Ev fiyatları artıyor mu? Konut fiyatlarında yaşanan son dakika gelişmeleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ev fiyatları artıyor mu? Konut fiyatlarında yaşanan son dakika gelişmeleri

FİNANS

5 Ağustos 2020 Çarşamba 06:12:15

Son Güncelleme: 05/08/2020 02:56:35

Ev fiyatları artıyor mu? Konut fiyatlarında yaşanan son dakika gelişmeleri

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte vatandaşlarımız konut alımına yoğuna talep gösterdi. Yaşanan son gelişmeler sonrasında ikinci el ve sıfır konut fiyatlarına ilişkin yeni bir rapor hazırlandı. İşte konut piyasalarında yaşanan son gelişmeler..

Küresel korona salgını ile birlikte emlak piyasasına dem vurulmuş ve ev satışları oldukça duraksamıştı. Fakat tam buy noktada 1 Haziran normalleşme süreci içerisinde Bakan Albayrak konut alımlarına özel destek kredilerini yayımladı. Düşük krediler nedeniyle de vatandaşlar sadece ev almak değil aynı zamanda yatırım amacıyla da emlak sektörüne yöneldi. Peki ya en uygun evler hangi ilde sayılmakta? Hani illerde konut alımları en kısa süre içerisinde kazanç getirmekte? Nerede konutlar değer kazanmakta işte her şey haberimizde.

Konut kredileriyle birlikte normalleşme sürecine girişte ülkemizde konut satışlarında yeni rekorlar meydana geldi,. Emlak piyasasında yaşanan bu gelişme sayesinde fiyatlar ise baştan aşağıya değişti. Peki ya en kazançlı yatırımlar hangi ilde yapılmalı? Hangi illerde en kısa sürede yüksek kazanç sağlanır? İşte ayrıntılar ve merak edilenler;

Ülkemizde korona virüs salgını nedeniyle açıklanan destek paketleri kapsamında emlak sektörü kendini topladı. Haziran ayının başında açıklanan ve kamu bankalarının destek verdiği uygun faizli krediler ile birlikte sektörde inanılmaz bir hareketlilik baş göstermişti. Bu süre içerisinde ise Türkiye genelinde rekor üstüne rekor kırılmıştı.

KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

Emlak piyasasında yaşanan bu olumlu gelişmeler kapsamında ise ev fiyatlarında da değişimler baş göstermeye başladı. Taleplerin artması ile birlikte fiyatlarda git gide tırmanmaya devam etti. Son iki yıldır inşaat sektöründe ise bir durgunluk mevcuttu ve bu nedenle de yeni projelerin sayısı çok fazla değildi. Bu durumda elde olan konutların daha de değerlenmesindeki etkenlerden bir diğeri oldu.

Hal böyle olunca da öncelikli olarak ikinci el konutlarda yüksek artışlar meydana gelmeye başladı. Emlak yatırım uzmanları ise bu konu hakkında çeşitli değerlendirmeler ve ev almak isteyen vatandaşlar ile yatırımcılar için uyarılar da bulunmaya başladılar.

İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU HAZIRLANDI

Türkiye ilkinde yükselen ve talebi artan ikinci el konutlarla ilgili olaraktan TÜGEM ve Endaksa ortaklığında rapor yayımlandı. Yayımlanan rapora göre ise ikinci el konutların hangi illerde ne kadar yükseldiği ve ne kadar süre içerisinde kazanç getireceği açıklandı. Peki ya hazırlanan rapor dikkate alınca ülkemiz içinde en çok kazanç getiren iller hangileri?

BALIKESİR İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Balıkesir ilinde ikinci el konut alımı yapan vatandaşlar ve yatırımcılar son hesaplamalara göre ortama 2 bin 419 Türk lirası ödeme yapmakta. Alınan konutlarsa maliyetlerini yaklaşık 23 yıl içeresinde çıkarmakta.

ANKARA İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Başkent Ankara’ya bakıldığında ise Balıkesir’e göre daha uygun fiyatlar görülmekte. Vatandaşlar aldıkları konutlar için metrekare başına ortalama 1 bin 914 Türk lirası ödeme yapmaktalar. Kazanç getirmeleri ise başkentte 16 yıl kadar sürmekte.

TEKİRDAĞ İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Batı Marmara bölgesinde yer alana Tekirdağ’da ise yatırımcılar için ikinci el konutların fiyatı ortalama metrekare başına 1 bin 711 Türk lirası. Ele aldığımız 3 il içerisinde en uygun fiyatlara sahip olan Tekirdağ’da konutlar 19 yıllın ardından maliyetlerini karşılamakta.

SAMSUN İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Samsun ilinde ise yatırımcıları metrekare başına ortalama 1 bin 760 Türk lirası ödeme beklemekte. Yatırımlar ise maliyetlerini 20 yılın ardından tamamlamakta.

MERSİN İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Mersin’de konut alımı yapmak isteyen veya yatırım yapmayı düşünen vatandaşları metrekare başına bekleyen ortalama fiyat ise son hesaplamalara göre 1 bin 716 Türk lirası. Bu yatırım ise 19 yıl sonrasında kazanca dönmekte.

KAYSERİ İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Kayseri’de ise ikinci el konut yatırımlarının metrekare başına ortalama fiyat 1 bin 632 Türk lirası ve yatırımlar 24 yıl sonra kazanç getirmekte.

KONYA İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Konya ilinde ise vatandaşlar ve yatırımcılar bekleyen ortalama metrekare fiyat 1 bin 600 Türk lirası ve emlak konutları 19 yıl içerisinde sahiplerini kazanca geçirmekte.

HATAY İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Hatay ilinde yatırımcıları bekleyen ikinci el ortalama konut fiyatları metrekare başına 1 bin 500 Türk lirası ile şimdiye kadarki listede en ucuz fiyat ortalamasını vermekte. Konutlar ise sahiplerini 19 yılın ardından kazandırmaya başlıyor.

İSTANBUL İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Metropol İstanbul ise metrekare başına en pahalı fiyat ortalamasına sahip. İstanbul’da konutların metrekare aşına fiyat ortalaması son yayımlanan oranlara göre 3 bin 865 Türk lirası olarak açıklandı. Bu yatırımlar ise sahipleri 21 yıl sonra kazanç getirmekte.

İZMİR İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Ege’nin incisi olan İzmir’de ise yatırımcıları ikinci el konutlar da bekleyen fiyat ortalama 3 bin 95 Türk lirası ve alınan konutlar yatırımcılar 20 yılın ardından kazanç getirmekte.

DİYARBAKIR İKİNCİ EL KONUT FİYATLARI RAPORU

Listede en ucuz metrekare fiyatına sahip olan ilimiz ise Diyarbakır. Diyarbakır’da yer alan konutların ortalama metrekare başına fiyatları 1 bin 468 Türk lirasıyken bu emlaklar maliyetlerini 18 yıl içerisinde çıkarmakta.

Ev Fiyatları Artıyor Mu?

Dünya ekonomisini derinden etkileyen korona virüs salgını süresince ülkemizde de birçok sektör etkisi hafife alınamaz bir düşüş yaşadı. Tekrar kalkınmaya ve kendini toparlamaya çalışan sektörler arasında Türkiye ekonomisinde yeri büyük olan ve diğer sektörlere yön veren inşaat sektörü de var. Türkiye’de inşaat sektörünü canlandırmak amacı ile alınan ve vatandaşa da gayrimenkul sahibi olma konusunda da kolaylık tanıyan konut kredisi faiz oranlarının yüzde birin altına düşürülmesi ile konut ticaretine bir hareketlilik getirildi. Peki yapılan konut kredisi faiz indirimleri konut fiyatlarını ne yönde etkiliyor?

Yapılan konut kredisi faiz indirimleri son yıllarda yanına bile yaklaşılamamış bir seviyede. Bu indirimler konut ticareti piyasasını ve inşaat sektörünü hareketlendirmiş durumda. Haziran ayında yapılan konut satışları geçtiğimiz yıllara göre neredeyse %100 artmış durumda ve 200 bine yakın konut satışı gerçekleştiği söyleniyor. Bu satışların yüzde ellisinin üzerinde bir bölümü ise düşük faizli konut kredisi kullanılarak satın alınmış. Verilerden anlaşılacağı üzere konut kredisi faizlerindeki aşırı düşüş sektörün hareketlenmesinde büyük bir rol oynuyor lakin bu durum bir takım olumsuz sonuçlara da kapı açıyor. Bunların en başında ise gayrimenkul fiyatlarındaki artış geliyor.

Yapılan faiz indirimleri ikinci el ve sıfır konutların fiyatlarına farklı oranlarda yansımasına rağmen iki seçenek için de fiyatlar hususunda artış söz konusu. İkinci el konut fiyatlarında sıfır konutlara kıyasla fiyat artış oranı düşük olsa da sıfır konutlar için %15 e yakın fiyat artışı söz konusu. Örneklendirmek gerekirse, konut kredisi faizlerindeki değişiklik öncesi 500 bin Türk lirası karşılığında satın alınabilen sıfır bir apartman dairesine yapılan faiz indirimleri sonrasında 575 bin Türk Lirası değer biçiliyor.

Vatandaş sektörü hareketlendirmek için yapılan bu hamlelerden faydalanmak ve konut sahibi olmak istese bile inşaat sektörü fiyatları yukarı çekmekte ısrarcı. Henüz vatandaşın ucuz bir fiyattan konut sahibi olabilmesi pek mümkün görünmüyor. Ayrıca kredi kullanarak konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar bütçelerine uygun bir konut bulabilmiş ve uygun bir kredi seçeneği belirleyebilmiş olsalar bile hem satın almak istedikleri konutun hem de kendilerinin belirlenen bazı ön koşulları sağlamaları gerekiyor. Vatandaşın konut kredisi kullanabilmesi için konutun toplam tutarının çeyreğini peşin olarak ödeyebiliyor ve kredi notunun 1100 ün üzerinde olması gerekiyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı