EYT’de Son Gelişmeler Neler? Bugün Meclis Onayı Geldi Mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

EYT’de Son Gelişmeler Neler? Bugün Meclis Onayı Geldi Mi?

FİNANS

10 Aralık 2020 Perşembe 18:00:01

Son Güncelleme: 10/12/2020 17:43:18

EYT’de Son Gelişmeler Neler? Bugün Meclis Onayı Geldi Mi?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız yasa tasarısı ile ilgili son dakika gelişmelerini merak ediyor. EYT’de yaşanan son durumlar, meclis onayından geçip geçmemesi gündemde. 2021 yılı yaklaşırken Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum nedir?

Yeni yıla az bir süre kalmışken Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızlar da son durumlarını merak ediyor. Prim günlerini tamamlamış fakat yaşları nedeni ile binlerce vatandaşımız emekli olabilirmiş değil. Vatandaşlarımızın emekli olması içinse yasa tasarı şart. Bizde sizler için son dakika gelişmelerini ve ayrıntılarını yazdık;

Yeni yıla çok az bir zaman kalmışken emeklilikte yaşa takılanlar da yaşanacak gelişmeleri dikkatlice takip ediyor. Yaşı bekleyenler binlerce vatandaşımız ise mağdur olduğunu dile getirmeye her fırsatta devam ediyor.

Binlerce vatandaşımızın gözü kulağı meclisten gelecek son dakika gelişmelerinde. Bu konuda ise geçen ay Ak Parti Basın Sözcüsü olarak görev almakta olan Ömer Çelik tarafından açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklama ise vatandaşlarımızı heyecanlandırmıştı. Ömer Çelik, ise bu hassas konuya oldukça duyarlı yaklaştıklarını dile getirmiş fakat “ülke maliyeti” kısmını da eklemişti. Yeni yıla çok az bir süre kalmışken de emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın gelişmelerine yer veriliyor. Prim günlerini doldurmuş vatandaşlarımız yaşını bekliyor ve Meclisin yeni yasama döneminde “emeklilikte yaşa takılan” vatandaşlarımızın sorunları içinde bir adım atması bekleniyor. Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımız için eğer olumlu bir adım atılırsa, kadınlar 20 yıl sigortalı çalışmış ve 5 bin pim günü ödemişse erkekler de 25 yıl sigortalı çalışıp 5 bin prim günü ödemişse emekli olabilecekler.

FİNLANDİYA MODELİ

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız içinse Finlandiya modeli konuşulmuş fakat karara bağlanamamıştı. Bu konu ise şu aralar gündemden oldukça uzak.

AP PARTİ SÖZÜCÜ ÇELİK AÇIKLADI

Emeklilikte yaşa takılan için Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik ifadelerinde ayrıntılara yer vermişti. Çelik, ülkenin şu an için bu maliyeti kaldıramayacağını belirtmiş ve konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer vermişti;

Çelik, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son sözü söylediğini fakat bazı partilerin hala açıklamalar yapmaya devam ettiğini belirtti. Bu tarz açıklamalar yapmak onların sorumluluğu değildir diyen Çelik, çözülebilecek meselelerin çözülmesi gerektiğini savundu.

Çelik aynı zaman taleplere aykırı çözülmeyecek, ele alınamayacak bir konu olursa Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer AK parti üyeleri tarafından konuya dair gerekli açıklamaların yapılacağını da vurguladı.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sorunlar ise uzun zamandır devam etmekte. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde gelen kanuna göre kadınlar 20 yıl çalıştıktan ve 5 bin prim günün doldurduktan sonra erkekler ise 25 yıl sigortalı çalışıp 5 bin prim gününü doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanıyorlardı.

Ancak, 8 Eylül 1999 tarihinde ise yeni bir kanun ile bu durum değişmişti. 4447 sayılı kanun ile birlikte emeklilikte kademeli olarak yaş sınırı getirildi. Kadınlar 58 yaş erkekler ise 60 yaşında emekli olacaktı. En son yapılan değişiklik ise 2008 yılında meydana geldi ve emeklilikte yaş 2036 yılından itibaren kademli olarak artırılacağı belirtildi. Böylece kadın ve erkeklerde 2048 yılına gelindiğinde emeklilik yaşı 65 yaşında eşitlenmiş olacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı