ve teçhizattaki tahribat gibi darbe girişimi sonucu oluşan maddi zarar, darbe girişiminin GSYH’ya ekonomik etkisi gibi ekonomik zararlar ve ülkenin marka değerindeki kayıp incelendi.

Rapora göre; 31.10.2017 tarihi itibariyle 15 Temmuz darbe girişiminden kaynaklı, ülke ekonomisinde 1.4 milyar TL maddi zarar gerçekleşti. Ekonomik zarar da 123.4 milyar TL oldu. Değer kaybından kaynaklı, ülkenin marka değerinde gerçekleşen zarar ise 745.3 milyar TL oldu. Darbe girişiminin ülke ekonomisine verdiği toplam zarar da 870 milyar TL’yi buldu. Tüketici Fiyat Endeksine (TÜFE) uygun olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan güncellemeye göre, 30 Haziran 2020 itibariyle toplam zarar 1 trilyon 265 milyar lirayı geçti.

FETÖ’YE SORUMLULUK DAVASI AÇILABİLİR

15 Temmuz 2016’da FETÖ terör örgütü tarafından yapılan hain darbe girişiminin Türkiye ekonomisine verdiği zararı karşılaması için dava açılabileceğini ve faturanın tazmin edilebileceğini hukukçular tarafından iddia ediliyor. Türk vatandaşlarının sırtına yüklenen bu zararı karşılaması için, Asliye Hukuk Mahkemeleri nezninde, FETÖ’yle iltisakı olan, maddi destek sağlayan, örgüte yardım eden üyelere, irtibatlı kişi ve kuruluşlara müteselsil sorumluluk davası açılabileceği söyleniyor.

DARBE GİRİŞİMİNİN ÜLKEYE VERDİĞİ MADDİ ZARAR

FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi ülkeye 2.1 milyar liralık maddi zarar verdi. Maddi zararın hesaplanmasında dikkate alınan şeyler:

  • Örgüt elemanlarının kullandığı mühimmat
  • Darbecilere karşı kullanılan mühimmat
  • Araç, gereç, bina, ve teçhizattaki tahribat
  • 15 Temmuz şehit ve gazilerimizin tedavi masrafları, yakınlarına ödenen tazminat, bağlanan maaş ve yapılan yardımlar

DARBE GİRİŞİMİNİN ÜLKEYE VERDİĞİ EKONOMİK ZARAR

FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi ülkeye 179.4 milyar TL ekonomik zarar verdi.

Ekonomik zararın hesaplanmasında dikkat edilen şeyler:

  • Yatırım ve tüketim harcamalarındaki düşüş
  • Güven ve istikrarın tekrar kurmak için yapılan harcamalar
  • Döviz kurundaki ve faizdeki artış
  • Darbe nedeniyle kamu kurumlarının maruz kaldıkları zarar
  • Darbenin gayri safi yurt içi hasılasına ekonomik etkisi
  • Borçlanma maliyetlerindeki artış

DARBE GİRİŞİMİNİN MARKADEĞERİMİZE VERDİĞİ ZARAR

FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi ülkenin marka değerinde 1 trilyon 83 milyar liralık düşüşe sebep oldu. Brand Finance tarafından hazırlanan “Nation Brands 2016” yılı raporunda Türkiye’nin değer kaybı 194 milyar dolar yani 743 milyar TL olarak açıklandı. 2015 yılında 668 milyar dolar ile 19’uncu sırada yer alıyorduk. 2016 yılında ise Türkiye sıralamada 25’inciliğe geriledi ve bu rakam yüzde 29 azalışla 474 milyar dolara indi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı