Ev alacaklara devlet desteği devam ediyor! 82 bin TL hibe kredi verilecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ev alacaklara devlet desteği devam ediyor! 82 bin TL hibe kredi verilecek

FİNANS

14 Aralık 2020 Pazartesi 21:18:34

Son Güncelleme: 14/12/2020 21:18:01

Ev alacaklara devlet desteği devam ediyor! 82 bin TL hibe kredi verilecek

Ülkemizde sürekli kira ödemesi yapmaktan kurtulmak isteyen birçok vatandaş var. Vatandaşlarımız bu nedenle ağır faizlerin altına girerek ev sahibi olmayı bile göze alıyorlar. İlk defa ev sahibi olacak kişilere ise teşvik amacıyla 24 bin liradan başlayarak 57 bin liraya kadar hibe desteği sunuluyor.

Vatandaşın sırtındaki yükü fark eden devlet ise konuyla ilgili yeni tasarruf yolları arayışına girdi. Hazırlanan yeni tasarruf sistemi kapsamında devletin planları arasında ise ilk kez ev sahibi olacak olan vatandaşlara ve evlenmeyi planlayan gençlere 82 bin Türk lirasına kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlamak bulunuyor.

82 BİN TÜRK LİRASI DEVLETTEN HİBE DESTEĞİ!

İlk kez ev satın alacaklara ve evleneceklere destek müjdesi devletten geldi. Oldukça merak konusu haline gelen tasarrufu teşvik etmeye yönelik yapılandırmalar birer birer devreye sokulmaya başlandı. Gündemde olan iki önemli proje ise konut ve çeyiz hesabı.

HİBE DESTEĞİ SAĞLAYAN KONUT HESAPLARI HANGİ BANKALARDA AÇILABİLİR?

Hibe desteği sağlanacak olan konut hesapları Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi Kamu bankaları dışında Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, Akbank gibi birçok özel bankada da açılabilmekte.

İLK EVİNİ SATIN ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ

Vatandaşın yüksek faiz oranı ile ağır şekilde borçlanarak ev sahibi olmaya yönelmesi devleti yeni tasarruf sistemleri oluşturmaya teşvik etmişti. Yeni hazırlanan tasarruf sisteminin planladığı uygulamalardan biri de vatandaşı ev sahibi olmak amacına yönelik birikim yapmaya teşvik etmek.

Bu hususta oluşturulan konut hesabı sistemi işletime konuldu. Konut hesabı sayesinde ilk kez ev satın almak isteyen vatandaşlara bu hesapları açıp bu amaca yönelik para biriktirmelere halinde devlet eli ile geri ödemesiz nakit para desteği verilecek. Hazırlanan tasarruf teşvik sisteminde konut hesabı bulunan kişilere devlet tarafından verilen hibe desteği miktarı da arttırıldı. Bu sayede ev sahibi olmak için birikim yapan vatandaşlarımız için büyük fırsatlar kapıda.

İŞTE İLK EVİNİ SATIN ALACAK OLAN VATANDAŞLARA VERİLECEK HİBE MİKTARLARI

 • Devlet 36 ay ve 47 ay arası ev sahibi olmak amacı ile birikim yapan vatandaşlara 2020 yılında teşvik olarak 24 Bin 742 Türk lirası,
 • 48 ila 59 ay arası ev sahibi olmak amacı ile birikim yapan vatandaşlara 2020 yılında teşvik olarak 26 Bin 645 Türk lirası,
 • 60 ay ve üzerinde ev sahibi olmak amacı ile birikim yapan vatandaşlara 2020 yılında teşvik olarak 28 Bin 548 Türk lirası hibe para yardımı yapılıyor.
 • Evli olan kişilerin iki ayrı konut hesabı oluşturup birikim yapmaları durumunda ise devlet tarafından 57 bin Türk lirası hibe desteği yapılmakta.

HİBE YARDIMI ALABİLMEK İÇİN ARANAN KOŞULLAR

 • Hibe yardımı alınabilecek olan konut hesapları para birimi olarak yalnızca Türk lirası türünde olabilir. Konut hesaplarının banka müşterisinin isteğine bağlı olarak vadeli veya vadesiz Türk lirası hesabı şeklinde oluşturulabilme seçenekleri sunulmakta. İlk kez ev sahibi olmak isteyenlerin açacağı konut hesaplarında toplu para yatırımı yalnızca açıldığı gün içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere yapılabilmektedir.
 • Tasarruf teşvik sistemleri kapsamında bahsi geçen konut hesapları aracılığı ile devletten hibe para desteği almak isteyen kişiler hesapların açılışı itibari ile aydan aya veya 3 ayda bir bu hesaplara para yatırarak birikim yapmak zorundadır.
 • Bir vatandaş birden fazla ya da farklı kişi veya kişiler ile birlikte ortak konut hesabı oluşturamaz.
 • Konut hesabının açılış tarihinden itibaren sonraki yıl aynı tarihe kadar hesaptan yalnızca iki kez para çekimi yapılabilir.
 • Konut Hesabı açabilmek için Türk vatandaşı olma şartı bulunuyor.
 • Hibe desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin 2015 Nisan ayının 7. günü sonrasında şahsına ait konut ve taşınmaz kaydı bulunması halinde para yardımı yapılmayacaktır.
 • Devletin sağlayacağı hibe para yardımından faydalanabilmek için minimum 3 yıl her ay aksama olmadan konut hesabına para yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Yukarıda açıklanan şartların karşılanması durumunda ilk kez ev sahibi olacak kişiler birikim yaptıkları aylara bağlı olarak miktarı değişecek olan hibe para desteğinden faydalanabilecekler.

Evlenecek çiftlere ise konut hesabı ile aynı şartların ön koşul olarak sunulduğu ve birikim yapılan aylara bağlı olarak bu hesaplar ile aynı miktarda hibe para desteği sağlanacak olan çeyiz hesabı tasarruf teşvik planlamaları kapsamında hayata geçirildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı