Ev almayı düşünenler dikkat! Uzmanlar 2021 yılında konut fiyatlarını yorumladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ev almayı düşünenler dikkat! Uzmanlar 2021 yılında konut fiyatlarını yorumladı

FİNANS

10 Ekim 2020 Cumartesi 18:42:19

Son Güncelleme: 10/10/2020 16:04:29

Ev almayı düşünenler dikkat! Uzmanlar 2021 yılında konut fiyatlarını yorumladı

Yaz aylarında uygulanan Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranlarıyla birlikte herkes düşük faizli konut kredisi kullanarak yeni bir ev sahibi olmuştu. Faizlerin yükselmesiyle birlikte ise konut satışları bıçak gibi kesildi. Uzmanlar 2021 yılında ev fiyatları artacak mı, düşecek mi gibi merak edilen soruları yanıtladı.

Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu yaptığı açıklamayla birlikte, ev satın almak isteyen vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu. İnşaat maliyetlerinde yaşanan büyük artışın, konut fiyatlarına da zam olarak yansıyacağını ön gördüklerini belirtti. Tahincioğlu, vatandaşların en çok merak ettiği “2021 yılında konut fiyatları düşer mi? Konut fiyatları zamlanacak mı? Konut fiyatları ne zaman düşecek?” gibi soruları cevapladı.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara uzmanlardan çok kritik zam uyarısı geldi.Uzun zamandır inşaat sektöründe yapılan zamlar konut üreticilerini de zora soktu. Vatandaşlar bu zamlardan konut fiyatlarının etkilenip etkilenmeyeceğini merak etmişti.

Konu ile ilgilimerak edilen açıklamayı, inşaat sektörünün konut üretiminde lider markalarından biri olan Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu yaptı.

EV FİYATLARI DÜŞER Mİ? KONUT FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ? 2021’DE EV FİYATLARI NE OLUR?

Demir ve çimento fiyatlarına gelen zamların ardından inşaat sektöründe büyük bir kriz yaşanmıştı. Tahincioğlu, uzun zamandır inşaat maliyetlerinde artış yaşamasına rağmen konut fiyatlarına henüz zam yapılmadığını belirtti. İnşaat firmalarının ham maddesinin arsa olduğunu ve arsa satın alarak veya kat karşılığı hasılat paylaşımı projelere imza attıklarını belirten Tahincioğlu, arsa sahipleri indirim yapmadığı için bu durumun yüksek maliyet olarak yansıdığını vurguladı. Çimento, beton, demir gibi hammaddelere yapılan zammında maliyetleri artırdığını söyledi.

Çimentoda son 8 ayda yüzde 30 civarında artış yaşanırken konut fiyat endeksine baktığımızda son 12 ayda yüzde 19 civarında artış yaşandığını görüyoruz. Uzmanlar, konut fiyat artışının maliyet artışının çok gerisinde kaldığını ve bunun orta vadede zam geleceği anlamına geldiğini belirtti.

EV ALMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Tahincioğlu, konut almayı düşünen vatandaşlara veya potansiyel yatırımcılara, hala fiyatlar düşükken ve kur artışı henüz yansımamışken bu dönemdeki kampanyalardan yararlanmalarını önerdi.

KONUT YATIRIMI İÇİN BİRKAÇ AY DAHA BEKLEYİN

İşsizlik oranının giderek artması ve vatandaşların tasarruf yapmayı sürdürmesi nedeniyle konut stoklarının hızlı bir şekilde eriyeceği düşünülmüyor. Bu nedenle bazı uzmanlar ev fiyatlarında tekrar düşüş yaşanmasını bekliyor. Özellikle peşin parayla ev alabilecek olan vatandaşların avantajlıfiyatlardan ev almak için birkaç ay daha beklemesi öneriliyor. İçinde bulunduğumuz kriz sürecinde, ev alırken acele etmeden temkinli adımlar atmanın faydası var.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı