Esad Ailesi Yaptırım Yedi! Suriyeliler Türk Lirasına Hücum Etti!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Esad Ailesi Yaptırım Yedi! Suriyeliler Türk Lirasına Hücum Etti!

FİNANS

19 Haziran 2020 Cuma 00:53:36

Esad Ailesi Yaptırım Yedi! Suriyeliler Türk Lirasına Hücum Etti!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından Esad ve ailesine yönelik yaptırım kararı alındı. Bu karar neticesinde ise Suriyeliler Türk lirasına hücum etti. Sezar Yasası’nın devreye alınmasıyla birlikte Suriye, Amerika arasındaki gerginlik hat safhaya ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Esad ve ailene karşın almış olduğu ekonomik yaptırımlar sonucunda Suriye’de yaşayan halk bankalara hücum etti. Yapıtım kararları sonrasın da ekonomik anlamda zorlanan Suriye parasının değerinden sonra ise Suriye’nin kuzeyinde bulunan bazı bölgeler Türk lirasına geçiş gösterdi. Başta İdlib olmak üzere kasabalarda, benzin ve mazot istasyonlarında alışverişler Türk lirası üzerinden yapılmaya başlandı.

Bankalar önünde uzun kuyruklar oluştu

Amerika Birleşik Devletleri’nin başta Beşar Esad ve kardeşleri Buşra ile Mahir Esad gibi birçok isim ve kuruma yönelik yeni yaptırım kararı getirdi. Bu getirilen yaptırım kararı ise “Sezar Yasası” olarak adlandırıldı. “Sezar Yasası” ise Suriye’de ekonomik anlamdan bir paniğe sebep oldu. Özellikle İdlib Bölgesi’ndeki birçok vatandaş elinde bulunan Suriye parasını Türk lirasına çevirdi ve bu durumda da bankalar önünde uzun sıraların oluşmasına sebebiyet verdi.

Öte yandan Birleş Milletler ise 11 Haziran tarihinde Türkiye’den Suriye’ye yüklü miktarda Türk lirası aktarıldığının duyurmuştu. Suriye lirasının son haftalardaki ABD dolarına karşı düşü devem etmekteydi fakat rekor düzeyde bir düşüş yaşandı. 2011 yılında iç savaşa sebep olan protestolar öncesin de 1 dolar 47 Suriye lirasına eşit fakat Suriye lirasına yaşanan son derin düşüş ile birlikte bugün itibariyle 1 dolar 3 bin Suriye lirasına eşitlendi.

Temel yaşam maliyetlerin karşılanması giderek zorlaşırken birçok üründe de piyasan kaybolmalar meydana geldi. Yaşanan son gelişmelerle birlikte özellikle Rejime muhalif olan İdlib, Marea, Hama ve Suriye’nin ticaret merkezi olan Halep’in bir kısmı gibi muhalif kontrolündeki bölgelerde Türk lirasına geçişler yaşanmaya başlandı.

SEZAR YASASI NEDİR?

“Sezar Yasası” olarak bahsedilen veABD tarafından yapılan yaptırımların tam adı ise Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası. Bu yasa 2019 yılının son ayında, 21 Aralık tarihinde Donald Trump tarafından imzalanmıştı. Amerikan Başkanı Trump’ın imzaladığı yasa ise dün yürürlüğe girdi.

Yasa ismini 2014 yılında Esad rejimi tarafından hapishaneler de işkenceye maruz kalan ve öldürülen 11 bin tutuklu rejim muhaliflerinin olduğu iddia edilen 55 bin fotoğrafın dünya basınına sızdıran askeri polisin kod adından almakta. “Sezar Yasası” ise Suriye ile herhangi bir ülkenin ticaret yapmasının neredeyse imkânsız hale getiriyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı