Eşyalarını yenileme isteyene geri ödemesiz 5.000 TL devlet desteği veriliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Eşyalarını yenileme isteyene geri ödemesiz 5.000 TL devlet desteği veriliyor

FİNANS

12 Ekim 2020 Pazartesi 16:12:16

Son Güncelleme: 12/10/2020 14:22:35

Eşyalarını yenileme isteyene geri ödemesiz 5.000 TL devlet desteği veriliyor

Devlet tarafından verilen maddi yardımlar özellikle pandemi sürecinde yoğun ilgi görüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan biri olan eşya yardım parası sık sık araştırılıyor. Eşyalarını yenilemek isteyen vatandaşlara devlet tarafından 5.000 TL geri ödemesiz devlet yardımı yapılıyor.

Bakanlık tarafından belirlenen şartları sağlayan vatandaşlara prefabrik ev ve ev eşyası yardımı verilmektedir. Peki eşya yardım parası nedir? Eşya yardım parasından kimler yararlanabilir? İşte tüm bu sorularınızın yanıtları…

Vatandaşların, ihtiyaçlarını karşılarken maddi olarak mağduriyet yaşamamaları için Aile Bakanlığı tarafından barınma yardımı başlığı altında çeşitli yardımlar verilmektedir. Bu yardımlardan biri olan eşya yardımı, vatandaşların yaşam alanlarını güzelleştirmek amacıyla verilmektedir. Eşya yardım parası olarak geri ödemesiz 5 bin lira maddi destek sağlanmaktadır. Bu yardım için başvurular bizzat ilgili kuruma yapılmaktadır. Gerekli koşulları sağlayan vatandaşlara Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ev eşyası yardımını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla eşya yardım parası ödenmektedir.

DEVLET TARAFINDAN VERİLEN BARINMA YARDIMLARI

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen Barınma Yardımları 4 ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlar;

-Betonarme Ev Yardım Desteği

-Prefabrik Ev Yardım Desteği

-Ev Bakım Onarım Tadilat Desteği

-Eşya Yardım Parası

Eşya Yardım Parası Nedir?

Eşya yardım parası, sağlıksız ve son derece kötü durumda olan evlerde yaşayan vatandaşların yaşam alanlarının güzelleştirilmesi için devlet tarafından verilen destek ödemelerinden biridir. Eşya yardım parası yalnızca maddi durumu kötü olan vatandaşlara, gerekli koşulları taşımaları durumunda verilmektedir.

Eşya Yardım Parası Ne Kadar?

Aile Bakanlığı tarafından, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılarken maddi konularda mağduriyet yaşamalarını önlemek için sağladığı desteklerden biri olan barınma yardımı eşya yardım parası olarak 5 bin TL ödenmektedir.

Eşya Yardım Parası Şartları

Eşya yardım parası almak isteyen vatandaşların Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen iki şartı karşılaması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki, başvuruda bulunacak olan vatandaşların genel durumudur. İkinci ve en önemli koşul ise gelir şartıdır. Eşya yardım desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekmektedir.

Eşya Yardım Parasına Nasıl Başvurulur?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan eşya yardım parası, bakanlığa bağlı olarak çalışanSosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla verilir. 5000 TL olarak belirlenen eşya yardımından yararlanmak isteyen kişiler başvurularını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ya da kaymakamlıklara şahsi olarak yapmalıdır. Bu yardıma e-devlet üzerinden başvuru hizmeti henüz yoktur.

Ev Eşyası Yardımını Kimler Alabilir?

Aile Bakanlığı’nın verdiği ev eşyası yardımından yararlanmak için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan kişilere 5.000 lira ev eşyası yardımı verilmektedir. Bu yardım ödemelerini alabilmek için öncelikle ihtiyaç sahibi olmaları gerekmektedir ve kişinin gelir düzeyine göre yardım limiti belirlenmektedir. Vatandaşların kişi başı hane gelir düzeyinin asgari ücretin üçte biri kadar olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaşanan ortamın sağlıksız ve kötü durumda olması yardımın verilmesi için önemli bir kriterdir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı