FED Faiz Kararı Sonrası Altın ve Dolar Fiyatları Nasıl Etkilenecek? Fiyatlar Yükselecek Mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

FED Faiz Kararı Sonrası Altın ve Dolar Fiyatları Nasıl Etkilenecek? Fiyatlar Yükselecek Mi?

FİNANS

17 Aralık 2020 Perşembe 18:41:56

Son Güncelleme: 17/12/2020 18:43:00

FED Faiz Kararı Sonrası Altın ve Dolar Fiyatları Nasıl Etkilenecek? Fiyatlar Yükselecek Mi?

FED faiz kararı sonrasında dolar ve altın fiyatları nasıl şekillenecek tüm dünya tarafından merak ediliyor. Fed tarafından alınacak karar sonrasında piyasaların tepkisi fiyatların yukarı veya aşağı yönlü hareketine neden olacak. Bu yazımızda Amerikan Merkez Bankası faiz kararı ihtimallerine göre dolar ve altın fiyatlarını inceleyeceğiz.

Amerikan Merkez Bankası olarak bilinen FED tarafından faiz kararlarının açıklanmasına çok kısa bir süre kaldı. Piyasalar ise FED tarafından alınan faiz kararına göre yeniden şekillenecek. Dolar ve Altın fiyatlarında ise düşüş mü olacak yükseliş mi vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Özellikle de ülkemizde Dolar Kuru, FED tarafından alınan kararlarla birlikte kritik eşiği açacak mı açmayacak mı uzmanlar tarafından bile merak ediliyor. Bizde sizler için FED faiz kararının önemini, dolar ve altın fiyatlarını nasıl etkileyeceğini kısaca derledik. Detaylar ise haberimizde;

FED, şüphesiz ki dünyanın en büyük merkez bankalarından biri. Amerika Merkez Banaksı tarafından alınan kararlar ise Dolar fiyatlarına olan etkisi nedeniyle tüm küresel ekonomiye yön veriyor. Ülkemiz içinse dolar kurunun oldukça hassas olduğu bu dönemde FED tarafından alınacak her karar hem yatırımcı hem uzmanlar hem de halk tarafından yakından takip ediliyor.

FED ARALIK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Amerikan Merkez Bankası tarafından yapılan toplantı ise ülkemizdekinin aksine 2 gün sürüyor. Toplantı ise 15 Aralık yani dün başladı. Toplantı sonucu ise bugün itibariyle açıklanacak. Kararlar ise bugün veya yarın duyurulacak.

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Başkan Powell başkanlığında yapılacak toplantının kararları ise en erken Türkiye saati ile birlikte 21.00 olarak duyurulacak. Gelecek faiz kararı ile birlikte Amerika’nın 2021 yılına dair para politikası da belirlenmiş olacak.

FED FAİZ KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLER?

Amerikan Merkez Bankası tarafından açıklanacak aralık ayı kararı ise oldukça önemli. 2020 yılının son kararı olacak bu faiz kararı aynı zaman da 2021 yılına dair olan yeni para politikaları hakkında piyasaya ip uçları verecek. FED tarafından yapılacak bu faiz kararının ülkemize olan önemi ise dolar kurunda yaşatacağı dalgalanmalar olacak. Alınacak karar ile birlikte hassas olan dolar kurunda yükseliş veya düşüş görülebilir. Bu nedenle gerek Türk yatırımcılar gerekse küresel anlamda faiz kararı oldukça büyük bir etki yaratacak.

FED FAİZ KARARI ALACAK MI, BEKLENEN FAİZ BEKLENTİSİ NE?

Ekonomistler ve piyasada yapılan anketlere göre ise Amerikan Merkez Bankası’nın faiz kararını pas geçmesi yani faizleri bir kez daha sabit tutması bekleniyor. Fakat FED tarafından faiz kararında değişikliğe gidilirse işte olası senaryolar şu şekilde olacak;

ABD MERKEZ BANKASI KARARI SONRASINDA DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

Amerikan Merkez Bankası eğer faiz kararını sabit tutmaz ve faiz kararında değişikliğe giderse ise farklı senaryolar bizi bekliyor olacak.

FAİZ ARTIRIMI

Eğer Amerikan Merkez Bankası faiz artırımına giderse ülkemizde Dolar kuru yükselecek fakat öte yandan da altın fiyatlarında düşüşler başlayacak.

FAİZ İNDİRİMİ

Amerikan Merkez Bankası, FED eğer faiz indirimine gitmeye karar verirse tam tersi olacak. Dolar kurunda düşüş yaşanırken altın fiyatlarında yükseliş görülecek.

Öte yandan FED piyasaların beklediğini gibi faiz kararını pas geçmeye karar verirse ne dolar fiyatlarında ne de altın fiyatlarında herhangi bir dalgalanma öngörülmüyor.

BAŞKAN POWELL AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ

Açıklanacak FED faiz kararı kadar aynı zaman FED Başkanı Powell tarafından yapılacak olan konuşmada oldukça önemli. Faiz kararı sabit kalsa bile Powell tarafından 2021 piyasa beklentilerine dair yorumlar gündemi yeniden şekillendirebilir…

Powell tarafından verilecek mesajlar sonucunda dolar kuru ve altında faiz kararında değişiklik olmasa bile dalgalanma yaşayabilir.

Yatırımcıda yine Başkan Powell tarafından verilecek mesajlara göre hareket edecektir. Toplantıdan faiz kararı çıkması beklenmese bile Başkan Powell tarafından yapılacak açıklamalar piyasalar tarafından dört gözle bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı