FED Faiz Kararını Duyurdu! 2023 Tarihine Kadar Değişiklik Beklenmiyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

FED Faiz Kararını Duyurdu! 2023 Tarihine Kadar Değişiklik Beklenmiyor

FİNANS

19 Eylül 2020 Cumartesi 08:12:46

Son Güncelleme: 18/09/2020 18:22:01

FED Faiz Kararını Duyurdu! 2023 Tarihine Kadar Değişiklik Beklenmiyor

Son dakika haberlerine göre piyasalar tarafından merakla beklenen Amerikan Merkez Bankası, FED faiz kararını duyurdu. FED Başkanı Powell yaptığı açıklamalarla dünyanın merakla beklediği gelişmeler, virüsün etkileri ve piyasalarda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Piyasalarda beklenildiği gibi FED politika faizini değiştirmedi. FED tarafından yapılan açıklamalara göre ise faiz oranın sabit tutulmasının oy çoğunluğuyla kabul edildiği belirtildi.

Herkes tarafından ise FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar bekleniyordu. Powell, bu zorlu dönemde Amerikan ekonomisini desteklemek için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı. Powell’dan gelen bu açıklama sonrasındaysa beklenildiği gibi Dolar, diğer para birimlerine karşı değer kazanmaya başladı.

Korona virüs salgın Amerika ve küresel anlamda oldukça ekonomik sıkıntıya sebep olmuştu. Bu gerçeklerden bahseden Powell, konuşmasının devamında da ekonomik faaliyetlerin ve istihdam oranının son zamanlarda daha iyi olduğunu fakat yıl başına göre çok geride olduklarını belirtti.

“EKONOMİNİN GİDİŞATI VİRÜSÜN SEYRİNE BAĞLI “

FED Başkanı Powell, açıklamalarının devamında talep ve arzdaki önemli düşüşe de değinerek petrol fiyatlarının enflasyona baskı yaptığı belirten Powell, her şeye rağmen finansal anlamda iyileşme görüldüğünü belirtti.

FED Başkanı Powell konuşmasında özellikle ekonomilerin gidişatının virüsün seyrine bağlı olduğunu, halk sağlığında yaşanan bu krizin ekonomik faaliyetlerini istihdam ve enflasyonun üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtti. Orta vade de ise önemli risklerin devam ettiğini de ifadelerine ekledi.

FED’in ise amacının istihdamı arttırmak olduğu da yine Powell tarafından belirtildi.

VARLIK ALIMLARI DEVAM EDECEK

FED Başkanı, Powell istedikleri sonuçları elde edene kadar mevcut politikaya devam edeceklerini, istihdam artana ve enflasyonda %2 bandını aşana kadar da sürdürmenin en uygunu olduğu ifadelerine yer verildi.

Banka ayrıca hanelere ve işletmelere de kredi akışını destekleyeceklerini belirtikken ipoteğe dayalı olarak menkul kıymet alımının da artacağını belirtti.

FAİZ ORANINDA 2023’E KADAR DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Powell, özellikle kısa vadede risklerin devam ettiğini, koyulan hedeflerin ulaşılmasını engelleyecek risklerin oluşması durumda aldıkları duruşun değişmeye de hazır olacağını belirtirken ekonomiye dair tahminlerin de yer aldığı konuşmasında, 2023 yılına kadar faiz oranlarında bir değişiklik yapmayı düşünmediklerini de açıkladı.

Amerikan ekonomisinin uzun vade de büyüme beklentisi ise %1,9 seviyesinde kalırken daha önce açıklamaların da ülkenin %6,5 daralması bekleniyordu tahminde %3,7 oranında güncellendi.

Ayrıca Fed Başkanı Powell 2021 yılında Amerikan ekonomisindeki büyümenin %4 oranında olmasının, 2022 yılında %3 ve son olarak da 2023 yılında ise %2,5 oranında büyüme beklediklerini de açıkladı.

İŞSİZLİK VE ENFLASYON TAHMİNLERİ

İşsizlik oranında da ülkede 202 yılında %4 oranına kadar düşmesi bekleniyor. Bu yıl ise ülkede açıklanan verilere göre salgının da etkisiyle işsizlik %7,6’ya yükseldi. Bir sonraki yıl ise bu oranında %5,5 olması ön görülüyor.

Tüm bu açıklamalara bakıldığında ise Amerikan Merkez Bankası’nın önceliğinin, ülkedeki istihdamı arttırmak, işsizlik oranını düşürmek ve enflasyonu dengelemek olduğu görülüyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı