Ev alacaklar dikkat! Satın almadan önce mutlaka bunları araştırın
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ev alacaklar dikkat! Satın almadan önce mutlaka bunları araştırın

FİNANS

15 Ağustos 2020 Cumartesi 21:12:57

Son Güncelleme: 15/08/2020 15:35:21

Ev alacaklar dikkat! Satın almadan önce mutlaka bunları araştırın

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte binlerce vatandaşımız hayalindeki evi satın almayı düşünüyor. Satışların artmasıyla birlikte uzmanlar konut alacak vatandaşlarımıza uyarılarda bulundular. Yeni ev alacaklar bunlara dikkat etmeli.

Ülkemizde maalesef iskân sorunu hala çözülmüş değil. Vatandaşlarımızın ev alırken belki de en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri de tapu üzerinde yazılı olan kat mülkiyeti ve kat irtifakı. Peki iskân ne demek iskansız ev ne anlama gelmekte? İskanı bulunmayan ev almanın zararları nelerdir? İşte tüm detaylar haberimizde;

KAT İRTİFAKI VE KAT MÜLKİYETİ NE DEMEK?

Hayatımızın belkide en büyük yatırımlarından biri aldığımız konuta yaptığımız yatırımdır. Vatandaşlarımız hayatları boyunca oturacakları evi alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini araştırmakta. Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri de kat mülkiyeti ve kar irtifakının ne demek olduğu. Aslında tapu üzerinde belirtilen kat irtifakı ve kat mülkiyeti konutunuzun iskanı olup olmadığını bir göstergesidir.

Neredeyse her tapuda kat irtifakı ve kat mülkiyeti yazmaktadır. Konut yapımı için müteahhitte inşaata başlama iznini kat irtifakı denilmektedir. Müteahhitlerinşaatlarına başlamadan önce ilgili belediyelere projelerini sunar ve projeye uygun şekilde devam edeceklerine dair belediyeye taahhütname vermiş olurlar. İnşaat aşamasında ise belediye tarafından gönderilmiş ilgili memurlar inşat ve alanını kontrol eder ve en başta müttehittintaahhüt etiği gibi projeye uygun olup olmadığına bakılır.

Eğer inşaat projeye uygun şekilde tamamlanır ve proje için yapı kullanıma izni alınırsa ki buna “iskân” belgesi denmektedir ve inşaatın firma tarafından tamamlanmış olduğuna ayrıca yapımında tamamen yasal olduğu tescillenmiş olur.

İSKANI OLMAYAN BİNA KAÇAK YAPILMIŞSA YIKILABİLİR! 

Fakat bazen müteahhitlerinşatlarına başlamış oldukları bina için kurallar gereği 3 kat izin alırlar. Fakat daha sonra bina 4 veya daha fazla kat yapılır. Bu durumda inşaat iznine tabi olmadığı için yasal olmayan katların yıkımı söz konusu olur ki eğer bu katlarda daireniz varsa bu sizin dairelerinizin yıkımı anlamına da gelecektir.

Konu hakkında Gayrimenkul Hukuku uzmanı olan Mehmet Aslan bazı değerlendirmelerde bulunda. Aslan yapmış olduğu uyarılarda vatandaşımızın iskân belgesi olmayan binaların yasal olmadığına ve konut hakkında yıkım kararın gelebileceğini söyledi ve vatandaşlarımızı uyardı. Aslan, binaya ait iskân belgesinin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı ve binanın iskanlı olmaması halinde ise elektrik ve faturalarının da tek bir fatura olarak binaya kesildiğini ve iskân belgesi eksik olduğu için şantiye su ve elektriğin kullanıldığını da bunun da daha pahalı fiyatlandırma olduğunu belirtti.

Bir diğer gayrimenkul hukuk uzmanı olan Ali Güvenç Kiraz ise vatandaşlarımızı iskanı alınmış yapıları tercih etmeleri konusunda uyardı ve daire alırken temkinli olmaları gerektiğini belirtti.

İSKAN ALMAYAN MÜTEAHHİT NEREYE ŞİKAYET EDİLİR, MÜTEAHHİTİN İSKAN ALMA ZORUNLULUĞU VAR MI?

Ali Güvenç Kiraz ise vatandaşlarımız tarafından sık sorulan bazı soruları yanıtladı. Eğer vatandaşlarımız bir binayı filen satın aldı ve aldıkları evin iskanı olmadıklarını öğrendiğinde yasal haklarının bulunduğunu hatırlattı. Eğer müteahhit iskanı almıyor ise müteahhittin sorumluluğunun sona ermediğini ve iskân almak zorunda olduğunu belirtti. Fakat bu durumda vatandaşın bunu sulh hukuk mahkemesi kanalı tespit ettirmeleri ve iskana aykırı olan özelliklerin giderilmelerini istemleri gerek dedi.

Kiraz ayrıca müteahhit iskân almak için para istiyorsa vatandaşlarımızın yine sulh hukuk mahkemelerine başvuruda bulunması gerektiği tavsiye etti ve haklarını aramaları konusunda uyardı.

İSKANI BULUNMAYAN EVE BANKA KREDİ VERİR Mİ?

Yasal olarak bakıldığında ise iskanı bulunmayan dairelerin satışının yasaklayan bir kısıtlama bulunmamakta. Fakat bazı bankalar mevcut riskler nedeni ile sadece iskanı alınmış evlere reddi vermeyi tercih etmektedir. Fakat bazı bankalar yüksek kredi notu bulunan vatandaşlara bu tip konutlarda da farklı bir yol izleyerek kredi vermektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı