Euro Bölgesinde Deflasyon Başladı! Koronavirüs Avrupa Ekonomisini Zora Soktu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Euro Bölgesinde Deflasyon Başladı! Koronavirüs Avrupa Ekonomisini Zora Soktu

FİNANS

3 Eylül 2020 Perşembe 04:12:14

Son Güncelleme: 02/09/2020 21:43:55

Euro Bölgesinde Deflasyon Başladı! Koronavirüs Avrupa Ekonomisini Zora Soktu

Avrupa Birliği’nde ağustos döneminde enflasyon eksi oranlarda çıktı. Avrupa Birliği uzun zamandır korona virüsüyle mücadele etmekte bu mücadele ise ekonomisi iyi olan ülkelerin bile yorulmasına neden oldu.

Bozulan ekonomisini düzeltmek için çaba gösteren Euro Bölgesi henüz bu çabaların karşılığını alabilmiş değil. Euro Bölgesi tüketicilerden talep oluşturarak büyüme çalışıyordu fakat 2020 ağustosunda ise dönemine dair yıllık enflasyon eksi 0,2 geldi. Mücadeleyi kaybettiği görülen Euro Bölgesi’nde ise resmi olarak deflasyon başlamış oldu.
Öte yandan Türkiye’de vatandaşlar aşırı hayat pahalılığı ve enflasyondan şikayetçiyken öte yandan Avrupa Birliği ise maaşlarının uzun süredir sabit olmasından yani deflasyondan şikayetçi.

AB, 1 trilyon Euro değerindeki acil durum bütçesinde anlaştı

28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği, birliğin ekonomisini korona virüsüne karşı korumak için mücadele etmekteydi. özellikle de birlik üyelerinden İtalya, İspanya ve Fransa virüsle mücadele de ekonomik olarak sıkıntılar yaşıyordu.  Bunun üstüne ise Birlik toplanmıştı ve salgına karşı korunmak üzere 1 trilyonluk acil durum bütçesi üzerinde anlaşmaya varılmıştı.  Fakat bu konuda da görüş aylıkları devam etmişti. özellikle bütçenin bağışlarla mı yoksa borç üzerinde kurulacağı konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Macron açıklama yapmış ve açıklamasın da, Avrupa’nın borç alarak borç vermesinin beklentilerini karşılamayacaklarını belirtmişti. Oluşan durum ise halihazırda borç altında olan İtalya, Belçika e Yunanistan için daha da zorlu bir sürecin işaretinden başka bir şey değil gibi duruyor.

HÜKÜMETLERE KREDİ YOK

Virüsle mücadele kapsamında üyeleri anlaştı acil durum bütçesinin ise hükümetlere bertilmeyeceğini böyle bir durumun yasalara aykırı olduğu bizzat Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak görev alan Christine Lagerde tarafından belirtildi.

2016 YILINDAN BU YANA İLK KEZ

19 ülkeden oluşan Euro Bölgesinde ise enflasyon oranları ağustos döneminde eksi 0,2 olarak açıklandı. Euro Bölgesinde ise mayıs 2016 döneminde bu yana enflasyon oranları ilk kez eksiye düşerken bu durumla birlikte resmi olarak da deflasyon başlamış oldu.

Avrupa Birliği uzun yıllardır talep yaratarak enflasyonu yukarıda tutmaya çalışıyordu bu şekilde ücretlerde artış sağlamak hedefleriydi fakat korona salgın ile birlikte bu hedefte giderek imkansızlaştı.

Dış basında yer alana haberlere göre ise Euro Bölgesi ülkelerindeki enflasyon oranlarının bu kadar düşük çıkması yüzünden Avrupa Birliği Merkez Bankasının baskısı artıyor ve piyasayı daha çok ara sunmak zorunda kalıyor.

Öte yandan Birlik için diğer kötü bir ekonomik haber daha geldi. İmalat sektörü tesislerinin ağustos döneminde istihdamı azalttığı verilerden açıkça görülebiliyor. yine veriler incelendiğinde sektörün yeni siparişler yerine ham madde ve yarım mamul stoklarının da azaldığı göze çarpan başka bir detay. IHS Markit tarafından açıklanan veriler incelendiğinde ise işletmelerin sadece iç talepten bir destek gördüğü bunun yanında ise ihracatta ufak bir artışın olduğu gözlemlendi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı