Eşi vefat eden kadınlara 550 TL maddi devlet destek yardımı yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Eşi vefat eden kadınlara 550 TL maddi devlet destek yardımı yapılıyor

FİNANS

1 Ekim 2020 Perşembe 14:12:50

Son Güncelleme: 01/10/2020 13:03:48

Eşi vefat eden kadınlara 550 TL maddi devlet destek yardımı yapılıyor

Sosyal devlet anlayışıyla devlet destek ödemeleri koronavirüs sonrası da tüm hızıyla devam ediyor. Eşi vefat eden kadınlara devlet 550 TL devlet yardımı yapıyor. Gerekli şartları sağlayan tüm vatandaşlarımız başvuru yaparak bu haktan yararlanabirler. Halk arasında dul yardımı olarakta bilinen eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımları bu yazımızda ele aldık.

Ülkemizde sosyal devlet anlayışı olmakta ve muhtaç hanelere de birçok yardım yapılmaktadır. Çocuklar için çeşitli yardım haneler içinse çeşitli yardımlar bulunmaktadır. Vatandaşlarımız elektrik, su faturalarında yardım alacakları gibi aynı zaman da işe girme yardımları da alabilir. Bu yardımlar biri ise yine eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımdır. Peki eşit vefat etmiş bir kadın hangi şartlar altında yardım alabilir? Ne kadar yardım alınır? Başvuru nereye yapılır? İşte ayrıntılar;

Eşi vefat eden kadınlara yönelik sosyal yardım nedir?

Türkiye Cumhuriyeti olarak ülkemiz sosyal bir devlet olmanın özelliklerini taşımakta bu yüzden eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit yardımın da bulunmakta. Peki bu yardımdan yararlanmak için koşullar nelerdir? İşte ayrıntılar

Eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlardan yararlanmak için şu koşulları sağlıyor olmalısınız;

  • Eğer eşinizden boşanmışsanız ve boşandıktan sonra eşiniz vefat ettiyse bu yardımdan yararlanamazsınız
  • Eğer eşiniz vefat ettiğinde sadece imam nikahınız varsa ve resmi nikahınız bulunmuyorsa yine bu yardımdan yararlanamazsınız
  • Eğer eşiniz vefat ettikten sonra evlenirseniz devlet tarafından aldığınız sosyal yardım kesilir veya başvurmadıysanız başvurunuz geçersiz sayılır
  • Eğer eşiniz vefat ettiyse ve siz resmi nikah olmadan sadece dini nikahlı olarak biriyle yaşıyorsanız yine eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlardan bu durumun tespit edilmesi halinde yararlanamazsınız.
  • Eğer eşiniz vefat ettikten sonra sigortalı bir işe girerseniz yanı sosyal güvenceniz olursa ya da varsa yine bu yardımdan yararlanamazsınız.
  • Yine vatandaşlarımızın eğer durumlarında düzelme olur ve muhtaçlık durumları ortadan kalkarsa bu yardımdan yararlanamazlar.
  • Ayrıca eşi vefat eden yardımı ve engelli yardımından aynı anda vatandaşlarımız faydalanamazlar. İkisinden biri seçilmek zorundadır.
  • Ayrıca eğer eşi vefat etmiş kadın oğlu veya hanesinde sosyal güvenceye sahip biriyle yaşıyorsa bu yardımdan faydalanamaz.

Başvurular Nereye Yapılır?

Eşi vefat eden kadınlara yönelik sosyal yardım desteği için vatandaşlarımız ikametgâhlarının bulunduğu il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Ödemeler ne zaman ve ne kadar yapılır?

Vatandaşlarımıza aylık 275 Türk lirası olmak kaydıyla iki ayda bir hesaplarına 550 Türk lirası yatırılmaktadır.

Eşi vefat eden kadınlara yönelik sosyal yardımdan faydalanan vatandaşlarımız ayrıca şu yardımlardan da faydalanabilirler;

Kadınlarımız ayrıca eşi vefat edenlere yönelik sosyal yardımlardan faydalanırken, Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım’ından da yararlanabilirler. Hatta inceleme sonucu almalarında sakınca yoksa vatandaşlarımız üç yardımdan da aynı anda faydalanabilirler.

Ayrıca kadınlarımız eşi vefat edenlere yönelik sosyal destekten faydalanırken temel ihtiyaçlarının karşılanması için ikametgâh adreslerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanış Vakfı’na başvuruda bulunarak yardım talebinde bulunabilirler.

Başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

Vatandaşlarımız başvuru sonuçlarını bulundukları bölgedeki bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanış Vakfı’na giderek ya da 144 Alo Sosyal Yardım hattını arayarak öğrenebilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı