Evde bakım yardımı 2020 başvurusu nasıl yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Evde bakım yardımı 2020 başvurusu nasıl yapılır?

FİNANS

24 Haziran 2020 Çarşamba 23:10:17

Evde bakım yardımı 2020 başvurusu nasıl yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen evde bakım yardımı vatandaşlarımız tarafından yoğun ilgi görüyor. Bakıma muhtaç yakınları olan vatandaşlarımız devlet tarafından 1460 liraya varan maddi destek alabiliyorlar. Okurlarımız tarafından sıkça sorulan 2020 yılında evde bakım yardımına kimler başvurabilir sorusunu hep birlikte inceleyeceğiz.

Maddi anlamda zorlanan vatandaşlarımız eğer evlerinde bakıma muhtaç bir yakınları varsa ya da bakmakla yükümlü oldukları bir birey varsa bunun için devletten sosyal yardım alabilirler.
Evde bakım yardımı bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımızın bakımlarıyla ilgilenen aile üyelerine sosyal anlamda devlet tarafından verilen karşılıksız bir maddi yardımdır.
Sosyal yardım olan, evde bakım yardımından yararlanmak için hane halkında kişi başına düşen ortalama gelirinin asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olması şartı aranmaktadır.
Evde Bakım Yardımına Başvurmak için Engel oranı kaç olmalıdır?

EVDE BAKIM YARDIMI 2020

Maalesef her engelli vatandaş için evde bakım yardımı alınamamaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkili ve yeterli görünen bir hastanenin kurulundan adına başvurulacak birey için sağlık raporu çıkartılmalıdır. Bu sağlık raporunda engelli vatandaşın engel oranı en %50 olmalı veya ağır engelli maddesinin işaretlenmiş olması şarttır. Bu şartları sağlamayan engelli vatandaşlar, evde bakım yardımından yararlanamamaktadır.

Evde Bakım Yardımında Kimler Akraba Sayılır?

Üvey akrabalar dahil olmak üzere bakıma ihtiyaç duyan engelli vatandaşın eşi, çocukları ve eşinden olan çocukları sayılmaktadır. Bunun yanı sıra 1.derece akraba sayılan amca, hala, teyze ve dayı ile bunların eşleri, çocukları ve çocuklarının eşleri sayılmaktadır. Aynı zamanda bakıma muhtaç bireyin anne, babası, torunları ve torunlarının çocukları ile eşleri de de akraba sayılmaktadır.

Bireyin vefat etmesi durumunda kaç gün içinde bildirilmelidir?

Bakımı yapılan engelli bireyin vefatı halinde, bakımından yükümlü olan akrabasının 15 günü geçmeden vefat durumunu ilgili il müdürlüğüne bildirmesi kanunen zorunludur. Bildiri yapılmadığı takdirde sorumlu birey veya bireyler hakkında hukuki ve idari işlem başlatılır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar evde bakım yardımından yararlanmak için bireye ait nüfus cüzdanı, hanenin gelirini gösteren belgeler, engelli raporu ve son olarak başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı ile ikametgâhın bulunduğu yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuru yapması yeterlidir.

Bakım yardımları ne zaman ve ne kadar yatırılır?
Evde bakım yardımı her ay düzenli olarak yatırılmaktadır. Her ayın 15-31 arası vatandaşların kendi hesaplarına aktarılmaktadır.
Evde bakım yardımı 2020 yılı ile birlikte 1460 Türk lirasına yükseltilmiştir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı