Faiz oranları düştü ev fiyatları durdu! Eylül ayına dikkat
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Faiz oranları düştü ev fiyatları durdu! Eylül ayına dikkat

FİNANS

23 Ağustos 2020 Pazar 20:12:58

Son Güncelleme: 23/08/2020 18:53:58

Faiz oranları düştü ev fiyatları durdu! Eylül ayına dikkat

Kamu bankaları haziran ayının başlangıcı ile birlikte konut kredileri kampanyaları başlatmıştı ve vatandaşlarımız kredi kullanarak haziran ve temmuz aylarında rekor şekilde gayrimenkul alımına yönelmişti. Şimdi ise piyasalar da oluşan bu yoğunluk yerini durgunluğa bırakmış durumda.

Kamu bankaları tarafından uygun oranlı krediler tanıtım ve reklamlarla duyurulmuştu fakat ardından ise sessiz sedasız kısa süre içerisinde kamu bankaları piyasalar da yaşanan son gelişmeler nedeni ile faiz artırımına gitmişti. Faizlerin artış göstermesi ile birlikte konutlara oluşan talepler de azaldı.

Uzmanlar ise ileriki aylara ertelenmiş devir işlemleri hariç emlak piyasalarında bir canlılık beklemediklerini öne sürüyor.

Temmuz ayında ise Türkiye’nin genelinde 229 bin konut alınmış ve ülke tarihindeki rekor yenilenmişti. İpotekli yani kredili konut satımları 2019 yılının aynı dönemine göre %900 oranında artış göstermiş ve 130 bin 721 olarak tarihi zirve görülmüştü.

Bu tarihi rekorların kırılmasında ise uzun zamandır yüksek olan faizlerin düşmesi ve kamu bankalarının faizlerindeki büyük tanıtımlar etkili olmuştu. Fakat faiz düşümünden sonra ise ev fiyatlarında artışlar nedeni ile birlikte enflasyon ve piyasalar da yaşanan gerginlikler düşük faizden kamu bankalarını uzaklaştırmaya yetti. Bankalar ikinci el konut kredilerinde iki kez artışa gitti ve satışlar da durgunluklar meydana geldi.

MUĞLA’DA TERCİH MÜSTAKİL EV OLDU

Muğla’nın Marmaris bölgesinde ise salgın nedeni ile faizlerin düşmesi ve kredilerde öteleme imkânı ile gayrimenkul satışları çok cazip gelmiş ve özellikle temmuz döneminde büyük bir haraketlilik meydana gelmişti. 2019 yılının aynı dönemine göre bölgede %100 ila %150 oranında artışlar kaydedildi. Vatandaşlar ise daha çok 0 el ve müstakil evleri tercih etti. Fakat fiyatlar ise öte yandan 2019 yılına göre %30 zamlı. Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler sorumlusu olarak görev alan emlak müşaviri olan Çetin Aksu ise değerlendirmeler de bulundu. Aksu, özellikle son bir haftadır satışlarını hızını kaybettiğini ve tapu dairelerinin normal hızına dönemeye başladığını aktardı.

FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ, KREDİLER ÖTELENDİ

Aksu yaptığı değerlendirmeler de Marmaris bölgesinde ağustos ayında ciddi miktar da satış gerçekleştirdiklerini ve geçen yıla göre %100 ila %150 arasından bir artışın olduğunu açıkladı. Sebep olarak ise Aksu, faizlerin düşmesini, kredi faizleri ve bankaların esnek ödeme planlarını işaret etti. Bu sebeplerle insanların gayrimenkul alanına yöneldiğini dile getiren Aksu, tasarruf için de gayrimenkule yöneldiklerini belirtti. Ciddi satışların meydana geldiğini belirten Aksu, bundan sonra ise ne olacaklarını kestiremediklerini ve bugüne kadar olan satışlardan tüm emlakçıların nasibini aldığını söyledi.

İKİ AY SONRA SIKINTILAR BAŞ GÖSTERİR

Aksu ise sözlerinin devamında temmuz dönemine göre bölgedeki satışların azaldığını belirtti ve temmuz, ağustos dönemlerinde gerçekleşen çılgınlığın olmadığını satışların azaldığını açıkladı. Tapu dairelerinin de normal düzenlerine döndüklerini bu gidişatın ise iyi olmadığını açıkladı. Ne kadar süreceklerini bilemediklerini turizm sezonun 1 veya 2 ay sonra sona ermesiyle esnafın sezonu para kazanmadan kapatacağını bu sebeplerde verilen kredi ve satışlar yüzünden sıkıntılar olacağını beklediğini açıkladı.

Aksu sebep olarak ise birçok sektörde oluşan işsizliğe dikkat çekti. Aksu, önceleri iki eşinde çalıştığını ve bir maaşın krediye yatırıldığını fakat şimdi eve giren maaşın teke düştüğünü ve bu durumundan ister istemez problemlere yol açacağını belirtti. Ödemelerin gerçekleşmemesi ile birlikte vatandaşın evini satacağını bunun da piyasa da gayrimenkul çokluğuna sebep olacağını dile getirdi gelecek açısından bu durumun iç açıcı olmadığını belirtti.

FAİZLER YÜZDE 1’İN ÜZERİNE ÇIKMADIĞI SÜRECE KONUT SATIŞI DEVAM EDER

Konuya dair değerlendirmeler de bulunan bir diğer isim ise Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı olan Erdal Çelebi oldu. Çelebi, konut satışların önceki dönemler gibi hızlı olmadığını fakat faizlerin şimdilik %1 bandını geçmediği için vatandaşlarımızın konut talebinin devam etmekte olduğunu aktardı. Çelebi, bir satış gerçeği olduğundan bahsederek son iki aylık dönemde hızlı satışların olduğunu bundan sonra ise ihtiyaç sahiplerinin devam edeceğini, doğru konutu bulan vatandaşın çok fazla faiz sistemine dikkat etmediğini gayrimenkul istediği şartlarda ise alımın gerçekleştiğini aktardı. Faizlerin %1 bandının üzerine çıkmadığı sürede konut yatırımlarının devam edeceğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı