Fahiş fiyat artışı yapan 60 firmaya rekor ceza geldi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Fahiş fiyat artışı yapan 60 firmaya rekor ceza geldi

FİNANS

29 Temmuz 2020 Çarşamba 01:12:06

Son Güncelleme: 28/07/2020 21:12:58

Fahiş fiyat artışı yapan 60 firmaya rekor ceza geldi

Ticaret Bakanlığı, pandemi sürecinde vatandaşları fahiş fiyat artışından korumak için yasal düzenlemeler çıkarmıştı. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun, ürünlerde fahiş fiyat artışı yaptığını tespit ettiği 60 firmaya Ticaret Bakanlığı tarafından 3,1 milyon lira para cezası verildi.

Kovid-19 salgını döneminde, vatandaşları fahiş fiyat artışlarından korumak için 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik yapıldı ve Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturuldu. Bu düzenlemeyle birlikte, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, stokçuluk ve fahiş fiyat artışı uygulamalarına inceleme ve denetim yapabilecek ve gerekirse idari para cezası uygulayabilecek. 17 Nisan itibariyle kurulun oluşturduğu Reklam Kurulu, Ticaret İl Müdürlükleri, AKİM,e-Devlet, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Bakanlığın internet sitesine toplam 1251 şikayet geldi.

Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, 33 farklı ilde 1300 firmada denetleme yapıldığı ve denetleme sonucu oluşan raporların da Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na iletildiği belirtildi. Rapora göre; gündeme alınan şikayetler çoğunlukla temel gıda ürünleri, meyve ve sebzeler, el dezenfektanları, cerrahi maskeler ve bunlara benzer sağlık koruyucu ürünler, temizlik ürünleri oldu. Meyve ve sebzelerde fahiş fiyat artışının tespit edildiği firmalardan savunma yapmaları istenmiştir.Bu ürünlerin yanı sıra, pandemi döneminde satışları artan ekmek yapma makinesi, saç tıraş makinesi gibi elektronik ürünlerin fiyatının çok fazla arttığına yönelik şikayetler de Kurul tarafından incelemeye alındı.

3 MİLYON 115 BİN LİRA PARA CEZASI VERİLDİ

Açıklamaya göre, bugüne kadar 4 toplantı gerçekleştiren ve ilk toplantısını 22 Mayıs 2020’de yapan Kurulun,kendilerine gelen 1251 başvurunun 732’sinin karara bağlandığını ve incelemeye alınıp savunmaları tamamlanan 91 firmadan 60 firmanın idari para cezasına çarptırıldığı kaydedildi. Firmalara toplam 3 milyon 115 bin lira para cezası uygulandı. Söz konusu firmaların 25’inin toptan sebze ve meyve, 19’unun temel gıda ürünü, 5’inin maske kumaşı, 4’ünün ekmek yapma makinesi, 4’ünün cerrahi maske, 2’sinin saç tıraş makinesi, 1’inin dezenfektan satışı yaptığı öğrenildi. Bunların yanı sıra, 519 başvurunun incelemesi ve savunma sürecinin halen devam etmekte olduğu açıklandı.

FİRMALARA 500 BİN LİRAYA KADAR İDARİ PARA CEZASI UYGULANIYOR

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tüketicilerin temel ihtiyaç maddelerine yapılan aşırı fiyat artışlarına ve bu maddelere ulaşımı zorlaştıran stokçuluk faaliyetlerine karşı sıkı önlemler alındığı ve sıkı bir şekilde takip edildiği vurgulandı. Stokçuluk faaliyetlerinde bulunan firmalara 50 bin liradan 500 bin liraya, haksız fiyat artışı yapan firmalara 10 bin liradan 100 bin liraya kadar para cezası verildiği bildirildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı