Ev almak mantıklı mı? Yatırımlar konuta yöneliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ev almak mantıklı mı? Yatırımlar konuta yöneliyor

FİNANS

10 Eylül 2020 Perşembe 21:12:21

Son Güncelleme: 10/09/2020 20:35:06

Ev almak mantıklı mı? Yatırımlar konuta yöneliyor

Altında yükseliş, dolar da belirsizlik, mevduat faiz oranlarında da düşüş yaşanırken yatırımcı neye güveneceğini şaşırmış durumda. Bu dönemde ev almak mantıklı mı? Ev fiyatları önümüzdeki günlerde artacak mı?

Tüm bunlar olurkende yatırımcılar gözlerini yeniden gayrimenkule çevirdi. 2 Haziran itibariyle açıklanan ekonomik desteklerden biri de konut alımı üzerineydi. Konut kredilerinin düşmesiyle birlikte yatırımcılar paralarını değerlendirmek üzere yüzlerini gayrimenkule çevirdi. Konut yatırımı yapan yatırımcının getirisi ise enflasyonun üzerine çıktı. Mayıs ayı döneminde konut yatırımı yapan yatırımcıların kazançları %10 barajını geçmiş durumda.

2018 yılından bu yana inşaat sektöründe olduğu gibi gayrimenkul alanında da daralma söz konusuydu. Satışlar düşmüş bu nedenle de projeler yavaşlamıştı. Konut sektörünün getirisi yaşanan bu daralma ile birlikte enflasyonun altına düşmüştü.

Fakat 1 Haziran 2020 tarihi ile başlayan ve Bakan Albayrak tarafından açıklanan çok uygun kredi faiz oranları ile emlak piyasası tekrardan canlanmıştı. Hatta canlanmadan ziyade temmuz ayında sektörde rekor üstüne rekorlar kırılmıştı. Uygun kredi fırsatları ve üstüne düşüş gösteren mevduat faiz oranları da eklenince vatandaşta yatırımcı da tekrar konut alımına yöneldi.

KONUT YATIRIMI REEL GETİRİSİ ENFLASYONU AŞTI!

Gayrimenkul alanında meydana gelen olumlu gelişmelerle birlikte de konut yatırımı getirisi de iyice arttı.

Konut yatırımı yapan vatandaşların reel getirisi ise mayıs döneminde %10,6 seviyesine kadar yükselerek hem %10 barajını hem de enflasyonu aştı.

29 aydan beri konut fiyat endeksi incelendiğinde ilk defa enflasyonun aşıldığı göründü. En çok konut fiyatları artışı ise İzmir’de meydana geldi.

Öte yandan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında son demeler de İzmir gayrimenkul açısından yıldız konumunda.

İzmir ilimizde konut yatırımı yapanların aylık kazancı ise %7,1 olarak kaydedildi. 2019 yılının mayıs dönemine ile karşı karşıya getirildiğinde ise yıllık getirim oranı İzmir ilimizde %24,8 seviyesine kadar ulaştı.

Başkent Ankara’da ise bu oran %24 ve metropol İstanbul’da ise %16,9 oranı kaydedildi.

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Konut fiyatlarında meydana yükselişin en temel sebebi olarak konutlara olan talebin düşmesi ve bu düşüşe karşın düzen faiz oranları nedeniyle aniden yaşanan yoğun konut talep artışı görülmekte.

Öte yandan müteahhitler konut stoku bitmeden yeni projeler için beklemekte haliyle de bu da piyasada talebin çok ürünün az olmasına neden oldu. Müteahhitlerin bu eğilimi devam ederken yaşanan gelişmelerle birlikte yüksek konut talebi ve yüksek fiyatlar görüldü.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı