Esnaf 1000 TL Yardım Başvurusu Başladı - Bin Lira Devlet Desteği
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Esnaf 1000 TL Yardım Başvurusu Başladı – Bin Lira Devlet Desteği

FİNANS

5 Ağustos 2020 Çarşamba 16:10:34

Son Güncelleme: 05/08/2020 16:10:33

Esnaf 1000 TL Yardım Başvurusu Başladı – Bin Lira Devlet Desteği

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından bugün birçok esnafımıza 1000 TL yardım başvurusu hakkında SMS gönderildi. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında bin lira devlet desteği alabileceklerini hatırlatan mesaj sonrası, esnaflarımız 1000 lira yardım başvurusu nasıl yapılır araştırmalarına başladı.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 tipi koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Özellikle havayolu seyehatleriyle kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan virüs tüm dünyada karantina uygulanmasına neden oldu. Resmi olarak açıklanan rakamlara göre şuana kadar dünya genelinde 3 milyon 280 bin kişi virüsten etkilendi. Bunların 1 milyonu iyileşirken, 234 bin kişi hayatını kaybetti. Ülkemizde ise 122 bin onaylanmış vakadan 53 bin kişi iyileşmeyi başardı. 3258 kişi ise hayatını kaybetti. Salgından en ağır darbeyi alan ülke ise dünya devi Amerika Birleşik Devletleri oldu. 1 milyon 110 bin kişiyle ABD, dünyada koronavirüs salgınının en çok görüldüğü ülkeler listesinde ilk sırada yer alıyor.

Yaşanan salgın sonrasında dünya genelinde ekonomi neredeyse durma noktasına geldi. İşletmelerin yüzde doksanı kepenk kapatırken, dünya genelinde karantina uygulaması başlatıldı. Yaklaşık 45 günlük bir süreyi geride bıraktığımız bugünler de, uzmanların açıklamalarına göre dünya ekonomisinde yüzde 4.5 küçülme bekleniyor. Ülkemizde de virüsle mücadele kapsamında Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbir paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. 100 milyon lira bütçeli destek paketi kapsamında dar gelirli aileler, asgari ücretli çalışanlar, kısa çalışma ödeneği alanlar, emekliler ve birçok vatandaşımız için çeşitli destek paketleri duyuruldu. Yaşanan ekonomik olumsuzluklardan en çok etkilenen kesim ise KOBİ’ler oldu. Kira, fatura ve kredi ödemelerini düşünen esnaflarımız için bugün Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından hatırlatma mesajı gönderildi. Mesajda esnafların 1000 liralık devlet yardımına başvuru yapabileceği hatırlatıldı. Eğer şartları sağlıyorsanız ve koronavirüs sonrasında işletmenizi kapatmak zorunda kaldıysanız sizde 1000 TL devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

Esnaf 1000 TL Yardım Başvurusu

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği şartları sağlayan esnaflarımızın 1000 TL yardım başvurusu yapabileceği konusunda bugün tüm üyelerine SMS bilgilendirmesi yaptı. Mesajı alan birçok esnafımız başvuru şartlarını sağlayıp, sağlamadığı ve başvurunun nasıl yapılacağı konusunda araştırmalara başladılar. Gönderilen mesajın içeriği şu şekildeydi:

“Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 1000 TL destek için E-devlet üzerinden başvurular başlamıştır. TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar bugün, pazartesi 2, salı 4, çarşamba 6, perşembe 8  olanlar cuma günü başvuruda bulunabilecektir. Destek için cumartesi pazar günleri T.C. Kimlik Numarası ile ilgili sınırlama olmaksızın başvurabilecekler. İlgili esnafımıza önemle duyrulur ” ifadeleri kullanıldı.

Kimler Başvuru Yapabilir?

1000 lira devlet destek başvurusuna gerekli şartları sağlayan tüm esnaflarımız başvuru yapabilirler. Aşağıda belirtilen yardımları alan esnaflarımız bu yardımdan faydalanamazlar:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

Eğer bu yardımlardan faydalanmadıysanız 1000 lira devlet desteği için E-Devlet üzerinden başvurunuzu anında gerçekleştirebilirsiniz.

Esnaf 1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında 1000 lira devlet yardımı alacak esnaflarımız öncelikle TC kimlik numarası ve şifresiyle E-devlet platformuna giriş yapmalıdır. Karşınıza çıkan sayfada başvuru hakkında uyarı metni sizi karşılayacaktır. Hemen Git diyerek ilgili başvuru ekranına ulaşabilirsiniz. Eğer bu ekran karşınıza çıkmaz ve hangi bölümden başvuru yapacağınızı bilmiyorsanız, arama bölümüne ‘Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu’ yazarak ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Bu bölümde doldurmanız gerek bir başvuru formu bulunmaktadır ve bazı bilgiler otomatik olarak sizin için doldurulmuştur. Hane geliri, son faturalarınız ve hane halkının TC kimlik bilgilerinin girişini yaptıktan sonra devam ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru sırasında yaşadığınız sorun veya yardım talepleriniz için yorum bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
2 Yorum yapıldı

2 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı